Nowoczesne domy parterowe z płaskim dachem są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Poznaj charakterystyczne domy bez dachu i dowiedz się, dlaczego to coraz popularniejszy wybór.
Wśród projektów budowlanych cieszących się dużą popularnością coraz częściej można spotkać domy parterowe z płaskim dachem. Takie obiekty wpisują się w obecne trendy dzięki swojemu minimalizmowi. Choć brak spadzistego dachu może być kłopotliwy, to niesie ze sobą także pewne korzyści. Jakie konkretnie? Tego dowiesz się z naszego poradnika!
Nowoczesny dom parterowy z płaskim dachem
Domy parterowe z płaskim dachem to obiekty, które zyskały złą sławę w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Właśnie wtedy dominowały siermiężne bryły jednorodzinnych domów z płaskim dachem lub mającym minimalny spadek. To, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było synonimem tandety i postkomunistycznego stylu, dziś wraca w nieco lepszym opakowaniu i jest uznawane za prawdziwy przebój. Ot, moda!
Domy z dachem płaskim to wszystkie obiekty, w których spadek połaci jest mniejszy niż 12°. Ze względu na konieczność odprowadzania wilgoci i zapobieganie jej zatrzymywaniu się na powierzchni połaci dachy nie mają zerowego kąta. Spadek wynosi co najmniej 3°. Charakterystyczną cechą takich konstrukcji jest też to, że dach jest jednocześnie stropem najwyższej kondygnacji, dlatego brak tu charakterystycznej więźby drewnianej.
Nowoczesny dom parterowy z płaskim dachem to bryła dająca wiele możliwości aranżacyjnych. Pozwala też na ograniczenie kosztów eksploatacji budynku, a niższą cenę może osiągnąć sama budowa. Jednak domy parterowe z płaskim dachem mogą zastawić na inwestora kilka pułapek, o których dowiesz się z dalszej części poradnika.
Domy bez dachu – charakterystyczne cechy
Projekty domów parterowych z płaskim dachem wyróżniają się nie tylko wyglądem. Sama konstrukcja ma kilka cech, których próżno szukać w dachach spadowych. Przede wszystkim nie musisz się martwić o silne powiewy wiatru i hałas, który powstaje w trakcie uderzania powietrza o połać. Także wnętrze budynku jest bardziej ustawne i znikają problemy związane z niskimi ściankami kolankowymi.
Łatwiejsze poruszanie się po połaci
Domy parterowe z płaskim dachem umożliwiają łatwe i sprawne przeprowadzenie prac serwisowych czy przeglądów prowadzonych z połaci. Przede wszystkim dotyczy to instalacji odgromowych czy przeglądu paneli fotowoltaicznych.
Niestety, płaski dach ma też wady, które odczujesz szczególnie w czasie śnieżnych zim i jesienią. Brak spadku oznacza, że konieczne będzie ręczne uprzątnięcie z dachu śniegu i części roślin (gałęzi czy liści), które przywieją jesienne wiatry.
Nowoczesny dom parterowy z płaskim dachem jako obiekt energooszczędny
Płaskie dachy to konstrukcje, które można ocieplić szybko i tanio. Nie ma tu połączeń ciesielskich – charakterystycznych dla więźby dachowej – które utrudniają wykonanie izolacji. Nie ma też skosów czy nieszablonowych przejść, dzięki czemu budynek jest szczelny.
Domy pasywne wręcz wymagają geometrycznych brył. To sprawia, że domy parterowe z płaskim dachem możesz dostosować do wymogów stawianych takim konstrukcjom. Płaskie dachy są też znakomite do postawienia na nich paneli fotowoltaicznych.
Niższy koszt więźby
Domy parterowe z płaskim dachem wybierane są bardzo często z myślą o ograniczeniu kosztów budowy. Więźba dachowa jest jednym z najdroższych elementów całego budynku, tymczasem stropodach jest znacznie tańszy i łatwiejszy do wykonania.
Droższe jest jednak wykonanie izolacji przeciwwilgociowej. W konstrukcjach o niewielkim spadku woda będzie wolniej spływała i dłużej zalegała na połaci. To dlatego należy wykonać ją sumiennie i z najwyższej jakości materiałów.
Domy bez dachu w świetle przepisów
Zanim zdecydujesz się na domy parterowe z płaskim dachem, nie zapomnij o sprawdzeniu przepisów!
Powinieneś zainteresować się zarówno prawem budowlanym, jak i Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.
W przypadku MPZP może się okazać, że jest w nim podany minimalny kąt spadku połaci dachowej.
Do weryfikacji planów może zmusić cię także prawo budowlane, szczególnie punkty dotyczące zagospodarowania przestrzeni. Projekty domów parterowych z płaskim dachem to najczęściej bardzo rozległe konstrukcje. Wszystkie pomieszczenia, które zazwyczaj znajdują się na dwóch poziomach, muszą znaleźć się na jednym.
To sprawia, że musisz wziąć pod uwagę konieczność zachowania odległości od ogrodzenia, drogi i budynków znajdujących się na sąsiedniej posesji.
Projekty domów parterowych z płaskim dachem nie muszą być nudne
Domy parterowe z płaskim dachem nie przypominają już budynków rodem z PRL. Doświadczone biura projektowe są w stanie wykonać nowoczesne aranżacje takich obiektów i podkreślić ich charakterystyczne cechy. Jeśli zależy ci na nietypowym efekcie, postaw na elewację częściowo wykończoną drewnem lub kamieniem. To umożliwi ci stworzenie unikalnej budowli.