Jak przebiega budowa dachu – podstawowe informacje

Budowa dachu to jeden z bardziej skomplikowanych i trudnych etapów prac budowlanych. Dach zabezpiecza obiekt przed dostawaniem się do wewnątrz wilgoci i wyznacza stan zamknięty. Czy warto samodzielnie podejmować się prac dekarskich? Poznaj etapy budowy!
budowa dachu

Wilgoć stanowi największe zagrożenie dla materiałów budowlanych. Wnikając w materiały budowlane konstrukcyjne i wykończeniowe, niszczy je. Jeśli zaś gromadzi wewnątrz izolacji termicznej, sprawia, że ta przestaje prawidłowo funkcjonować. Dla ochrony pomieszczeń przed wilgocią, wiatrem, śniegiem i wychłodzeniem konieczna jest sumienna budowa dachu. Nie można tutaj oszczędzać, choć nie wszystkie konstrukcje są tak samo kosztowne. Ile to wszystko kosztuje i jak przebiegają kolejne etapy budowy? Przeczytaj!

Jak przebiega budowa dachu krok po kroku?

Każda budowa dachów składa się z kilku etapów i najczęściej następują one po sobie w określonej kolejności. Nawet jeśli nie budujesz dachu samodzielnie, powinieneś znać te etapy. W ten sposób będziesz w stanie ocenić postęp prac ekip dekarskich. Co ważne, żadnego z nich nie możesz pominąć, ani podejść do niego mało odpowiedzialnie. Drobne uchybienie w pozornie mało istotnym miejscu spowoduje problemy w innych.

Budowa dachu – etapy

Jakie są etapy budowy dachu? Wymieniamy kolejne, abyś wiedział, ile ich jest:

  • projekt połaci;
  • budowa więźby;
  • układanie membrany lub deskowanie;
  • układanie łat i kontrłat;
  • układanie połaci;
  • opierzenie dachu.

Projekt konstrukcji dachowej

Pierwszym i już niezwykle istotnym etapem jest przygotowanie projektu dachu. Konstrukcja oczywiście jest integralną częścią budynku, jednak jej projekt często przygotowują inni specjaliści. Na etapie projektu możesz jeszcze wprowadzić swoje poprawki, dodając okna dachowe lub zmieniając kształt połaci. Kiedy budowa dachu już ruszy, wprowadzanie jakichkolwiek zmian będzie niemożliwe.

O czym informuje projekt połaci dachowej?

Z projektu dachu możesz wyczytać bardzo wiele istotnych rzeczy. Przede wszystkim, zawarte są w nim informacje o materiale, jakim zostanie wykończona połać. Dokładnie pokazane są także:

  • rozmiar i kształt więźby;
  • rozmieszczenie elementów konstrukcyjnych i szczegóły dotyczące sposobu ich łączenia.

Ponadto, do budowy dachu konieczne jest określenie kąta spadku, co umożliwi prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej.

Zaczynamy dach – budowa więźby

Każda instrukcja przedstawiająca budowę dachu krok po kroku rozpoczyna się od ułożenia więźby. W pierwszej kolejności układa się murłaty na szczycie ścian kolankowych i mocuje do muru. To do nich przytwierdzane są krokwie, czyli kolejne elementy budowy dachu. Ich rozmieszczenie i kąt nachylenia wynikają z projektu budowlanego. Należy ich dokładnie przestrzegać. W poziomie krokwie połączone są za pomocą płetwy, a do mocowania elementów wykorzystuje się metalowe prefabrykaty. Odpowiednie elementy drewniane potrzebne do wykonania więźby powinieneś zamówić znacznie wcześniej.

Układanie membrany lub deskowanie

Następnym etapem montażu dachu jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. Stosuje się do tego najczęściej membrany paroprzepuszczalne. Materiał przepuszcza parę wodną gromadzącą się wewnątrz izolacji termicznej poddasza, ale nie wchłania wilgoci. Membrana montowana jest do krokwi za pomocą zszywek. Koniecznie trzeba ją naprężyć. To sposób, aby zapobiec powstawaniu kieszeni, w których będzie gromadziła się spływająca woda.

Jak przebiega deskowanie?

Alternatywnym rozwiązaniem jest deskowanie. Połać jest wykańczana równymi deskami, które wypełniają szczelnie całą powierzchnię. Takie rozwiązanie jest czasochłonne i droższe, dlatego stosuje się je sporadycznie przy szczególnych typach połaci.

Układanie łat i kontrłat

Kolejny etap robienia dachu to wstępne prace pod mocowanie połaci. Dlatego do powierzchni membrany w miejscach łączenia jej z krokwiami w pionie montowane są kontrłaty. Następnie układa się poprzecznie łaty właściwe, czyli nieco grubsze deski. W ten sposób powstaje wentylacja pomiędzy połacią a membraną. To także baza do jednego z końcowych etapów budowy dachu, czyli układania połaci.

Montaż dodatkowych elementów dachowych

Budowanie dachu krok po kroku kończy się ułożeniem odpowiedniej połaci. Wcześniej potrzebne jest jednak przygotowanie akcesoriów dodatkowych. Jeśli projekt budowy dachu przewiduje okna dachowe, to należy je zamontować w pierwszej kolejności. To też czas na montaż pasów nadrynnowych i podrynnowych, a także na zabezpieczenie okapu. Ponadto, przy budowie dachu wielospadowego konieczne jest wykonanie rynien koszowych.

Układanie połaci

Wszystkie prace związane z budową dachu kończą się układaniem połaci. Ten etap jest najbardziej widowiskowy, ponieważ widać ostateczny wygląd pokrycia. Praca przebiega nieco inaczej dla każdego materiału wykończeniowego, jednak przy każdym z nich musisz pamiętać o zakładkach i utrzymaniu szczelności.

Opierzenie dachu

Na zakończenie prac przy budowie dachu wykonuje się tak zwane opierzenie, czyli wykończenie prac dekarskich. Jego pierwszym etapem jest ułożenie rynien koszowych i pasów rynnowych. Po ułożeniu połaci wykańczane są miejsca jej łączenia z kominem, czy ścianą sąsiedniego budynku. Buduje się również kalenicę i wykańcza przestrzenie w obrębie okien dachowych.
Budowa konstrukcji i połaci dachowej należy do prac bardzo skomplikowanych. Wszystkie etapy montażu dachu muszą być wykonane starannie i precyzyjnie, ponieważ tylko wtedy zapewnią skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią. Jeśli zatem nie masz doświadczenia w pracach dekarskich i chcesz uniknąć problemów z nieszczelną połacią, budowę dachu zleć specjalistom. Uzyskasz gwarancję, że prace przebiegną szybciej, bez nadmiernego stresu i bezbłędnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
zbrojenie stropu

Jak prawidłowo wykonać zbrojenie stropu?

Next Article
wapno palone

Jak powstaje wapno palone i dlaczego wciąż jest niezbędne w budownictwie?

Related Posts