Jak prawidłowo wykonać zbrojenie stropu?

Zbrojenie stropu ma największy wpływ na parametry i żywotność tej konstrukcji. Wylewanie stropu należy do najtrudniejszych etapów prac budowlanych i nie wybacza błędów. Przygotowaniu prętów zbrojeniowych należy poświęcić sporo uwagi. Jakie są zasady? Sprawdź!
zbrojenie stropu

Strop monolityczny – zbrojenie i jego rola

Strop należy do części nośnych budynku. Ma za zadanie przenosić ciężar:

  • wyżej położonych ścian nośnych;
  • ścianek działowych;
  • wyposażenia i obciążenia użytkowego.

Opierany jest na wieńcach ścian nośnych, a obciążenie przenosi się na fundamenty i grunt. Zbrojenie stropu ma za zadanie zabezpieczyć beton przed pękaniem. Sprężysta stal ułożona w odpowiednich miejscach poprawia też nośność.

Od czego zależy rodzaj zbrojenia płyty stropowej?

Zbrojenia stropu monolitycznego różnią się między sobą konstrukcją. Typ konstrukcji zależy od rozstawu prętów, ich układu i ilości stali użytej do jej wykonania. Najczęściej wpływ na wybór zbrojenia stropu ma rozstaw między podporami. W mniejszych obiektach o rozstawie poniżej 3,5 m wykonuje się jedynie zbrojenie górne stropu. Pręty układane są na podporach, między którymi jest najmniejsza odległość. W pomieszczeniach prostokątnych pręty osadzane są na dwóch dłuższych ścianach.

Krzyżowe zbrojenie płyty żelbetowej

Jeśli rozstaw między podporami jest większy, dodatkowo projektowane jest także dolne zbrojenie. Wówczas zmienia się kierunek zbrojenia stropu ułożonego od spodu na przeciwny. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze zbrojeniem krzyżowym. Należy pamiętać, że poszczególne pręty w miejscu skrzyżowania należy połączyć drutem wiązałkowym.

Zasady zbrojenia stropu monolitycznego

Zapewne zdajesz sobie już sprawę, jak istotnym elementem budynku jest strop. Przygotowanie i wykonanie zbrojenia stropu musisz przeprowadzić bardzo sumiennie. Nie możesz pominąć żadnego elementu i podejść mniej profesjonalnie do mocowania. Zawsze kieruj się projektem budowlanym, w którym nawet identyczne zbrojenia są indywidualnie rozrysowane. Złą praktyką jest zarówno niedbalstwo, jak i nadgorliwość. Dlatego staraj się, żeby pręty zbrojeniowe były ułożone dokładnie tak, jak na rysunku.

Jakie pręty na zbrojenie stropu?

Do zbrojenia stropu należy wybrać stal wysokiej jakości. Zwróć uwagę na wytop, który podaje projektant i dobierz dokładnie taki sam. Podobna zasada obowiązuje przy dobieraniu średnicy prętów wykorzystywanych w stropie. Stosuj dokładnie takie, które założył projektant. Nie oszczędzisz, stosując cieńsze pręty, ponieważ konstrukcja będzie mniej wytrzymała. Z kolei grubsze pręty są bardziej kosztowne i wpływają na mniejszą sprężystość stropu. Dlatego tu także trzymaj się ściśle założeń projektowych.

Budowa szalunku 

To pierwszy etap, który jest uznawany za przygotowawczy. Szalunek to inaczej deskowanie, na którym będzie opierał się wylewany strop do momentu związania. Na szalunku opiera się zarówno dolne, jak i górne zbrojenie stropu. Najczęściej deskowanie wykonywane jest z desek, które następnie są odzyskiwane. Obecnie coraz częściej wykonawcy wybierają szalunki utracone. Są to elementy wykonywane z prefabrykatów żelbetowych, które stają się już częścią stropu.

Odległości między prętami

Zasady zbrojenia stropu monolitycznego są niezmienne także w odniesieniu do odległości między prętami. Tutaj zawsze decydujący jest rysunek. Pręty zbrojenia stropu układane są zazwyczaj w jednakowych odległościach. Jednak na stropie są też punkty o szczególnym znaczeniu, gdzie prętów będzie więcej. Może to być podstawa pod ściany nośne lub inne konstrukcje. Dlatego w tym miejscu również nie ma miejsca na improwizację, ponieważ odległości między prętami wynikają z dokładnych obliczeń.

Układanie górnego i dolnego zbrojenia

Przy tworzeniu zbrojenia stropu musisz zwrócić szczególną uwagę na układ dolnego i górnego zbrojenia. Chodzi tu głównie o odległości pomiędzy prętami a ścianą stropu. Pręty nie mogą leżeć na deskowaniach. Najczęściej planowane jest kilka centymetrów betonu. Jest to bufor między prętem a krawędzią stropu. Odległości powinny być podobne z góry i dołu zbrojenia. Dlatego gotowe kosze często układa się na podstawkach dystansowych.

Odpowiednie zakładki i długości prętów

Zbrojenie stropu można wykonywać z prętów zamówionych na wymiar, aby wszystko zgadzało się z projektem. Przy dużych budowach zamawia się jednak stal na wagę, dlatego pręty są uniwersalnej długości i trzeba je przycinać. Podczas dobierania długości zwróć uwagę na zakładki w miejscach łączenia prętów. Muszą mieć wymiar dokładnie taki, jak przewiduje projekt. Ucięcie krótszego pręta nie przyniesie wielkich zysków materiałowych. Może być nawet przyczyną pękania stropu – i to z winy wykonawcy, dlatego nie warto ryzykować.

Zabezpieczenie przed poruszeniem zbrojenia

Przed zalaniem stropu koniecznie sprawdź, czy wszystkie elementy są ze sobą połączone. Zbrojenie płyty stropowej powinno poruszać się jako całość i nie może być w nim luźnych prętów ani strzemion. Niezabezpieczone elementy mogą zmienić położenie przy wylaniu mieszanki betonowej. W szczególnie pechowym przypadku spowoduje to zmianę nośności konstrukcji.

Samodzielne zbrojenie stropu czy prefabrykaty?

Niejednokrotnie w pracach budowlanych odbiega się od wylewania stropów. Wykonawcy zwracają się w stronę gotowych prefabrykowanych płyt stropowych. Takie konstrukcje wykonywane są w halach fabrycznych i dostarczane na budowę. Zaletą zbrojenia stropu płytami prefabrykowanymi jest odpowiednie ułożenie prętów i pewność ich prawidłowego rozmieszczenia. Unikniesz również oczekiwania na związanie stropu, ponieważ na prefabrykacie możesz natychmiast prowadzić dalsze prace budowlane.

Wady prefabrykatów

Największym problemem wynikającym ze stosowania prefabrykowanego zbrojenia stropu jest to, że trzeba je wcześniej zamówić. Konstrukcje najczęściej dostarczane są w standardowych rozmiarach. Jeśli potrzebujesz inny wymiar, trzeba będzie go przygotować. Z kolei na mniejszych budowach lub w obszarach miejskich problemem może być transport i osadzenie płyty stropowej.
Na koniec warto przypomnieć, że zbrojenie stropu, niezależnie od przeznaczenia budynku i jego lokalizacji, ma ogromny wpływ na jego trwałość. Źle wykonane może prowadzić do pękania stropu. Konsekwencją pęknięć jest czasem nawet wyłączenie obiektu z eksploatacji. Jeśli nie masz doświadczenia w przygotowaniu takiej konstrukcji, zbrojenie stropu lepiej zleć specjalistom. Będziesz miał o wiele większą pewność, że konstrukcja okaże się stabilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
okna kolankowe

Okna kolankowe – większa ilość światła i funkcjonalność

Next Article
budowa dachu

Jak przebiega budowa dachu – podstawowe informacje

Related Posts