Przy projektowaniu i wykańczaniu wnętrz mieszkalnych możesz korzystać z wielu funkcjonalnych rozwiązań. Jednym z nich są drzwi łamane, które dotychczas kojarzone były z mieszkaniami w blokach. Obecnie często można spotkać je na salonach i to w dosłownym znaczeniu.
Drzwi wewnętrzne łamane – co to jest?
Drzwi stanowią jeden z niezwykle istotnych elementów, jeśli chodzi o wykończenie wnętrz. Nie tylko wpływają na jego estetykę, ponieważ zajmują sporą część ściany. Odpowiadają także za jego funkcjonalność i częściej niż inne dekoracje, są w kontakcie z twoimi gośćmi. Dlatego podczas aranżacji wnętrza dobrze zastanów się nad wyborem odpowiednich skrzydeł, biorąc pod uwagę również drzwi łamane wewnętrzne.
Jeśli masz problem z wpasowaniem tradycyjnych skrzydeł rozwiernych do wnętrza, lepiej sprawdzą się drzwi wewnętrzne łamane. Od skrzydeł rozwiernych różnią się przede wszystkim budową. Składają się z kilku mniejszych elementów połączonych ze sobą za pomocą dyskretnie ukrytych zawiasów. Zazwyczaj montowane są do szyny w obrębie górnej części ościeżnicy, po które przesuwają się w czasie zmiany ułożenia. Dzięki temu nie otwierają się do wewnątrz pomieszczenia lub na zewnątrz, a pracują w obrębie ościeżnicy. Poza rzut ościeżnicy wysuwa się jedynie połowa szerokości każdego ze skrzydeł.
Drzwi składane łamane a harmonijkowe
Drzwi łamane wewnętrzne mylone są z konstrukcjami harmonijkowymi. Tymczasem pomiędzy tymi elementami wykończeniowymi można zauważyć sporo różnic. Najważniejszą z nich jest to, że drzwi harmonijkowe składają się z pojedynczych lameli, których w ramach jednego skrzydła może być nawet kilkanaście. Lamele najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego i łączone ze sobą podobnym elastycznym materiałem. Tymczasem drzwi łamane najczęściej składają się z dwóch mniejszych elementów wykonanych z tego samego materiału, co tradycyjne skrzydła rozwierne.
Drzwi wewnętrzne łamane – rodzaje
Choć drzwi przesuwne łamane nie należą do najpopularniejszych, na rynku możesz znaleźć wiele produktów tego typu. Różnią się między sobą wymiarami i estetyką. Często stanowią część serii klasycznych drzwi rozwieranych. Dzięki temu doskonale uzupełnią aranżację, w której stosuje się oba warianty skrzydeł. Taki wybór sprawia, że bez trudu dobierzesz drzwi łamane odpowiednie do twoich potrzeb.
Dla ułatwienia wyboru odpowiedniego produktu, drzwi łamane można podzielić na kilka typów konstrukcji. Sięgając po odpowiednie, zwróć uwagę na następujące parametry skrzydła:
- przebieg osi symetrii – najczęściej spotykane są drzwi składane łamane stworzone z dwóch elementów o takiej samej szerokości. Na specjalne zamówienie można jednak otrzymać skrzydło składające się z elementów o różnych wymiarach, czyli asymetryczne;
- ilości skrzydeł – na rynku najpopularniejsze są drzwi łamane pojedyncze, montowane na zawiasach do jednej strony ościeżnicy. W przypadku szerszego wejścia do pokoju, salonu lub punktu komercyjnego lepiej sprawdzą się drzwi łamane dwuskrzydłowe montowane do dwóch pionowych części ościeżnicy;
- materiału wykonania – drzwi łamane do pokoju czy salonu wykonywane są z tych samych materiałów, co skrzydła klasyczne. W związku z tym będziesz miał do dyspozycji kilka wariantów płyt drewnopodobnych, wykończonych strukturalnie lub na gładko.
Gdzie stosować drzwi przesuwne łamane?
Projektując w swoim mieszkaniu drzwi łamane, najczęściej będziesz kierował się ich funkcjonalnością. Skrzydła dzielone przesuwające się w ramach ościeżnicy nie wymagają tak wiele przestrzeni przed nimi, co wpływa na funkcjonalność konstrukcji. Jednak czasem możesz zastosować je także z uwagi na wyjątkową estetykę.
Drzwi składane łamane w małych mieszkaniach
Powszechnie drzwi łamane wewnętrzne wykorzystywane są do urządzania mieszkań o niewielkich wymiarach. Szczególnie chętnie stawiają na nie mieszkańcy budynków wielorodzinnych z wielkiej płyty. Często stanowią też jedyne rozwiązanie w czasie przebudowy budynku lub dokonywania podziału obiektu na mniejsze pomieszczenia. Wówczas mogą być jedyną możliwością na wstawienie przegrody.
Drzwi łamane do szafy i garderoby
Nie tylko aranżując małe mieszkanie powinieneś zwrócić uwagę na taką konstrukcję. Nawet w dużych mieszkaniach i przestronnych sypialniach wykorzystuje się drzwi łamane do szafy. Niejednokrotnie chronią dostępu do przestronnych szaf montowanych w ścianie czy do garderoby.
Drzwi łamane dwuskrzydłowe na wejściu do salonu
Poza możliwościami wykorzystania, drzwi łamane mogą pełnić funkcję bardzo reprezentacyjną. Szczególnie drzwi dwuskrzydłowe znajdujące się na wejściu do przestronnego salonu będą robiły wrażenia na gościach. Takie rozwiązania stosowane były w dawnych rezydencjach i willach. Dzięki temu podświadomie przywołują skojarzenia z elegancją i wytwornością wnętrza.
Drzwi łamane – cena
Funkcjonalne drzwi łamane wymagają przeprowadzenia podobnych prac montażowych, jakie są wskazane przy montażu klasycznych skrzydeł rozwiernych. Na cenę drzwi łamanych wpływ ma nie tylko robocizna, ale przede wszystkim zastosowany materiał i technologia. W tym wypadku musisz liczyć się w wyższym poziomem skomplikowania konstrukcji i większym wydatkiem.
Standardowe drzwi łamane wewnętrzne
Większa funkcjonalność od skrzydeł rozwiernych i nietypowe rozwiązanie sprawia, że znacznie więcej zapłacisz za drzwi łamane. Cena najprostszych skrzydeł pojedynczych w marketach budowlanych rozpoczyna się od 400 złotych. To znacznie więcej od drzwi łazienkowych czy pokojowych w wersji klasycznej. Nie zapomnij także o potrzebie zakupu dodatkowych szyn w przypadku skrzydeł przesuwnych łamanych.
Drzwi łamane na wymiar
Wszystkie elementy wyposażenia wnętrz zamawiane na wymiar są znacznie droższe od akcesoriów fabrycznych. Również za drzwi łamane na wymiar zapłacisz często dwukrotnie więcej niż w marketach budowlanych. Ceny liczone są za metr kwadratowy powierzchni skrzydła i zależą od sposobu montażu oraz materiału użytego do produkcji. W przypadku drzwi łamanych dwuskrzydłowych prowadzących do salonu musisz liczyć się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych.
Drzwi łamane – montaż i jego koszt
Jeśli wybrałeś wewnętrzne drzwi łamane, montaż takiego skrzydła będziesz musiał zaplanować wcześniej. Wymaga on bowiem specjalnych ościeżnic wyposażonych w szyny w górnej części. Sam montaż w firmach budowlanych kosztuje podobnie jak w przypadku standardowych drzwi wewnętrznych. Cena zależy od wymiarów i prac dodatkowych, a zaczyna się od 300 złotych za sztukę.
Drzwi łamane – opinie
Drzwi łamane nie mają dobrych opinii głównie przez to, że mylone są z drzwiami harmonijkowymi. Tamte konstrukcje są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne i często po kilku latach nadają się do wymiany. Mniejsza ilość modułów i wykorzystanie do produkcji solidnych materiałów sprawia, że uniknięto tych problemów tworząc drzwi łamane. Opinie użytkowników potwierdzają ich trwałość połączoną z funkcjonalnością. W związku z tym nie musisz się obawiać, chcąc zamontować drzwi łamane w swoim mieszkaniu.