Jak zabezpieczyć okna przed zimą i uniknąć ogromnych rachunków za ogrzewanie?

Nawet, jeśli twoje okna przez większą część roku pozostają szeroko otwarte, nadchodzi moment, gdy należy je zamknąć, by zapewnić sobie komfort termiczny, nie wydając przy tym majątku na ogrzewanie. Ale co w sytuacji, gdy – pomimo zamknięcia okien – słyszysz charakterystyczne świsty i czujesz mroźny powiew?
jak zabezpieczyć okna przed zimą

Nie zwlekaj ze sprawdzeniem i zabezpieczeniem okien, bo im dłużej będziesz odkładać konserwację, tym bardziej problem będzie się pogłębiał. Być może nawet do tego stopnia, że pozostanie ci wyłącznie wymiana całej stolarki okiennej na nową! Jak zabezpieczyć okna przed zimą, by przez długi czas służyły niezawodnie, zapewniając komfort i bezpieczeństwo? Sprawdź!

Jak zabezpieczyć okna przed zimą? Po pierwsze – odpowiednio wcześniej!

Najgorszy scenariusz to ten, w którym bagatelizujesz problem nieszczelności okien i odkładasz jego rozwiązanie na bliżej nieokreślone „później”. Pewne prace konserwacyjne mogą okazać się niemożliwe, gdy na zewnątrz zapanuje ujemna temperatura. Poza tym drobna usterka, jak np. uszkodzona uszczelka, może doprowadzić nawet do zniszczenia okna, jeśli przez nieszczelność przedostanie się woda i zamarzając, uszkodzi inne elementy. Przygotowania do zabezpieczenia okien na okres zimowy rozpocznij już zatem jesienią, by mieć wystarczająco dużo czasu na ewentualne większe naprawy i móc przeprowadzić konserwację w sprzyjających warunkach.

Jak zabezpieczyć okna przed zimą? Lista prac do wykonania

Wymiana okien na nowe to duży kłopot i równie duży wydatek, a tak łatwo możesz tego uniknąć! Regularna kontrola stanu stolarki okiennej i szybkie usuwanie nawet najdrobniejszych usterek pozwolą ci długi czas cieszyć się sprawnymi, zadbanymi oknami. Jeśli nie masz pewności, jak zabezpieczyć okna przed zimą, przestudiuj poniższą listę. Oto punkty, które musisz zrealizować krok po kroku.

  1. Dokładne umycie okien – to czynność, od której musisz zacząć. Już na tym etapie, starannie myjąc ramy okienne, masz szansę zauważyć ewentualne uszkodzenia. Wybierz odpowiednie środki czyszczące w zależności od tego, czy masz okna drewniane, czy PCV.
  2. Wyczyszczenie i konserwacja okuć – wszystkie elementy ruchome, odpowiadające za płynne i szczelne zamykanie okna muszą być systematycznie czyszczone i konserwowane. Użyj do tego celu specjalnych środków, takich jak np. wazelina techniczna, olej do konserwacji bądź smar.
  3. Kontrola/wymiana i konserwacja uszczelek – nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale istnieją środki do konserwacji uszczelek okiennych. Po zabezpieczeniu specjalnym preparatem uszczelki będą bardziej elastyczne, nie będą wysuszać się, zamarzać i pękać. Jeśli uszczelka wymaga wymiany, zrób to, bo uszkodzony materiał uszczelniający nie spełnia prawidłowo swojej roli, a ponadto – jak zostało wyżej nadmienione – może przyczynić się do uszkodzenia okna.
  4. Regulacja okna – wyregulowanie okien, jeśli nie ma poważniejszych problemów, pozwoli na zwiększenie siły docisku skrzydła do ramy, a co za tym idzie – na lepsze jego uszczelnienie.

Tych kilka prostych czynności sprawi, że szybko odkryjesz potencjalne problemy i zyskasz szansę uratowania okien przed wymianą na nowe.

Podsumowanie

Wiesz już, jak zabezpieczyć okna na zimę. Koniecznie zrób to, zanim nastaną pierwsze mrozy. Dzięki temu nie staniesz przed koniecznością wymiany stolarki okiennej na nową w krótkim czasie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
remont pokoju

Remont pokoju – jak go zrobić?

Next Article
okna ze szprosami

Okna ze szprosami – dekoracja czy poprawa funkcjonalności?

Related Posts