Coraz częściej inwestorzy wybierają budynki o prostych geometrycznych bryłach. Dobra izolacja termiczna i mniejsze koszty budowy to główne przyczyny ich popularności. Użytkownikowi pozostaje zatem wzniesienie takiej konstrukcji, gdy dom będzie gotowy, skoro garaż do niego nie przylega. Czy jednak kolejny raz trzeba przechodzić przez skomplikowane formalności w urzędzie? A może jest sposób, żeby postawić garaż bez pozwolenia?
Budowa garażu bez pozwolenia
Od kilku lat inwestorzy muszą załatwiać znacznie mniej formalności związanych z budową garażu. Nie trzeba już uzyskiwać pozwolenia na budowę takiego obiektu. Obecnie można przeprowadzić budowę garażu na zgłoszenie i w ten sposób pominąć najgorszy etap formalności. Dzięki temu znacznie więcej inwestorów decyduje się na wybudowanie takiego obiektu.
Zgłoszenie a pozwolenie na budowę garażu – jakie są różnice?
To, że nie musisz mieć pozwolenia na budowę, nie oznacza całkowitego braku formalności. Chęć budowy garażu bez pozwolenia należy zgłosić do urzędu gminy, której podlega działka. Z kolei urząd ma 21 dni na zgłoszenie zastrzeżeń i ewentualne wstrzymanie prac budowlanych. Do tego czasu nie możesz ruszać z budową. Jeśli przez trzy tygodnie nie otrzymasz informacji o sprzeciwie, uzyskujesz zgodę na prowadzenie prac. Taki sposób przyspiesza procedury administracyjne, choć wymaga nieco cierpliwości.
Co dołączyć do zgłoszenia budowy?
Zgłoszenie często sprowadza się do jednej wizyty w urzędzie. Jeśli przepisy miejscowe nie mówią inaczej, wniosek należy złożyć 30 dni przed rozpoczęciem prac. Aby zbudować garaż bez pozwolenia musisz koniecznie pobrać i wypełnić odpowiedni wniosek. Dołącz do niego:
- plan obiektu z opisem planowanej inwestycji;
- mapę sytuacyjną;
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością i charakterze działki.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania pozwolenia?
Formalności związane z uzyskaniem pozwolenia są bardziej skomplikowane niż budowa garażu na zgłoszenie. Procedury są tu takie same, jak przy budowie domu. Potrzebne jest wykonanie projektu, pobranie planu zagospodarowania i naniesienie na nim nowego budynku. Procedura jest czasochłonna, a samo zgromadzenie dokumentów może zająć wiele tygodni. Dlatego inwestorzy często rezygnują z tej ścieżki, wybierając mniejszy garaż bez pozwolenia.
Garaż na zgłoszenie – podstawowe zasady
Prawo budowlane pozwala na wybudowanie konstrukcji wolnostojącej na działce bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Oznacza to, że garaż możesz zbudować samodzielnie. Nie będziesz potrzebował kierownika budowy, dziennika czy tablicy informacyjnej. Mniej jest też dokumentów, które musisz złożyć w urzędzie. Garaż bez pozwolenia to jednak nie tylko mniej formalności, lecz także pewne ograniczenia.
Jakiej wielkości może być garaż na zgłoszenie?
Budowę garażu bez pozwolenia regulują te same przepisy, które zezwalają na wznoszenie altan ogrodowych czy innych wolnostojących konstrukcji. W myśl tych zapisów prawnych każdy właściciel nieruchomości może zbudować jeden obiekt na każde 500 m2 powierzchni działki. Pozwala to na budowę garażu do 35 m2 lub wiaty o powierzchni 50 m2. Jakie powinny być wymiary garażu bez pozwolenia? Z przepisów wynika, że na działce mniejszej niż 1000 m2 musisz zdecydować się na wolnostojący garaż albo altanę ogrodową.
Plan zagospodarowania przestrzennego
Wspomniane przepisy pozwalające na wzniesienie garażu bez pozwolenia obowiązują w sytuacji, kiedy wszystko zgadza się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Może się okazać, że MPZP ma inne założenia dotyczące rodzaju wznoszonych konstrukcji lub ich rozmiarów. Czasem podawane są dopuszczalna wysokość obiektów lub stosunek powierzchni działki do zabudowy. Do uzyskania pozwolenia na budowę garażu brane są pod uwagę informacje z MPZP.
Prawo budowlane – garaż bez pozwolenia a jego wymiary
Poza przepisami dotyczącymi powierzchni podczas budowy obowiązuje cię prawo budowlane. Garaż to konstrukcja, której wysokość nie może być mniejsza niż 2,2 m. Wjazd powinien mieć przynajmniej 2 m wysokości i 2,3 m szerokości. Wewnątrz najczęściej montowana jest instalacja elektryczna, a konstrukcja posadzki powinna mieć spadek, który pozwoli na odprowadzanie wody na zewnątrz.
Garaż blaszany bez pozwolenia – usytuowanie
Jeśli chcesz zbudować garaż bez pozwolenia, musisz poznać też przepisy budowlane, które dotyczą minimalnych odległości od granicy działki. W tym przypadku obiekt traktowany jest jako normalny budynek mieszkalny lub użytkowy. Jeśli przepisy MPZP nie wprowadzają zmian, odległość garażu od granicy działki nie może być mniejsza niż 3 m. Odległość minimalna wzrasta do 4 m, jeśli od strony sąsiada ulokowane są okna lub drzwi do budynku.
Tymczasowy garaż drewniany bez pozwolenia
Jest jeszcze jedna sytuacja, w której możesz postawić garaż bez pozwolenia. Prawo umożliwia wznoszenie budowli tymczasowych, które będą służyły nie dłużej niż 180 dni. Mogą to być garaże przygotowane jedynie na okres zimowy albo namioty magazynowe. Po upływie terminu konstrukcję należy rozebrać lub zalegalizować, a ta druga opcja oznacza procedury związane z pozwoleniem na budowę. Taki garaż bez pozwolenia może się przydać na początku budowy do przechowywania maszyn lub gdy masz wątpliwości, czy wybrałeś dobre miejsce.
Czy trzeba rozbierać tymczasowy garaż blaszany bez pozwolenia?
Wielu inwestorów nie przejmuje się wspomnianym okresem, po którym należy rozebrać konstrukcję. Zasadniczo nikt nie będzie kontrolował wspomnianych 180 dni, ponieważ żaden urzędnik nie otrzyma informacji o początku budowy. Jednak w obecnych czasach wystarczy odrobina chęci, kilka zdjęć lub przypadkowa kontrola dronem, żeby na głowę takiego inwestora sprowadzić kłopoty. Raczej nie warto ryzykować.
Budowa garażu bez pozwolenia – czy warto?
Przepisy prawa budowlanego, które umożliwiają na budowę garażu bez pozwolenia, dają inwestorowi całkiem duże pole manewru. Dobrze zaprojektowany obiekt o powierzchni 35 m2 umożliwi przechowywanie nawet kilku samochodów. Dlatego budowa obiektu na zgłoszenie jest najczęściej wybieraną opcją. Jednak w sytuacji, kiedy plan zagospodarowania przestrzennego jest bardziej restrykcyjny albo masz już postawiony jeden obiekt, konieczne będzie zmierzenie się z machiną biurokracji.
To, ile kosztuje budowa garażu, jest oczywiście w dużej mierze zależne od jego wymiarów. Garaż na zgłoszenie wymiary ma względnie niewielkie, a jednocześnie może zapewnić odpowiednio dużo miejsca np. na auta. Dlatego oszczędzisz nie tylko pieniądze, lecz także czas na biurokrację związaną z pozwoleniami na budowę.