Ocieplenia fundamentów – w jaki sposób i czym wykonać termoizolację?

ocieplenia fundamentów

Zwieńczeniem prac ziemnych jest wykonanie izolacji ścian fundamentowych. Poza warstwą hydroizolacji należy także ocieplić fundamenty. W jaki sposób zrobić dobrą izolację i których materiałów najlepiej do tego użyć? Podpowiadamy!

Jak ocieplić fundamenty?

W ostatnich latach znacznie większą uwagę przywiązujemy do wykonywania izolacji termicznych obiektów. Dzięki temu nie tylko obniżane są koszty eksploatacji budynku. Skuteczna termoizolacja ma również wpływ na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Poza standardowymi pracami związanymi z izolacją ścian i dachów wykonywane jest również ocieplanie ścian fundamentowych. Prace przeprowadzane są na etapie robót ziemnych, a izolacja montowana jest od zewnątrz budynku.

Ocieplenie fundamentów styropianem – czy to ma sens?

W trakcie budowy domów mieszkalnych czy obiektów przemysłowych z reguły wykonuje się izolację ścian i fundamentów. Zatem ciepło ma niewiele możliwości wydostania się na zewnątrz. Czy ocieplenia fundamentów to już nie przesada i nadmiar dobrego? Izolacje termiczne ścian i podłóg nie zabezpieczają przed przenikaniem ciepła do ściany, którą następnie wydostaje się do gruntu. Tym samym omija zarówno poziome ocieplenie posadzki, jak i izolację ścian. Przed tymi stratami chroni tylko ocieplenie fundamentów.

Czym ocieplić fundamenty?

Podstawowym pytaniem zadawanym przez inwestorów jest to, czym ocieplić fundamenty? Do wyboru masz kilka materiałów, których wybór musisz dostosować do wymagań stawianych tej izolacji. Pod uwagę brane są przede wszystkim warunki gruntowe, rodzaj podłoża i możliwość uszkodzenia izolacji. Ponadto wybierając materiał do ocieplenia fundamentów, uwzględnia się jego współczynnik przenikania ciepła. W tej strefie nie powinien on przekraczać U = 0,25 W/(m2K).

Ocieplenie fundamentów styropianem

Izolacja termiczna z płyt styropianowych stosowana jest zarówno na przegrodach pionowych zewnętrznych, jak i przy ociepleniu posadzki. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spieniony polistyren wykorzystać również do ocieplenia fundamentów. Komorowa struktura zapewnia znakomite parametry przenikalności cieplnej. Ponadto montaż płyt nie sprawia problemów, przeprowadza się go szybko i większość budowlańców dobrze zna się na tworzeniu takiej izolacji.

Jaki styropian na fundamenty będzie najlepszy?

Warunki pod powierzchnią gruntu są trudne z uwagi na wilgoć i przemieszczające się masy ziemi. Dlatego do ocieplenia fundamentów styropianem musisz wybrać odpowiednio trwałe materiały. Jaki styropian na fundamenty? Wielu producentów oferuje specjalny wariant właśnie do ocieplenia tej przestrzeni, który charakteryzuje się większą odpornością na nacisk oraz hydrofobowością.;

Izolacja z płyt styrodurowych

Polistyren ekstrudowany, nazywany też styrodurem, to produkt wykonywany z tych samych materiałów, co styropian. W procesie technologicznym nie spienia się go jednak parą wodną, a formuje pod ciśnieniem. Dzięki temu materiał jest twardszy od płyt styropianowych i zapewnia lepszą izolację termiczną. Jest droższy od styropianu, jednak jego wymiary i parametry okazują się niezastąpione w czasie ocieplenia fundamentów w starszych domach lub przy niewielkiej wolnej przestrzeni.

Płyty poliuretanowe

Niektórzy wykonawcy proponują izolację z zastosowaniem płyty poliuretanowych. Ten materiał nie jest powszechnie stosowany do ocieplenia fundamentów, jednak ma interesujące właściwości. Jest odporny na nacisk, nienasiąkliwy i znakomicie izoluje. Są to zatem cechy, które musisz wziąć pod uwagę, zastanawiając się, czym ocieplić fundamenty.

Izolacja fundamentów krok po kroku

Jeśli wybrałeś już materiał odpowiedni do tworzenia izolacji, pora poznać wskazówki, jak ocieplić fundamenty. Zwykle robi się to na etapie prac ziemnych, tuż przed zasypaniem ścian podpiwniczonych i wyrównaniem gruntu. Jeśli zlecisz budowę wykonawcom, możesz nawet nie zauważyć, kiedy wykonano ocieplenia fundamentów, ponieważ proces nie trwa długo. Jeśli jednak samodzielnie stawiasz budynek, poznaj kilka porad, jak wykonać ocieplenie fundamentów krok po kroku.

Przygotowanie podłoża pod ocieplenie fundamentów

Podłoże do ocieplenia fundamentów powinno być już wykończone izolacją przeciwwilgociową. Najczęściej są to masy bitumiczne rozprowadzone po całej powierzchni ścian podpiwniczonych, a w starszych budynkach tworzą ją specjalne papy. Pamiętaj, żeby izolacja przeciwwilgociowa całkowicie się związała. Układanie płyt ociepleniowych z reguły rozpoczniesz dopiero na drugi dzień po aplikacji mas bitumicznych.

Nakładanie izolacji

Izolacja fundamentu styropianem wykonywana jest od zewnątrz budynku. Do ocieplenia fundamentów wykorzystywane są kleje na bazie poliuretanów. Gwarantują one stabilne mocowanie płyty do powierzchni ścian podpiwniczonych. Klej musisz nałożyć na płytę w sposób wskazany przez producenta, a następnie płytę mocno docisnąć do ściany budynku. Izolację wystarczy wykonać do głębokości 50 cm pod powierzchnię gruntu, choć czasem granica ustalana jest na poziomie głębokości przemarzania.

Prace wykończeniowe

Po ociepleniu fundamentów nałóż folię kubełkową na powierzchnię płyt .Ten materiał ma za zadanie chronić fundamenty i ocieplenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Struktura folii tłumi siły związane z ruchami mas gruntu oraz zabezpiecza przed uszkodzeniem rozrastającymi się korzeniami. Pamiętaj, żeby folię ułożyć odpowiednią stroną do ściany, co ułatwi także odprowadzanie wilgoci z powierzchni płyt.

Jak ocieplić fundamenty w starym domu?

Ocieplenie fundamentów w nowo budowanych obiektach nie jest trudne i przebiega sprawnie i szybko. Problem pojawi się, jeśli będziesz chciał wykonać prace w starych budynkach, które nie mają izolacji lub jest ona w złym stanie. Jak ocieplić fundamenty w starym domu? Musisz liczyć się z koniecznością odsłonięcia podpiwniczonych części budynku i zamocowania izolacji. Wcześniej dobrze będzie przeprowadzić ekspertyzę konstrukcyjną, żeby usunięcie gruntu nie przyczyniło się do zmiany posadowienia obiektu.

Ocieplenia fundamentów to etap budowlany, na którym lepiej nie oszczędzać. Choć część ekspertów uważa ten proces za zbędny i nierentowny, warto go uwzględnić. Tylko sumienne wykonanie prac przy użyciu wysokiej jakości materiałów budowlanych jest gwarancją dobrej termoizolacji. Dzięki temu zdecydowanie ograniczysz koszty eksploatacji budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
dom z gliny

Dom z gliny – ekologiczna fanaberia czy sposób na tani dom?

Next Article
Wypisy z rejestru gruntów

Wypis i wyrys z rejestru gruntów – jak je pozyskać i do czego mogą się przydać?

Related Posts