Chociaż posadzki cementowe są wciąż w powszechnym użyciu, wylewka anhydrytowa zyskuje na popularności. Często ma to związek z ogrzewaniem podłogowym, które bardzo dobrze z nią współpracuje. Jakie cechy ma ten rodzaj podłoża?
Podczas budowy lub remontu domu stoisz przed wyborem wykonania wylewki na podłodze. Jej struktura, grubość i użyty materiał mają wpływ nie tylko na koszt operacji, lecz także na komfort późniejszego użytkowania. Ciekawą alternatywą dla popularnego nadal podłoża cementowo-piaskowego jest anhydryt. Posadzka z tego materiału jest popularna przy ogrzewaniu podłogowym. Dlaczego akurat odwodniony gips jest tak dobry do przygotowania podłoża w domu?
Wylewka anhydrytowa – jaka grubość i warunki wylewania?
Ten rodzaj posadzki wykonuje się w formie samopoziomującej. Dlatego jasne jest, że nie może to być gruba warstwa. Zazwyczaj anhydrytowa wylewka mieści się w warstwach z przedziału 2-70 mm. Ktoś mógłby pomyśleć, że wtedy trudno będzie umieścić na podłodze dodatkowe zbrojenie wzmacniające strukturę posadzki. Jest to naturalne w przypadku materiałów betonowych, jednak wylewka anhydrytowa nie wymaga zastosowania wzmocnień w postaci prętów żebrowanych. Nie kurczy się podczas zastygania i ma zwartą strukturę.
Zalety wylewki anhydrytowej
Jest kilka korzyści, jakie niesie za sobą użycie takiego podkładu. Taki typ posadzki ma płynną formę, która nie przypomina tradycyjnej wylewki cementowej. Pomaga to bardzo szybko ją zaaplikować. Doświadczone brygady budowlane mogą wylewać posadzkę w standardowym domu (ok. 200m2) w ciągu 2-3 godzin. Może zostać wykończona wałkiem odpowietrzającym lub poziomą sztangą – to zależy od grubości.
Wylewka anhydrytowa a dylatacja
W przypadku podłoża ogrzewanego „podłogówką” konieczne jest dylatowanie na powierzchni 300 m2, natomiast jeśli nie ma takiego ogrzewania, dylatacja musi pojawić się dopiero w przypadku tych przekraczających 900 m2. To powoduje, że wylewka anhydrytowa jest chętnie wykorzystywana też na sporych powierzchniach.
Anhydryt – posadzka za jednym zamachem
Tak duża powierzchnia bez konieczności wykonywania dylatacji sprawia, że posadzka tego rodzaju może zostać wylana nawet na całości podłogi. Bardzo mocno ułatwia to pracę i pozwala wykonać ją bardzo szybko. Poza tym, anhydryt na posadzce nie przeszkadza w układaniu na nim płytek, drewna lub paneli.
Anhydrytowa wylewka na ogrzewanie podłogowe?
Wylewka anhydrytowa ma opinie świetnej do ogrzewania podłogowego. Dlaczego można tak powiedzieć? Przede wszystkim – układanie instalacji grzewczej na podłodze często wymaga dodatkowej siatki zbrojeniowej, która podczas montażu może doprowadzić do uszkodzenia elementów. Anhydryt nie potrzebuje zbrojenia, dlatego możesz uniknąć dodatkowych kosztów.
Posadzka anhydrytowa a przewodzenie ciepła
Kolejny plus, jaki można zapisać na konto tego rodzaju wylewki, to jej wysoki współczynnik przewodnictwa cieplnego określany jako λ (lambda). W przypadku warstwy betonowej jest to 1,2 W/(m*K). Podłoga anhydrytowa ma współczynnik o wiele wyższy – na poziomie 2,0 W/)m*K). Oznacza to, że lepiej przewodzi ciepło i pozwala na ustawienie niższej temperatury w systemie grzewczym.
Wylewka anhydrytowa – kiedy można chodzić?
W tym momencie ujawnia się kolejna zaleta tego rodzaju posadzki. Nawet w przypadku ogrzewania podłogowego warstwa z anhydrytu jest gotowa. Można po niej chodzić i przejść do dalszych prac budowlanych po 2 dniach od wylania. Przy podłodze z mieszanki cementowo-piaskowej okres ten jest zazwyczaj dwukrotnie dłuższy.
Kiedy włączyć ogrzewanie podłogowe?
Kiedy można włączyć grzanie podłogowe, jeśli jest na nim wylewka anhydrytowa? Zazwyczaj jest to czas ok. 5 dni – wszystko zależy od jej grubości. W przypadku wylania betonowej warstwy najlepiej jest zaś ograniczyć parowanie wody, przykrywając ją folią malarską. Zbyt szybkie wyschnięcie posadzki tego typu powoduje pękanie podczas procesu wiązania. Zazwyczaj folia na takiej posadzce musi być dość długo – najlepiej dwa tygodnie.
Wylewka anhydrytowa – cena
Koszt inwestycji związanej z wylewką anhydrytową w dużej mierze zależny jest od:
- grubości warstwy;
- powierzchni, na jakiej ma zostać zaaplikowana;
- oferty wybranej firmy (a więc też regionu).
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy wylewka anhydrytowa, czy cementowa będzie lepsza, weź pod uwagę ostateczny koszt. W szerokim uogólnieniu – za wylewkę o grubości 5 cm z materiałem należy zapłacić kwotę z przedziału 40-55 zł/m2. Duże znaczenie ma też powierzchnia potrzebna do wylania.
Wady posadzki anhydrytowej
Nie można stwierdzić, że wylewka anhydrytowa ma same zalety. Jednym z jej zasadniczych minusów jest niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego lepiej nie kłaść takiej posadzki w miejscach wyjątkowo mocno eksploatowanych (takich jak garaż). Z czasem mogą pojawiać się na niej ubytki i będzie dochodzić do kruszenia się materiału.
Wylewka anhydrytowa a wilgoć
Wykorzystywanie wylewki anhydrytowej w pomieszczeniach narażonych na intensywną wilgoć obarczone jest też dodatkowymi zabezpieczeniami. Należy w takim pomieszczeniu ułożyć szczelną izolację przeciwwilgociową. Podobnie sytuacja wygląda na zewnątrz, gdzie nawet dobra izolacja może nie być wystarczająca. Nie zaleca się więc wykonywania takich posadzek na tarasach lub balkonach.
Wylewka samopoziomująca anhydrytowa – jak wykonać?
Na bardzo dużych powierzchniach lub w przypadku grubych warstw posadzki najlepiej skorzystaj z pomocy ekipy fachowców. Często w domach jednorodzinnych i przy innych inwestycjach wykorzystuje się do tego celu agregat mieszająco–pompujący, czyli popularny mixokret. Wylewka anhydrytowa może pochodzić z okolicznej betoniarni. Dzięki aplikowaniu jej do agregatu całość wykonywana jest niezwykle szybko.
Co jest potrzebne do wylania posadzki z anhydrytu?
W niektórych przypadkach jednak taką posadzkę można wykonać samodzielnie. Potrzebne ci do tego będzie:
- mieszadło do zaprawy;
- materiał – workowana wylewka anhydrytowa;
- miejsce do mieszania – pojemnik;
- sztanga lub wałek odpowietrzający;
- buty z kolcami.
Wylewka anhydrytowa – zrób to sam
Na początku należy wokół ścian ułożyć dylatację, a w poszczególnych miejscach ustawić startery umożliwiające zbadanie poziomu. W tym celu sprawdź, gdzie jest najwyższy punkt podłogi i od niego rozmierz konkretny poziom. W ten sposób nie przekroczysz minimalnej grubości posadzki. Po wylaniu grubej posadzki posługuj się sztangą, by odpowietrzyć ją przy gruncie, a później na wierzchu. Cienką warstwę posadzki możesz wałkować w celu jej odpowietrzenia.
Jak widać, nie jest to specjalne trudne i jeśli masz doświadczenie i kilka narzędzi, możesz zrobić to sam. Wiesz już, jakie zalety i wady ma wylewka anhydrytowa. Opinie, które przedstawiliśmy w artykule, pomogą ci podjąć decyzję o ewentualnym wylaniu takiego właśnie podłoża.