Światowa architektura wciąż poszukuje nowych form, także w budownictwie typowo użytkowym. W ostatnich latach robią wielką furorę niezwykłe konstrukcje, którymi są domy kopułowe. To budynki o nietypowym kształcie na planie koła, których połać dachowa ma kulisty kształt. Nowoczesne technologie pozwalają na wykonywanie takich konstrukcji bez potrzeby tworzenia wymyślnych stropów czy układania zbrojenia.
Okrągłe domy – modny trend czy pradawna konstrukcja?
Nie można jednak powiedzieć, że okrągłe domy są czymś odkrywczym. Projekty takich budowli i ich realizacje powstawały już w połowie ubiegłego wieku. Co więcej, domy kopułowe wykorzystują najstarsze znane ludzkości rozwiązania inżynieryjne. Okrągłe budowle o kopułowym dachu znane są z osad pierwotnych, a do czasów współczesnych dotrwały konstrukcje igloo wykonane według tych samych założeń. Można zatem powiedzieć, że dom kopuła to odkurzona koncepcja z prawieków.
Z czego wykonać dom z kopułą?
Większa popularność domów kopułowych wynika nie tylko z poszukiwania innowacyjnego designu. Dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na ich popularność jest rozwój technologiczny. Już nie trzeba budować kopuły żelbetowej, która jest ciężka i nietrwała, a także wymaga bardzo skomplikowanego deskowania, co podnosi koszty. Obecnie do wznoszenia budowli często stosuje się tworzywa sztuczne. Przedstawiamy materiały, z których można wykonać dom kopułowy.
Konstrukcja drewniana
To najstarsza technologia wykorzystująca w pełni naturalne materiały. Nowoczesne maszyny pomagają głównie na etapie formowania drewna i pozwalają wygiąć je w odpowiedni sposób. Właściwie połączone ze sobą elementy tworzą trwałą konstrukcję sklepienia, która może pełnić funkcję dekoracyjną. Drewniane domy kopułowe są stosunkowo drogie w porównaniu z innymi technologiami. Mają jednak niesamowity wygląd, co robi wrażenie szczególnie wewnątrz. Drewno wprowadza też do pomieszczenia nieco natury.
Formy polistyrenowe
Właściwości klasycznego styropianu nadal nie są w pełni wykorzystywane. Głównie na rynku japońskim produkowane są styropianowe prefabrykaty do domów kopułowych, które pozwalają stworzyć kompletny budynek. W zależności od wyboru formy możliwe jest także wykonanie konstrukcji na planie owalu. Domieszki dodawane na etapie produkcji prefabrykatów oraz dodatkowe wzmocnienia konstrukcji nadają im trwałość i gwarantują bezpieczne użytkowanie obiektów.
Konstrukcje z siatkobetonu
Jak nietrudno się domyślić, domy kopułowe wykorzystujące siatkobeton powinny być najczęstszym wyborem polskich inwestorów. W tych konstrukcjach są wykorzystywane prefabrykaty z dwóch warstw gęstej siatki wypełnionej betonem. Siatkobeton jest popularny przy budowie stawów, jednak w takiej konstrukcji kopuły są odwrócone. Jakie są zalety tego materiału? Jest stosunkowo lekki, bardzo trwały i może zostać uformowany niemal w dowolny kształt, choć ustalony przez producenta.
Fundamenty przy okrągłych domach
Przy okazji tematu materiałów do produkcji domów kopułowych warto poruszyć jeszcze kwestię budowy fundamentów. Konstrukcje kopułowe są stosunkowo lekkie, dlatego same budynki nie będą znacznie obciążały podłoża, co pozwala na projektowanie mniejszych fundamentów. To przekłada się na mniejsze koszty, ponieważ do budowy fundamentów okrągłych wykorzystuje się mniej materiału, nie ma tutaj połączeń narożnych, a prace ziemne będą łatwiejsze.
Projekty domów kopułowych
Obecnie w Polsce możesz znaleźć kilka firm zajmujących się projektowaniem domów kopułowych. Kilku deweloperów działających w tej branży oferuje parę gotowych projektów, które możesz dostosować w ograniczonym zakresie. Jeśli zatem szukasz jakiegoś nietypowego rozwiązania architektonicznego, będziesz musiał zlecić wykonanie projektu i poszukać dobrego wykonawcy. Alternatywą jest właśnie wybór obiektów dostępnych na rynku.
Letniskowy dom kopułowy – projekt na każdą kieszeń
Ciekawą propozycją są domy kopułowe w formie obiektów letniskowych. Niewielka powierzchnia i lekka konstrukcja pozwalają przewieźć dom kopułę na miejsce niemal w całości. Cena takiego modelu może konkurować z domkami murowanymi, a efekt wizualny i komfort użytkowania wydają się bezkonkurencyjne.
Dom kopuła – cena wykonania budynku
Choć oferta jest wąska, na rynku możesz znaleźć różnego typu domy kopułowe. Cena poszczególnych modeli zależy przede wszystkim od wielkości obiektu i technologii, w jakiej został wykonany. Najtańsze domy kopułowe to koszt około 30 tysięcy złotych, choć są to raczej niewielkie domki z bardzo skromnym wykończeniami. Przyjmuje się, że cena za metr kwadratowy takiej konstrukcji może wynieść od 500 do 1000 złotych, co jest bardzo konkurencyjne w stosunku do obiektów murowanych.
Okrągłe domy – najważniejsze zalety
Choć zalety i wady domów kopułowych wymieniliśmy już wcześniej, warto je przypomnieć. Dzięki temu łatwiej ocenisz, czy takie projekty są dla ciebie. Do najważniejszych zalet domów kopułowych należą:
- stosunkowo niskie koszty, choć mogą pojawić się problemy z uzyskaniem kredytu na ten cel;
- błyskawiczne wykonanie obiektu z prefabrykatów;
- jedynie zgłoszenie budowy zamiast pozwolenia, jeśli budujesz dom o powierzchni do 35 m2;
- doskonałe zatrzymywanie ciepłego powietrza, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji;
- możliwość wyboru jednego z kilku wariantów materiałów;
- dobra trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne.
Dom kopuła – wady tej konstrukcji
Podobnie do innych konstrukcji budowlanych, także domy kopułowe nie są pozbawione wad. Sam musisz ocenić, czy słabszych stron okrągłych domów jest więcej, czy mniej w porównaniu z innymi technologiami. Do najczęściej wymienianych wad należą:
- mocno wyróżniająca się bryła, która kojarzy się z obiektami naukowymi lub orientalnymi;
- problemy z zagospodarowaniem przestrzeni wewnątrz (trudno dokupić meble, które dobrze wypełnią półokrągłe wnętrza);
- ograniczone możliwości wyboru projektów oraz niewielu doświadczonych wykonawców.
Dom kopułowy – projekt i wykonawstwo
Niestety, domy kopułowe w Polsce ciągle nie cieszą się popularnością, choć w niektórych krajach europejskich pojawia się zalążek mody. Może to wynikać z niewielkiej wiedzy na temat takich konstrukcji oraz nieco zbyt awangardowego wyglądu, jak na rodzime warunki. Nikłe zainteresowanie to z kolei brak wielu projektów i fachowców. Pojawić się może zatem błędne koło problemów, z jakimi zmierzą się inwestorzy wybierający domy kopułowe.
Okrągłe domy w Polsce wykonuje tylko kilka firm opierających się na gotowych projektach. Możesz natrafić także na problemy ze znalezieniem odpowiednich wykonawców. Jeśli jednak domy kopułowe to coś, o czym zawsze marzyłeś, nie zrażaj się. Jeśli chcesz zamieszkać w bajkowym domu kopułowym, musisz pokonać przeciwności. Ale, jak wiadomo, w bajkach zakończenie jest pomyślne i takiego życzymy również tobie.