Bojlery gazowe, czyli coś do ogrzewania wody i nie tylko

Bojlery gazowe są wykorzystywane przede wszystkim do ogrzewania wody użytkowej. Montowane są głównie w łazienkach, choć nie tylko. Do czego jeszcze może przydać się bojler gazowy i jaki wybrać? Sprawdź!
bojlery gazowe

Bojler gazowy – zasada działania

Bojlery gazowe to po prostu piecyki zasilane paliwem w postaci gazu. W procesie spalania wytwarzana jest temperatura potrzebna do podgrzewania wody użytkowej. Niewielka ilość spalin powstałych w tym procesie odprowadzana jest bezpośrednio do systemów kominowych. Istnieją dwa zasadnicze rodzaje bojlerów gazowych, w których ciepła woda jest magazynowana lub przepuszczana natychmiast do odbiorników. Działanie każdego z nich szerzej opiszemy w dalszej części tekstu.

Bojler gazowy – do czego się przyda?

Z pewnością miałeś okazję choć raz odwiedzić mieszkania w budownictwie wielkopłytowym. Charakterystycznym elementem wyposażenia każdej łazienki jest tam bojler gazowy zamontowany do ściany nad wanną. Taka konstrukcja znana jest głównie z budynków wielorodzinnych i starych kamienic z ubiegłego wieku. Służy do ogrzewania wody użytkowej w łazience, a dzięki połączeniu instalacji, przyda się często także w kuchni.

Bojler gazowy do C.O.

Bojlery gazowe nie muszą być wykorzystywane tylko do podgrzewania wody użytkowej. Często są sercem instalacji centralnego ogrzewania i dbają o utrzymanie temperatury w grzejnikach. Tylko sporadycznie obie instalacje podłączone są do jednego pieca. W takich przypadkach może być problem z wydajnością urządzenia i uzyskaniem wystarczająco ciepłej wody.

Bojler gazowy na butle

Szczególnym sposobem na ogrzewanie wody jest wykorzystanie bojlera gazowego na butle. To ciekawe rozwiązanie, które łączy w sobie korzystną cenę paliwa z pewnego rodzaju niezależnością. Tego typu urządzenia stosowane są przede wszystkim w obiektach użytkowanych czasowo. Możesz spotkać je w domkach letniskowych, warsztatach czy przyczepach holenderskich.

Bojler elektryczny czy gazowy – jaki wybrać?

Przy okazji doboru akcesoriów do podgrzewania wody możesz stanąć przed dylematem – bojler elektryczny czy gazowy? Z pewnością akcesoria spalające gaz są znacznie tańsze w użytkowaniu, ponieważ paliwo jest stosunkowo niedrogie. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo i wydajność większą popularnością cieszą się nowoczesne bojlery elektryczne. Ponadto, nie wymagają one regularnych przeglądów i czyszczenia instalacji, jak ma to miejsce w przypadku bojlerów gazowych.

Jak dobrać bojlery gazowe do wody?

Bojlery gazowe, które możesz znaleźć na rynku, będą bardzo zróżnicowane, choć ich wygląd i mechanika z reguły są podobne. Najważniejszym parametrem, jaki powinieneś wziąć pod uwagę, jest moc pieca. To od niej zależy, jak szybko i wydajnie będzie podgrzewana woda. Określana jest na podstawie ilości energii oddawanej do wody przez spalanie gazu. Fizycznie moc jest to szybkość podgrzewania wody do określonej temperatury, która zależy od prędkości jej przepływu. To właśnie moc powinna być najważniejszym kryterium wyboru bojlera gazowego.

Moc bojlera dla jednego punktu poboru

Moc dobierana jest do zapotrzebowania oraz liczby odbiorników, jakie będą czerpały wodę z bojlera. Bojler gazowy o mocy 19kW będzie dla ciebie odpowiedni, jeśli zamierzasz zamontować piec tylko do:

  • prysznica;
  • wanny;
  • baterii umywalkowej.

To w zupełności wystarcza do nagrzania wody przepływającej z prędkością 9 litrów na minutę do temperatury 40OC. Takie bojlery gazowe będą świetne dla obiektów, które korzystają jednocześnie z dwóch umywalek lub umywalki i zlewu.

Moc bojlera dla dwóch punktów poboru

Jeśli w łazience będziesz korzystał z ciepłej wody także w umywalce, musisz postarać się o nieco mocniejsze bojlery gazowe. Tutaj lepiej sprawdzą się urządzenia o mocy 24kW. Podgrzewają one skutecznie wodę do wspomnianej temperatury z prędkością 11 litrów na minutę.

Jak dobrać bojlery gazowe do wody, gdy jest więcej punktów odbioru?

W budownictwie wielorodzinnym popularne jest podłączanie do bojlerów gazowych także instalacji wody z kuchni. Piec będzie pobierał wodę przy każdym myciu naczyń i oczywiście podczas standardowego użytkowania łazienki. Tutaj konieczne będą piece o mocy 30 kW, choć zapotrzebowanie na ciepłą wodę może się zmniejszyć, jeśli domownicy będą korzystać z niej rozsądnie i używać zmywarki do mycia naczyń.

Bojlery gazowe do wody – rodzaje konstrukcji

Bojlery gazowe różnią się nie tylko mocą, lecz także kilkoma charakterystycznymi cechami. Musisz wziąć je pod uwagę, jeśli będziesz wymieniał dotychczasowy bojler gazowy na nowe urządzenie. Masz do wyboru bojlery gazowe:

  • przepływowe lub pojemnościowe;
  • z płomieniem stałym lub gasnącym;
  • sterowane ręcznie lub elektronicznie.

Bojler gazowy przepływowy i pojemnościowy

Wcześniej wspomnieliśmy o dwóch sposobach na podgrzewanie wody przez bojlery gazowe. W pierwszym z nich woda jest przepuszczana przez wężownicę umieszczoną nad palnikiem. Mechanizm przepływowy zajmuje mało miejsca i nie gromadzi wody, jednak może mieć kłopot z uzyskaniem odpowiedniej sprawności. Przy większym zużyciu lepiej sprawdzają się bojlery gazowe pojemnościowe, czyli wyposażone w zbiornik na wodę. To w nim gromadzona i podgrzewana jest ciepła woda, która będzie potrzebna w pierwszym etapie kąpieli.

Bojler z płomieniem stałym lub gasnącym

W wielu nowoczesnych bojlerach na gaz nie stosuje się stałego płomienia, jak miało to miejsce w starszych typach. W zamian za to do urządzenia dołączony jest iskrownik, który przy każdym uruchomieniu zapala płomień. Jest to z pewnością bardziej ekonomiczny typ konstrukcji. Jednak iskrownik łatwo ulega awarii przy częstym użytkowaniu, a mechanizm sprawdza się jedynie przy wodzie użytkowej. Jeśli bojlery gazowe mają być zintegrowane z C.O., lepiej zastosować urządzenia z płomieniem stałym.

Bojlery gazowe sterowane ręcznie i elektronicznie

Kolejna rzecz, która ma wpływ na cenę i komfort użytkowania bojlerów, to sposób sterowania. Bojlery gazowe mogą być wyposażone w tradycyjny panel manualny, za pomocą którego kontrolowane są temperatura i przepływ wody. Podobne możliwości sterowania, jednak znacznie dokładniejsze, mają panele elektroniczne. Takie konstrukcje można stosować jednak tylko w przypadku bojlerów z zamkniętą komorą spalania.

Bojlery gazowe – opinie i ceny

Jeśli wybierzesz już odpowiednią konstrukcję bojlerów gazowych, które najlepiej będą pasowały do twoich potrzeb, pora na wybór producenta. Na rynku możesz znaleźć wielu wytwórców, choć wyroby zaledwie kilku z nich warte są uwagi. Po lepszym rozpoznaniu rynku dojdziesz jednak do wniosku, że wiele firm produkuje piece na podstawie starych projektów renomowanych producentów lub jest powiązana z bardziej znanymi markami, które tworzą pod inną nazwą tańszą linię wyrobów.

Najważniejsi producenci

Wśród instalatorów i specjalistów od instalacji gazowych możesz spotkać się z określeniem potocznym na bojlery gazowe. Junkers pochodzi jednak od nazwy firmy, która uznawana jest za najważniejszego gracza na rynku. Bojler gazowy Junkers zawsze jest wyznacznikiem jakości, a firma dba o rozbudowaną siatkę serwisową. Warto zwrócić uwagę także na produkty z logo Vaillant lub na rodzimy Termet.

Cena bojlerów gazowych do wody

Wcześniej wspominaliśmy o różnicach pomiędzy bojlerami gazowymi, które oczywiście mają wpływ na ostateczny koszt. Wybór producenta także będzie miał znaczenie dla kosztów zakupu urządzenia. Cena bojlerów gazowych do mieszkań nie powinna przekraczać 1200 złotych.

Nie oszczędzaj na montażu

W kosztach zawiera się także montaż, do którego potrzebna jest osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Dlatego nie próbuj oszczędzać kilkudziesięciu złotych i samodzielnie montować bojlera. Będzie to niebezpieczne dla wszystkich użytkowników, a w przypadku sezonowych przeglądów instalacji może mieć też przykre skutki.

W czasie użytkowania łazienki przypomnisz sobie o bojlerze tylko przy sezonowych przeglądach. Zakup bojlera gazowego będzie cię interesował przede wszystkim w sytuacji, kiedy dotychczasowe urządzenie ulegnie awarii i utraci funkcjonalność. Wówczas możesz zastanowić się także nad innym rozwiązaniem, jak bojler elektryczny albo może któryś z mechanizmów OZE. Możesz połączyć zakup z przebudową łazienki, w której zamontujesz dodatkowe odbiorniki. W tej sytuacji nie zapomnij jednak o podwyższeniu mocy bojlerów gazowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ile schnie beton w temperaturze 5 stopni

Ile schnie beton w temperaturze 5 stopni?

Next Article
mydło malarskie

Mydło malarskie – niezastąpione nie tylko przed malowaniem ścian

Related Posts