Zazwyczaj ocieplanie budynku odbywa się przy użyciu styropianu. Jest jednak wiele innych metod, które warto uwzględnić. Jakie to sposoby? Jakich materiałów użyć we własnym domu? Z jakimi kosztami musisz się liczyć? Sprawdź sam!
Wiele osób skupia uwagę na wyglądzie zewnętrznym budynku. Choć jest on ważny, to nie można zapominać o kwestiach praktycznych. Zwłaszcza, gdy dotyczą one odpowiedniej izolacji termicznej elewacji. W artykule znajdziesz podpowiedzi dotyczące wyboru materiału izolacyjnego, sposobów montażu oraz popełnianych błędów. Ocieplanie domu nie będzie już dla Ciebie tajemnicą!
Ocieplenie domu – po co je wykonywać?
W zasadzie chyba każdy zna odpowiedź na to pytanie, ale nie wszyscy wiedzą, jak bardzo jest ona istotna. W Polsce panuje klimat umiarkowany, a co za tym idzie, zdarzają się zarówno dni upalne, jak i bardzo mroźne. Chociaż ocieplanie budynku kojarzy się głównie z jego uodpornieniem na utratę ciepła, to jednak przydaje się też w lecie, by gorąca z zewnątrz nie wpuszczać do środka.
Brak odpowiedniej izolacji ścian oraz dachu, a także takich elementów jak okna czy drzwi, oznacza kiepskie warunki cieplne. W takiej sytuacji cena za ocieplenie domu będzie wyższa, podobnie jak koszt ogrzewania. W zasadzie grzać trzeba na okrągło, bo materiały konstrukcyjne, np. beton komórkowy, bloki silikatowe lub cegła, mają wysoki współczynnik przenikania ciepła. Aby uzyskać odpowiednią izolację, ściany – w zależności od materiału – musiałyby mieć przynajmniej 50 cm grubości. To pod względem ekonomicznym zupełnie nie ma sensu.
Ocieplanie budynku – wybór materiałów
Izolację zewnętrzną budynków mieszkalnych można wykonać na różne sposoby. Poniżej zestawiono najpopularniejsze materiały służące do ocieplania budynku:
- styropian – biały lub grafitowy;
- styrodur;
- wełna mineralna;
- wełna drzewna;
- piana PUR.
Czym charakteryzuje się każdy z nich i gdzie najczęściej jest używany?
Ocieplanie styropianem białym i grafitowym
Zestawienie rozpoczyna najczęściej wykorzystywany w polskim budownictwie materiał, jeśli chodzi o ocieplanie budynku. Styropian, czyli spieniony polistyren, posiada bardzo dobrą przewodność cieplną, której wartość wynosi ok. 0,038-0,045 W/(mK).
Jeszcze lepiej pod tym względem prezentuje się odmiana grafitowa, zawierająca domieszkę węgla. W przypadku tego materiału współczynnik λ (lambda) to 0,030-0,035 W/(mK). Dlatego, dla uzyskania jednolitej izolacyjności, można zastosować nieco cieńsze tafle styropianu grafitowego w porównaniu do białego odpowiednika.
Co można ocieplać styrodurem?
Innym materiałem bardzo dobrze izolującym budynki jest styrodur, czyli polistyren ekstrudowany. Panele z tego tworzywa montuje się na zakład, co ułatwia ich budowa. Ma lepszą zdolność do ocieplania, bo współczynnik λ wynosi 0,029-0,034 W/(mK). Z jego użyciem przeprowadza się ocieplanie budynku szczególnie ścian fundamentowych oraz w części podpiwniczonej.
Ocieplanie domu i izolacja akustyczna – wełna mineralna i drewno
Wełna również bardzo dobrze nadaje się do tworzenia warstw izolacyjnych. Przy tym nie tylko zapewnia ochronę przed utratą ciepła, ale też bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wygłuszenia wnętrz.
Elementy wykonane z drewna sprawdzają się szczególnie to pokrycia konstrukcji dachowych i poddaszy ze względu na współczynnik przewodzenia ciepła w przedziale 0,038-0,05 W/(mK). Ocieplenie domu tym materiałem też jest możliwe, jednak nie tak efektywne, jak przy użyciu wełny szklanej, czy skalnej. Te materiały mają λ o wartości 0,030-0,045 W/(mK).
Czy można ocieplać dom pianą PUR?
Piana poliuretanowa nakładana metodą natryskową jest bardzo popularnym materiałem wygłuszającym i sprawdza się, gdy chodzi o ocieplanie budynku. Można ją zastosować do ścian, konstrukcji dachowych, poddaszy, fundamentów i podpiwniczeń. Jej współczynnik przewodzenia ciepła jest bardzo niski i oscyluje w granicach 0,02-0,024 W/(mK). W połączeniu ze świetną adhezją materiału otrzymuje się bardzo zwartą i pozbawioną mostków termicznych izolację. Dla maksymalnego efektu warto zatrudnić specjalistów, aby piana została nałożona prawidłowo.
Jaki jest koszt ocieplenia domu?
Najdroższym elementem prac izolacyjnych jest zakup samego materiału. Sytuacja ta jest dobrze widoczna podczas wykonywania dwóch najpopularniejszych sposobów ocieplania tzn. styropianem i wełną mineralną. Poniżej zestawiono przykładowe ceny za kompleksowe usługi ocieplenia budynku.
Jeśli chodzi o ocieplenie domu, koszt nigdy nie będzie stały. Bardzo dużo zależy od wybranego sposobu izolacji, wysokości budynku, zakresu prac oraz zatrudnionej ekipy budowlanej. Można jednak przewidzieć zakres cenowy, który prezentuje się następująco:
- materiał – od 80 zł/m² (styropian) do ponad 100 zł/m² (wełna);
- robocizna – od 50 zł/m².
Do tego należy doliczyć obróbkę okien i materiał na parapety. Wiele zależy od regionu, ponieważ rozpiętość cen za robociznę jest naprawdę duża. Aby przekonać się, ile kosztuje ocieplenie domu w twoim wypadku, zmierz powierzchnię potrzebną do zaizolowania i zorientuj się w ofercie firm, które działają w twojej okolicy. To samo możesz zrobić, poszukując materiału na budowę w ofertach składów budowlanych.
Ocieplenie pianką – cena za m²
Szczególnie w przypadku poddaszy pianka PUR jest chętnie wybieranym materiałem izolacyjnym. To, ile będzie kosztowało ocieplanie budynku, uzależnione jest nie tylko od regionu, ale i grubości natryskiwanego materiału. Najtaniej jest w przypadku warstwy nieprzekraczającej 10 cm, chociaż nie zawsze jest ona wystarczająca. Sprawdza się głównie podczas natrysku na ściany fundamentowe. Zazwyczaj przy ocieplaniu pianką cena za m² mieści się w przedziale 40-75 zł.
W jaki sposób ociepla się budynki mieszkalne?
Skoro już w przybliżeniu wiesz, ile kosztuje ocieplenie domu, warto poruszyć temat samej aplikacji materiałów na ściany. A jest o czym mówić, szczególnie że czas oczekiwania na odpowiednich fachowców może być długi, a podczas montażu może zostać popełnionych wiele błędów. Dobrze więc, by inwestor był dobrze przygotowany do tego etapu prac i wiedział, jaki efekt chce osiągnąć.
Układanie styropianu na ścianach domu
Do implementacji płyt styropianowych nie jest wymagane wykonywanie żadnej konstrukcji nośnej. Wystarczy przygotować podłoże – najważniejsze, aby było ono odpylone i względnie równe. Do montażu użyj odpowiedniego kleju. Ocieplenie styropianem budynku mieszkalnego pozwala na naniesienie na niego stanowiącego wykończenie tynku, kamienia, czy drewna.
Prace rozpoczynają się od zabezpieczenia okien i innych elementów wrażliwych, np. kostki brukowej wokół budynku. W kolejnym etapie ważne jest założenie starterów – są to specjalne listwy umożliwiające ułożenie dolnej warstwy paneli styropianowych. Te następnie klei się metodą „na placki”, z uwzględnieniem pionu danej ściany. Ważne jest, by brygada budowlana trzymała nie tylko poziom i, pion w poszczególnych rzędach, ale też płaszczyznę, bo w innym wypadku na elewacji powstaną wypukłości.
W dalszym kroku szczeliny między płytami styropianowymi wypełnia się pianką, przycina i szlifuje. Dla zabezpieczenia elementów przyklejanych nawierca się je w kilku miejscach i wbija specjalne plastikowe kołki. Na narożnikach nakłada się listy z siatką zbrojeniową i zaciąga klejem. Całość natomiast pokrywa się odpowiednią masą i zatapia w niej siatkę podtynkową. Teraz pora na obsadzanie parapetów, zagruntowanie całości i nakładanie tynku – ocieplanie budynku już zakończone!
Ocieplanie budynku wełną
Tutaj prace wyglądają nieco inaczej. Można je wykonywać na dwa różne sposoby:
- na mokro;
- na sucho.
Sposób pierwszy charakteryzuje się tym, że wełnę przykleja się do ściany za pomocą kleju. Odbywa się to bardzo podobnie, jak przy ocieplaniu domu styropianem. Również montuje się kołki wzmacniające i folię podtynkową. Całość należy zagruntować i wykończyć np. farbą elewacyjną.
Sposób „na sucho” wykonywana jest inaczej. Ten typ montażu wybierają osoby, które chcą położyć na elewację siding lub panele drewniane. W początkowej fazie na ścianie układa się stelaż drewniany w formie łat. Następnie w powstałe szczeliny wkłada się wełnę i przykrywa ją folią przeciwwilgociową. Całość można zamknąć dowolnie wybranym materiałem wykończeniowym. Koszt ocieplenia domu w przypadku tych dwóch metod jest bardzo zbliżony, jednak klejenie wełny okazuje się nieco tańsze.
Natrysk piany PUR
W tym przypadku izolacja ścian zewnętrznych wymaga zastosowania mniejszej ilości materiałów. Przed przystąpieniem do prac konieczne jest zabezpieczenie wszystkiego oprócz ścian. Piana PUR jest bardzo trudna do całkowitego zmycia, dlatego warto zabezpieczyć podbitkę, obróbkę blacharską dachu, okna, rynny i inne elementy przy pomocy folii. Nie warto wykonywać prac na wietrze, bo przez to może dojść do marnotrawienia materiału i nierównej aplikacji.
Przed przystąpieniem do realizacji ocieplania budynku zastanów się, jakim materiałem wykończyć elewację. Poza samym natryskiem warto zainstalować konstrukcję drewnianą na ścianie, celem późniejszego montażu paneli ściennych lub sidingu. Piankę PUR można też wykończyć kamieniem, cegłą klinkierową, płytami cementowymi, a na koniec tynkiem. Aplikacja samego tynku jest raczej niemożliwa ze względu na nierówną powierzchnię pianki.
Podczas natrysku piany pamiętaj o ustaleniu grubości warstwy izolacyjnej. To w głównej mierze od niej zależy, jaki jest ostateczny koszt inwestycji. Osoba odpowiedzialna za nakładanie pianki nigdy nie powinna robić tego „na oko”, lecz zawsze sprawdzać odpowiednim miernikiem, czy żądana przez ciebie grubość została osiągnięta. Pamiętaj też, że pianka umożliwia ocieplenie ścian od wewnątrz.
Ocieplanie budynku – podsumowanie
Teraz już wiesz, jak ocieplić dom i jakie materiały masz do wyboru. Jak w większości wypadków, za najlepsze rozwiązania trzeba będzie zapłacić najwięcej. Jednak oszczędności na materiale i ekipie budowlanej mogą niekorzystnie wpłynąć na późniejsze użytkowanie budynku. Dlatego lepiej wykonać ocieplanie budynku dobrze i później być zadowolonym z efektu.