Dom usytuowany na skarpie może prezentować się bardzo malowniczo. Takie konstrukcje często powstają w rejonach górskich, gdzie piękne krajobrazy cieszą oczy na każdym kroku. Domy na skarpie wymagają jednak odpowiedniego projektu oraz wcześniejszego przygotowania terenu. Zdecydowałeś się na budowę domu na zboczu? Musisz zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo swoje i samego budynku.
Projekt domu na skarpie – czym powinien się charakteryzować?
Projekt domu na skarpie jest dużo bardziej czasochłonny. Wymaga od projektanta dobrej znajomości terenu i jakości gruntu. Takie przedsięwzięcie jest też kosztowne. Czym powinien się charakteryzować projekt domu na skarpie?
- Projekt powinien być „szyty na miarę”. Grunt jest bardzo zróżnicowany, dlatego każdy projekt domu wymaga indywidualnego podejścia projektanta;
- domy na skarpie powinny mieć prostokątną bryłę z prostym dachem;
- dom, żeby był bezpieczny, musi mieć rozłożysty kształt, co pozwoli na utrzymanie środka ciężkości;
- konstrukcja nie może być wysoka, najlepiej sprawdzają się domy parterowe;
- domy na skarpie najczęściej nie posiadają piwnicy;
- fundamenty muszą być dostosowane do kształtu terenu.
Doświadczony zespół architektów przygotuje projekt, który zapewni domownikom bezpieczeństwo. Musisz jednak pamiętać, że zatrudniona przez ciebie ekipa budowlana musi ściśle przestrzegać założeń projektu!
Dom na działce ze spadkiem terenu – o czym powinieneś pamiętać?
Określenia stabilności gruntu powinien dokonać doświadczony geotechnik. Określi on, czy w trakcie budowy natrafisz na problemy z realizacją projektu. Stwierdzi też, czy teren nie jest narażony na powstawanie osuwisk. Dom wybudowany na takim podłożu może być narażony na zawalenie. Domy na skarpie powinny mieć odpowiedni system drenażowy. Pozwoli to na odprowadzanie wody w dół skarpy. Słabe podłoże możesz zabezpieczyć za pomocą specjalnej geowłókniny, która poprawi stabilność gruntu i umożliwi wydajniejsze odwodnienie.
Dom na skarpie – jak powinny wyglądać fundamenty?
Fundamenty dla domu na pochyłym gruncie różnią się znacząco od tych dla klasycznych domów. Jakie cechy powinny mieć fundamenty domów na skarpie?
- Ich konstrukcja powinna być dopasowana do ukształtowania terenu;
- dobrze sprawdzą się fundamenty schodkowe, które mają kształt stopni;
- fundamenty w żadnej swojej części nie mogą znajdować się wyżej niż głębokość przemarzania gruntu;
- możesz wykorzystać zbrojenie ław fundamentowych, które polega na umieszczeniu w narożnikach budynku prętów w kształcie litery L.
Dom na zboczu – rodzaje
Wygląd twojego domu wciąż zależy w głównym stopniu od ciebie. Architekt na pewno zapyta o twoje wymagania i określi, czy dom twoich marzeń może stanąć na zboczu, którego jesteś właścicielem. Poniżej znajdują się najpopularniejsze rodzaje domów na zboczu.
Nowoczesny dom na skarpie
Domy na skarpie wykonane w stylu nowoczesnym to doskonały wybór dla osób, które pragną oryginalności. Co charakteryzuje nowoczesny dom na skarpie?
- Minimalizm;
- projekt jednopoziomowy;
- przestronne wnętrza;
- dwuspadowe lub czterospadowe dachy;
- duże przeszklenia, które wypełniają całe ściany;
- nowoczesne elewacje, które pokryte są kamieniem lub imitacją drewna;
Taki dom zachwyca wyglądem, ale nie należy zapominać też o jego funkcjonalności. Dzięki temu, że jest to projekt jednopoziomowy, będziesz miał łatwiejszy dostęp do większości pomieszczeń.
Dom na skarpie – z tarasem
Żeby zyskać jeszcze bardziej atrakcyjne widoki, możesz zdecydować się na dom na skarpie z tarasem. W takim wypadku masz trzy możliwości:
- taras od strony zbocza, który zapewni ci większą prywatności i pozwoli cieszyć się widokiem;
- taras od frontu, pod którym możemy umiejscowić garaż;
- taras z boku, który wymaga jednak szerokiej działki.
Domy na skarpie mogą mieć taras wybudowany na słupach. Będzie to rozwiązanie naprawdę efektowne, ale też znacznie droższe niż wersja standardowa.
Dom na skarpie – z poddaszem
Domy na skarpie ze względów bezpieczeństwa są raczej jednopoziomowe. Jednak – przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności – możesz wybudować dom z poddaszem. Zyskasz wtedy zdecydowanie więcej miejsca. Dom z poddaszem pozwala też architektom na znacznie większy wpływ na aranżację wnętrza.
Dom na skarpie – z piwnicą
Domy na skarpie wyposażone w piwnicę są spotykane raczej rzadko – podobnie jak domy z poddaszem. Możesz jednak poprosić architekta o stworzenie projektu podpiwniczeniem. Pozwoli to wygospodarować miejsce na kotłownię lub pomieszczenia gospodarcze. W podpiwniczeniu może również znajdować się garaż.
Dom na skarpie, który ma piwnicę, będzie doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mają bardzo wąskie działki. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest przeznaczenie większej ilości miejsca na pomieszczenia mieszkalne.
Czy dom na zboczu jest bezpieczny? Oczywiście! Pamiętaj jednak, że jego budowa może być zdecydowanie dłuższa i droższa niż w przypadku konstrukcji stawianych na płaskim terenie. Samo przygotowanie gruntu pochłonie znaczną część środków. Wygląd takiego domu powinien ci jednak wszystko wynagrodzić. Domy na skarpie są naprawdę olśniewające!