Beton na ścianie, czyli kilka pomysłów na nowoczesne wnętrze

beton na ścianie

Surowe i minimalistyczne wnętrza coraz częściej charakteryzują nowoczesne obiekty. Beton na ścianie podkreśla minimalizm i dodaje charakteru wybranej aranżacji. Jest kilka sposobów na to, żeby wprowadzić ten materiał do mieszkania. Jednak, czy warto stawiać na ściany betonowe?

Beton na ścianę – nowy trend architektoniczny

Od kilku lat w dziedzinie wykańczania wnętrz widoczne stało się zamiłowanie do pomieszczeń loftowych. Wnętrza inspirowane starymi pomieszczeniami fabrycznymi cechuje surowość i minimalistyczne wykończenie Moda na lofty pociągnęła za sobą także bardzo ciekawe rozwiązania architektoniczne, takie jak beton na ścianie. Choć może wzbudzać kontrowersje, w wielu wnętrzach staje się prawdziwym przebojem.

Surowe elementy wykończeniowe cieszą się sporym zainteresowaniem i z fabryk na stałe wprowadziły się do wnętrz usługowych czy mieszkalnych. W aranżacjach loftowych często ukazywana jest struktura ścian i odkrywane materiały konstrukcyjne. Może się okazać, że nie dysponujesz odpowiednimi warunkami, a gołe ściany nie wyglądają dobrze. Być może nie jesteś przekonany do nowego trendu i wolisz nieco się zaasekurować. Wówczas elementy wykończeniowe imitujące beton na ścianie będą najlepszym rozwiązaniem.

Beton ozdobny na ścianę – wady i zalety

Imitacja betonu wykonana na ścianach w mieszkaniach ma za zadanie upiększyć je i nadać charakteru. Trudno mówić o dodatkowym zastosowaniu lub przeznaczeniu takich elementów. Co prawda płyty poprawiają izolację akustyczną pomieszczenia i chronią ściany przed wilgocią, jednak są to jedynie cechy dodatkowe. O gustach się nie rozmawia ani ich nie ocenia, dlatego w tym przypadku także pozostawimy ocenę betonu na ścianie każdemu indywidualnie.

Ściana z betonu – jak ją wykonać?

Akcesoria do wykańczania wnętrz w ramach jednego pomysłu często dostępne są w kilku formach. Także efekt betonu na ścianie będziesz w stanie uzyskać, szukając różnych rozwiązań. Możesz dobierać materiał, który najbardziej ci odpowiada i będzie pasował do wnętrza pomieszczenia. Sięgając po konkretne rozwiązanie, weź pod uwagę możliwość powrotu do dotychczasowego stanu. Betonowe ściany nadają wnętrzu specyficznego klimatu i jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym rozwiązaniem, efekt może nie być odpowiedni.

Beton ozdobny na ścianę

Najważniejszym sposobem na taką minimalistyczną aranżację będzie nałożenie cienkiej warstwy z betonu dekoracyjnego. Sam proces przypomina najbardziej tynkowanie, a warstwa mieszanki zazwyczaj ma kilkanaście milimetrów. Beton strukturalny nie tylko odda kolorystykę, ale także w dotyku będzie nie do odróżnienia od ściany betonowej. Powłoka uzyska naturalne nierówności i pory, a w bezpośrednim kontakcie odczuwalny będzie jej chłód. W ten sposób wykonana betonowa ściana będzie najlepiej imitować prawdziwą powierzchnię wykonywaną z tego materiału.

Płyty betonowe na ściany

Niezwykle atrakcyjnym wizualnie sposobem dekoracji są płyty betonowe na ściany. W tym celu musisz zaopatrzyć się w elementy fabrycznie wykonane z cienkiej warstwy betonu. Nakładanie ich na powierzchnię ścian odbywa się dokładnie tak samo, jak w przypadku innych prac glazurniczych. Sporym zainteresowaniem cieszą się płytki betonowe na ścianę mocowane za pomocą kotwy lub o strukturze przypominającej wystające łby śrub w każdym z naroży. Płyty często mają duże rozmiary, co nieco utrudnia montaż. Są stosunkowo ciężkie, dlatego nie nadają się do układania na ściany z płyt gipsowych.

Gipsowa imitacja betonu

Nie zawsze sam beton jest najlepszy do tego, żeby stworzyć aranżację loftową. Czasem więcej zalet od naturalnego materiału ma imitacja betonu na ścianie. Jeśli masz problem z ciężarem płyt betonowych, a nie chcesz rezygnować z tej dekoracji, sięgnij po imitację w postaci płyt odlewanych z gipsu. Płyty charakteryzują się znacznie mniejszą wagą, a stworzenie dekoracji na zewnętrznej powierzchni mocno upodobni je do naturalnych płyt betonowych. Różnica odczuwalna będzie przy bezpośrednim kontakcie i temperaturze betonu na ścianie, co akurat nie musi być wadą.

Tapety – imitacja betonu

Rozwiązaniem dla mniej odważnych osób są tapety imitacja betonu. W ramach tego sposobu dostępnych jest wiele wariantów. Beton na ścianie może imitować tapeta winylowa dostępna w rolkach i rozwijana na powierzchni. Jeśli chcesz uniknąć widocznych łączeń, sięgnij po fototapetę dostarczoną na wymiar wybranej ściany. W ramach tych dekoracji możliwe jest także sięgnięcie po tapety strukturalne, które jeszcze lepiej oddadzą charakter betonu. Musisz pamiętać, że dla uzyskania najlepszego efektu będziesz musiał dokładnie wyrównać ściany przed położeniem tapety.

Który efekt betonu na ścianie wybrać?

Zastanawiasz się, którego rozwiązania użyć, żeby ściana z betonu stała się dekoracją, a nie problemem? Podczas analizy poszczególnych rozwiązań kieruj się następującymi cechami danego materiału:

  • nośność ściany – przy ścianach nośnych możesz pozwolić sobie na dowolne rozwiązanie, tymczasem ściany działowe wykluczają naturalne płyty betonowe czy warstwę betonu;
  • powierzchnia – jeśli beton na ścianie ma stanowić dekorację całego pomieszczenia, wybierz metodę najbardziej wydajną (tapeta, tynk betonowy), natomiast w przypadku tworzenia jedynie akcentu lub pokryciu jednej ze ścian, lepsze będą płyty;
  • cena – nie da się uniknąć tematu kosztów przy okazji wykańczania wnętrz, szerzej to zagadnienie opisujemy w dalszej części tekstu.

Beton architektoniczny – cena

Niewątpliwie koszt stworzenia dekoracji uwzględniającej beton na ścianie będzie istotny przy wyborze metody. Na cenę składa się koszt robocizny, który z reguły nie jest wyższy od standardów przyjętych dla innych materiałów. Nieco więcej możesz zapłacić za same materiały, które mają być aplikowane.

Koszt materiałów na betonową ścianę

Nie da się podać konkretnego kosztu, jaki poniesiesz, aplikując na ściany beton architektoniczny. Cena najniższa to tapety flizelinowe, które w marketach budowlanych kosztują od 40 złotych za rolkę o powierzchni 5 m². Nieco więcej zapłacisz za tynk umożliwiający osiągnięcie efektu betonu. Tutaj po przeliczeniu cena za metr kwadratowy gotowej powierzchni zacznie się od 20 złotych. Tradycyjnie najdrożej wychodzi beton na ścianie w postaci płytek, ponieważ w tym przypadku koszt m² płytki rozpoczyna się od 50 złotych i może osiągnąć nawet 200 złotych lub więcej.

Beton architektoniczny – cena robocizny

Każdy beton na ścianie musi się jakoś na niej znaleźć, dlatego trzeba doliczyć koszt robocizny. Najtańsze będzie naklejenie tapety i w tym przypadku zapłacisz około 30 – 40 złotych za metr kwadratowy. Podobne koszty poniesiesz, wybierając tynkowanie, choć cena może wzrosnąć w przypadku wyboru nietypowego wzoru lub struktury. Zdecydowanie najdroższe okażą się prace przy klejeniu płyt betonowych szczególnie o dużych rozmiarach. Musisz liczyć się z kosztem pomiędzy 70 a 120 złotych za m². Podobnej ceny zażądają ekipy budowlane za montaż płyt na kotwach.

Czy warto nakładać beton ozdobny na ścianę?

Beton ozdobny na ścianę można nakładać wieloma różnorodnymi metodami. Jeśli masz ochotę urządzić mieszkanie w takiej stylistyce, z pewnością znajdziesz dla siebie odpowiednie rozwiązanie. Musisz jednak pamiętać, że beton na ścianie nadaje wnętrzu nieco surowości, a aranżacja będzie sprawiała wrażenie zimnej. Biorąc pod uwagę nieco wyższy koszt wykończenia, musisz dobrze się zastanowić, czy taki efekt dekoracyjny będzie odpowiedni do remontowanego wnętrza.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Remont dachu krok po kroku. Porady i najważniejsze informacje

Next Article
jak zrobić beton b25

Jak zrobić beton B25 – proporcje składników i instrukcja

Related Posts