Skuteczne malowanie elewacji nie musi być trudne! To w zasadzie prosty proces, który jednak – ze względu na wysokości i sporą powierzchnię – może sprawić nieco kłopotów. Uwzględniając wskazówki z tergo artykułu, na pewno sobie poradzisz!
Niegdyś domy wyglądały bardzo podobnie. Najczęściej elewacja kojarzyła się z kolorem cegły lub białym pustakiem, który z czasem pod wpływem deszczu i zabrudzeń stawał się mało estetyczny. Teraz, gdy domy zazwyczaj pokrywa się styropianem lub innymi materiałami, możliwe jest dodatkowe upiększenie elewacji. Służy do tego np. farba elewacyjna. Jak wykonać malowanie elewacji?
Ile kosztuje malowanie elewacji?
Zastanawiasz się, jaki jest koszt prac związanych z malowaniem elewacji? Nie muszą one być wcale kosztowne! Dużo zależy od powierzchni, wybranej metody, materiałów i tego, czy pomalujesz ją samodzielnie, czy wynajmiesz firmę. Zazwyczaj jednak za samą robociznę w przypadku malowania wałkiem trzeba liczyć od 20 zł/m2. Natomiast malowanie elewacji pistoletem jest sporo tańsze i zazwyczaj kosztuje ok. 3,5 zł/m2. Oczywiście, cena jest związana również z lokalizacją. Widoczne są bowiem rozbieżności między konkretnymi obszarami. Najdrożej jest w województwie mazowieckim.
Malowanie elewacji domu – wzory, które warto powielić
Podczas odświeżania ścian zewnętrznych budynku trzeba wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Nie zawsze chodzi jedynie o dobranie odpowiednich kolorów lub wzorów na fasadę i pozostałe ściany. Jest to w zasadzie tylko jeden z wielu istotnych czynników. Malowanie elewacji – aby efekt utrzymywał się jak najdłużej – musi zostać wykonane w określony sposób. O co dokładnie chodzi?
Malowanie elewacji domu – kolejność prac
Każde malowanie, klejenie elementów, nakładanie czegokolwiek na inne warstwy związane jest z jednym ważnym krokiem – przygotowaniem podłoża. Malowanie elewacji w pasy czy inne wzory idzie zwyczajnie źle, jeśli wcześniej nie wykonało się dobrego przygotowania powierzchni. W jaki sposób to zrobić? Etapy prac to:
- przygotowanie podłoża;
- wybór odpowiedniego typu farby;
- malowanie (pistoletem lub wałkiem).
Malowanie elewacji – jak przygotować podłoże
Dużo zależy od tego, czy dom został dopiero pokryty warstwą izolacji, czy stoi tak od lat lub ma już na sobie jakąś warstwę farby. W pierwszym przypadku sprawa jest prosta – trzeba zabezpieczyć wszystkie elementy, których nie chce się zachlapać, aby zagruntować ściany. Później możesz przejść do malowania.
Jak wyczyścić ściany zewnętrzne?
Jednak jeśli farba ma zostać położona na ściany, które już od jakiegoś czasu na to czekają, warto zacząć od dokładnego ich wyczyszczenia. Koszt malowania elewacji będzie nieco większy, bo należy do niego doliczyć również cenę środka grzybobójczego i czyszczenie myjką ciśnieniową. Bez tego malowanie nie będzie miało większego sensu. Jeśli na elewacji jest stara farba, możesz się jej pozbyć np. przez piaskowanie.
Farba do elewacji – jakie produkty warto wybrać?
Najważniejsze jest to, by dobrać odpowiedni gatunek farby do tynku, jaki jest położony na ścianach. O co dokładnie chodzi? Dla przykładu – może się okazać, że twój dom został pokryty tynkiem wapiennym. Szukaj wtedy farby wapiennej, którą położysz na elewację. Podobnie jest w przypadku tynków silikonowych. Malowanie elewacji wykonanej takim gatunkiem tynku odbywa się przy pomocy farby silikonowej. Są jednak rodzaje farb, które mogą zostać nałożone na różne tynki.
Farba silikonowa – uniwersalna do malowania elewacji
Takim typem substancji dekoracyjnej jest farba silikonowa. Nadaje się do tynków cementowych, cementowo–wapiennych, silikonowych, a także do pokrywania starych warstw farb dowolnego rodzaju (oprócz wapiennych). Zastanawiając się nad kolorem i rodzajem farby, nie zapomnij o tym, by kupić jak najlepszy grunt. To on sprawia, że podłoże staje się bardziej przyczepne i odpowiednio trzyma farbę.
Malowanie elewacji domu – jak nakładać farbę?
Tutaj masz do wyboru przynajmniej dwa sposoby – wałek i pistolet. Zazwyczaj, gdy mowa o samodzielnym wykonaniu tego typu prac, do głowy przychodzi kij teleskopowy i wałek. Mało kto dysponuje bowiem sprężarką i pistoletem do malowania elewacji. Jednak jeśli jest to tylko w twoim zasięgu, wybierz malowanie natryskowe elewacji, ponieważ daje o wiele lepsze efekty i będzie szybsze. Jeśli jakiś fachowiec bierze się za takie prace, jest duże prawdopodobieństwo, że wie, co robi. W przypadku malowania wałkiem nie masz takiej pewności.
Samodzielne malowanie elewacji – co robić?
Można jednak przyjąć, że należysz do grupy ambitnych osób i samodzielnie chcesz wykonać takie prace. Jeśli oczyścisz już ściany, poczekasz na ich wyschnięcie i nałożysz grunt, możesz przystąpić do malowania. Nie różni się ono specjalnie od pokrywania ścian wewnętrznych. Najprawdopodobniej jednak wybierzesz tutaj wałek z dłuższym włosem. Malowanie elewacji wykonuj zawsze mokrym wałkiem, nie rozcieraj farby zbyt mocno i staraj się nakładać ją systemem „mokre na mokre”. Nie przerywaj przed skończeniem danej ściany i staraj się pomalować ją całą.
Malowanie elewacji domu – wzory do wyboru
Aby nieco odmienić charakter ścian, możesz pokusić się o stworzenie konkretnych wzorów. Najprostszym sposobem będzie wybór kilku kolorów farb. W jaki sposób najlepiej jest zaplanować takie wzory? Przyda ci się do tego poziomica (najlepiej jak najdłuższa), taśma malarska, ołówek, a w przypadku sporych elewacji nawet laser do wyznaczania poziomów. Wzory możesz po prostu zarysować i poodcinać taśmą.
Gdzie kupić szablony do malowania?
Jeżeli takie rozwiązanie cię nie satysfakcjonuje, malowanie elewacji natryskowo lub wałkiem dla uzyskania konkretnych kształtów możesz wykonać przy użyciu szablonów. Dzięki temu będzie można uzyskać np. efekt cegły. Takie produkty bez problemu znajdziesz w internetowych sklepach i wybierzesz konkretne modele dla swojego własnego projektu.
Skąd wziąć pomysł na malowanie elewacji?
Czasem bywa tak, że w głowie zrodzi się pomysł na odświeżenie ścian, ale nie ma konkretnej wizualizacji projektu. W jaki sposób można sobie z tym poradzić? Oczywiście, możesz zapytać kilku osób z doświadczeniem, ale ich podpowiedzi nie zawsze okażą się trafne. Dlatego możesz wykorzystać program do projektowania elewacji domu. W jaki sposób działa takie narzędzie?
Znajdź program do projektowania
Zazwyczaj na początku musisz mieć zdjęcie swoich ścian, a przynajmniej fotografię ściany frontalnej. Gdy znajdziesz jeden z takich programów w internecie, możesz załadować do niego wykonane zdjęcie domu i eksperymentować z kolorami, wzorami i dodatkami. Dzięki temu będzie wiadomo, jakie szablony lub elementy ozdobne będą najlepsze dla otoczenia i ogólnej koncepcji. Gdy poznasz wygląd takiego wzoru, malowanie elewacji będzie o wiele łatwiejsze.
Czy warto samodzielnie wykonywać malowanie elewacji domu?
Zdania w tej kwestii są podzielone, podobnie jak w większości innych dylematów remontowo-budowlanych. Jeżeli masz jakiekolwiek doświadczenie w takich pracach (niekoniecznie w malowaniu elewacji, ale po prostu przy malowaniu ścian), warto spróbować swoich sił. Jeśli nie chcesz malować, koszt malowania elewacji, poza zakupem materiałów, zwiększa się o to, co trzeba będzie zapłacić ekipie fachowców. Dlatego wiele osób maluje samodzielnie.
Kiedy zdecydować się na fachowców?
Jeśli zależy ci jednak na jak najlepszym efekcie albo zwyczajnie nie masz na to czasu i umiejętności, warto zatrudnić kilku specjalistów. To dobra decyzja też wtedy, gdy mieszkasz w domu z poddaszem lub piętrem, a ściany szczytowe przekraczają możliwości drabiny i kija teleskopowego. Dla bezpieczeństwa malowanie elewacji warto wówczas powierzyć brygadzie zaopatrzonej w specjalny sprzęt, czyli rusztowania.
Jednak z ekipami budowlanymi może być tak, że trudno będzie znaleźć odpowiednią. Dlatego najlepiej przed zatrudnieniem nie spiesz się i postaraj się odnaleźć najlepszych fachowców.
Nakładanie farby na ściany zewnętrzne nie jest aż tak trudne. Malowanie elewacji możesz wykonać samodzielnie. Wszystko zależy od znajomości produktów i umiejętności posługiwania się narzędziami. Najlepsze rezultaty przynosi malowanie pistoletem, ale to najczęściej wymaga skorzystania z pomocy odpowiedniej brygady. Pamiętać jednak, że elewacja jest wizytówką twojego domu i to na niej w pierwszej kolejności skupia się uwaga innych. Twoja również, dlatego nie warto specjalnie oszczędzać na jakości.