Jak powinna przebiegać budowa garażu wolnostojącego?

Jakie formalności musisz spełnić przy budowie garażu? Jaka jest cena garażu i z jakich materiałów najlepiej go zbudować? Sprawdź nasz poradnik i poznaj najważniejsze informacje na ten temat!
budowa garażu

Nowoczesne projekty budowlane często uciekają od umieszczania garażu w bryle budynku. Dlatego czas na budowę garażu przychodzi już w czasie eksploatacji domu. Mieszkańcy szybko odczuwają pierwsze niedogodności i podjęta zostaje decyzja o jego wybudowaniu. Musisz pamiętać, że to miejsce przeznaczone jest głównie do przechowywania samochodu, ale także wielu związanych z nim narzędzi i środków. Często majsterkowicze wykorzystują tę przestrzeń do realizacji swoich prac i pomysłów. O czym warto wiedzieć, jeśli chcesz zbudować własny garaż?

Budowa garażu – korzyści i przepisy budowlane

Przy budowie garażu musisz załatwić wszystkie formalności, żebyś nie został posądzony o samowolę budowlaną. Przed rozpoczęciem prac musisz się dowiedzieć, czy potrzebujesz pozwolenia. Czasem nie jest ono konieczne i wystarczy zgłoszenie chęci wzniesienia konstrukcji. Ścieżka formalna zależy od wielkości konstrukcji i jej charakterystyki.

Pozwolenie na budowę garażu – koszt w postaci formalności

Na wszystkie prace budowlane zmieniające funkcjonalność obiektu powinieneś uzyskać pozwolenie ze starostwa lub urzędu gminy. Jeśli zamierzasz zbudować duży budynek lub planujesz budowę garażu wolnostojącego o dużej powierzchni, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia. To z kolei zmusza cię do:

  • przygotowania projektu;
  • pobrania planów zagospodarowania przestrzennego;
  • ustanowienia kierownika budowy.

Załatwienie wszystkich formalności przebiega podobnie, jak w przypadku budowy domu.

Budowa garażu murowanego bez pozwolenia

Liberalizacja przepisów budowlanych, która nastąpiła w 2015 roku, pozwala w niektórych przypadkach na budowę garażu bez pozwolenia. Nie musisz go uzyskiwać, jeśli budynek:

  • będzie miał charakter wolnostojący;
  • jego powierzchnia nie przekroczy 35 m2.

Na każdych 500 m2 powierzchni działki możesz postawić tylko jeden taki budynek i nie może być on wykorzystywany do prowadzenia działalności zarobkowej.

Dobudowa garażu do domu

Warunki zagospodarowania terenu wymagają ustawienia garażu w odpowiedniej odległości od granicy działki. W niektórych sytuacjach możesz dojść do wniosku, że bardziej opłaca się dobudowa garażu do budynku mieszkalnego. Jeśli się na to zdecydujesz, będziesz niestety musiał uzyskać pozwolenie na budowę takiego obiektu nawet przy jego niewielkiej powierzchni. Przepisy mówią bowiem wyraźnie o budowie obiektów wolnostojących, a taka konstrukcja nie spełni tych wymagań.

Projekty garaży – na co zwrócić uwagę?

Formalności, a raczej zamiary ich uniknięcia, mają spory wpływ na projekt budowy garażu. Najczęściej projektowane są obiekty, których powierzchnia nie przekracza 35 m2. Dobrze jest wykonać choć wstępny projekt, nawet jeśli nie zawsze trzeba przedstawiać go w urzędzie. Rozrysowanie konstrukcji powinno ułatwić nawet samodzielne przeprowadzanie prac. Budynki mogą być wykonywane z różnych materiałów, co zależy od twojego pomysłu na garaż wolnostojący, ceny i warunków technicznych.

Kupić czy zlecić projekt garażu?

Biura projektowe oferują wiele różnorodnych projektów o charakterze uniwersalnym. Jeśli warunki techniczne na to pozwalają, możesz budować garaż, opierając się na nich. Jednak każda posesja jest inna i czasem trzeba dostosować projekt do jej indywidualnej charakterystyki. Popularny na terenach górzystych garaż w skarpie będzie przenosił różne obciążenia na działkach o różnym spadku. Niezbędna jest wówczas modyfikacja elementów nośnych. Dlatego tak istotne jest to dostosowanie przez architekta projektu do okoliczności.

Usytuowanie konstrukcji na działce

Odległości między garażem a granicą działki są dokładnie uregulowane w przepisach budowlanych. Jednak poza nimi musisz kierować się także funkcjonalnością posesji i planowanego obiektu. Budowa garażu nie może przeszkadzać w komfortowym korzystaniu z podjazdu czy wejściu do domu. Przed wjazdem do garażu warto pozostawić choć kilka metrów wolnego prostego podjazdu, co ułatwi parkowanie.

Utwardzenie i wyrównanie podłoża

Podłoże w garażu musi zostać wyrównane i utwardzone. Tylko wówczas możliwe jest utworzenie spadku, prawidłowe odprowadzanie wilgoci i bezpieczne parkowanie samochodu. Najlepszym sposobem będzie wykonanie wylewki betonowej lub ułożenie płyty fundamentowej. Możesz też ułożyć bruk, wysypać kruszywo i dodatkowo zagęść powierzchnię.

Koszt budowy garażu z różnych materiałów

W zależności od projektu i rozmiarów koszt budowy garażu będzie inny. Jeśli planujesz budowę fundamentu i wylewkę na podłożu, z pewnością podniesie to cenę inwestycji. Z kolei nieco mniej zapłacisz, budując garaż na bazie wiaty. Największy wpływ na ostateczną cenę ma jednak dobór materiału, z którego budynek będzie wykonany. Masz do wyboru:

  • garaż murowany;
  • garaż blaszany;
  • garaż drewniany.

Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych konstrukcji wraz z orientacyjnymi cenami.

Cena garażu murowanego

Najbardziej powszechna jest budowa garażu murowanego. Cena zależy tutaj bardzo mocno od rozmiaru budynku. Taki obiekt daje gwarancję stabilności i żywotności. Jego budowa przebiega podobnie, jak budynków mieszkalnych. Do budowy ścian można wykorzystać dowolne materiały, które także służą do wznoszenia domu. Potrzebne będzie wykonanie fundamentów i wylewki, co często wiąże się z kosztownymi robotami ziemnymi. Musisz przemyśleć także rodzaj więźby dachowej. W zależności od ostatecznego rozmiaru garażu murowanego koszt takiej inwestycji powinien zmieścić się w przedziale od 20 do 40 tysięcy złotych.

Koszt budowy garażu blaszanego

Najniższe koszty budowy garażu poniesiesz, jeśli wybudujesz go w konstrukcji stalowej. Tu nie musisz wylewać fundamentów. Wystarczą jedynie wzmocnienia pod słupki, które muszą być trwale osadzone w gruncie. Dodatkowo, na rynku znajdziesz gotowe konstrukcje stalowe na jedno stanowisko, dlatego nie musisz sam projektować garażu. Cena takiej konstrukcji najczęściej zamyka się w kwocie 5 tysięcy złotych.

Budowa garażu – koszt budynku z drewna

Równie niedroga powinna być budowa garażu z drewna. Zaletą tej konstrukcji jest to, że w zasadzie bez specjalistycznego sprzętu i wiedzy jesteś w stanie wznieść odpowiedni budynek. Wadą jest zaś konieczność prowadzenia regularnych prac pielęgnacyjnych, czyli malowania konstrukcji.

Koszt budowy garażu a przyszłe korzyści

Budowa garażu dla jednego stanowiska może kosztować nawet 40 tysięcy złotych, ale trwałą konstrukcję wzniesiesz także za 23 tysiące. Wszystko zależy od tego, jakie środki jesteś w stanie zainwestować i od twoich oczekiwań w kwestii jakości. Niezależnie od kosztu budowy garażu, zadbaj o to, żeby konstrukcja była szczelna. Powinna zabezpieczać wnętrze przed wilgocią. To najlepiej ochroni twój samochód, który nie straci na wartości.
Wiele osób decyduje się na budowę garażu o takiej powierzchni, aby uniknąć formalności związanych z pozwoleniem na budowę. Trudno się temu dziwić, bo budynek często jest potrzebny od zaraz. Jeśli szukasz projektu, pamiętaj, że warto nawet ten kupiony dostosować do swojej działki, bo to pozwoli na o wiele większą elastyczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
okna ze szprosami

Okna ze szprosami – dekoracja czy poprawa funkcjonalności?

Next Article

Ile kosztuje remont łazienki? Robocizna, kosztorys i inne

Related Posts