Okno fix – co warto wiedzieć o oknach nieotwieranych?

okno fix

Przez okna ucieka najwięcej ciepła. Dlatego należy dobrze rozważyć zakup tego elementu wyposażenia. Jedną z ciekawszych propozycji jest okno fix. Do jakich przestrzeni najbardziej pasuje? Jakie są zalety takiego rozwiązania? Sprawdź!

Okno fix nazywane jest także oknem nieotwieranym. Ta odmiana jest stosowana najczęściej w przypadku budowy nieruchomości o nowoczesnym designie. Okna fix są rozwiązaniem energooszczędnym – pomagają zatrzymywać więcej ciepła w środku. Jednocześnie zapewniają dużą porcję światła. Czym charakteryzuje się ten rodzaj okien? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Czym właściwie jest okno fix?

Okna typu fix charakteryzują się tym, że znajdują się w stałej pozycji – nie można ich otworzyć ani uchylić. Porównuje się je często z oknami obrazkowymi. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że okno fix ma grubszą ramę.

Gdzie montować okna typu fix?

Okna fix cechują się dobrą izolacją. Z tego powodu można je z powodzeniem stosować w domach pasywnych. Sprawdzą się też w przestrzeni biurowej – w takich miejscach jest zazwyczaj wentylacja, dlatego nie trzeba się martwić o dostęp świeżego powietrza. 

Z kolei w zastosowaniu domowym okno fix nada się do wykonania przeszklonego narożnika. Kwestią, o której warto pamiętać w kontekście okien fix, jest zachowanie odpowiedniej rekuperacji powietrza w pomieszczeniach. Chcesz uniknąć tego typu problemów? Dobrym pomysłem będzie połączenie okna fix ze standardowymi odmianami.

Małe, średnie i duże okno nieotwierane – cena

Okno fix może być tańsze od standardowych modeli nawet o około 50%. Zależy to jednak od materiału wykonania i wielkości. Niższa cena jest spowodowana brakiem okucia, skrzydeł czy mniejszą ilością materiału niezbędnego do ich wyprodukowania. 

Codzienne użytkowanie okien typu fix

Użytkowanie okien fix jest proste ze względu na ich nieskomplikowaną konstrukcję. Jeżeli zdecydujesz się zamontować je na parterze, to ich czyszczenie nie powinno zająć więcej niż kilkanaście minut. Może to być bardziej problematyczne, jeżeli okno fix zostanie umieszczone u góry. Właśnie dlatego okna dachowe nieotwierane powinno się łączyć na przykład z oknem otwieranym, przesuwnym czy balkonowym. Po ich otwarciu dbanie o czystość okna fix stanie się znacznie łatwiejsze.

Jakimi zaletami wyróżnia się okno fix?

Wybrałeś okna fix? To dla ciebie kilka dodatkowych zalet. Pierwszą z nich jest to, że ten element wyposażenia przepuszcza znacznie większą ilość promieni słonecznych niż standardowe modele, a także zapewnia znakomitą widoczność. Okno fix jest także praktyczne. Nie musisz wymieniać okuć czy uszczelnień, co znacznie ułatwia codzienne korzystanie z okien fix. 

Atutem jest też znakomita izolacja, jaką zapewnia okno fix – montaż jest tutaj kluczowym aspektem. W jego trakcie możesz użyć pianki poliuretanową do uszczelnienia. Zwróć również uwagę na odpowiednią obróbkę. Najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc specjalisty. 

Okna typu fix – praktyczność i funkcjonalność

To zasługa tego, że ich konstrukcja jest bardzo prosta. Drugim atutem jest energooszczędność. Przy oknach typu fix pojawia się mniej elementów, które mogą stać się mostkami termicznymi. Dzieje się to także dlatego, że szyby są schowane bezpośrednio w ramie, która zapewnia im izolację. W przypadku okien typu fix stosuje się najczęściej szyby klasy P4 i P5, dzięki czemu nie musisz martwić się o ich wytrzymałość. 

Okno fix jest także dobrą propozycją dla tych osób, którym szczególnie zależy na wykorzystaniu pełnego metrażu pomieszczenia. Ze względu na to, że okno fix ma prostą konstrukcję, nie otwiera się ani nie uchyla, możesz stawiać przy nim bezpośrednio na przykład meble, doniczki lub fotele. 

Z tego powodu możesz umieścić okna fix w salonie albo sypialni i jednocześnie nie przejmować się tym, że wyposażenie musi być ustawione w odpowiedniej odległości, żeby otworzenie okna było możliwe. To stwarza naprawdę duże możliwości aranżacyjne.

O czym pamiętać, gdy wybierasz okna typu fix?

Chociaż zalety są liczne, to niestety istnieją również wady – okno ma pewne ograniczenia instalacyjne. Powinno być zamontowane w takim miejscu, które zapewnia bezpośredni dostęp z ziemi lub poprzez inne okna (w przypadku zamontowania na piętrze).

Kolejną kwestią jest rekuperacja powietrza. Okno fix musi być zamontowane w pomieszczeniu, w którym okna nie są jedyną możliwością zapewnienia dostępu powietrza. W danej przestrzeni powinien działać skuteczny system rekuperacyjny.

Czy warto zdecydować się na okno fix?

Okno fix jest propozycją, którą warto przemyśleć. Rozświetla pomieszczenia, a także zapewnia znakomity widok. Pamiętaj o zapewnieniu sobie dostępu do takiego okna. Jeśli o to zadbasz, z pewnością skorzystasz ze wszystkich zalet, jakimi charakteryzuje się okno fix.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wycior do komina

Wycior do komina – narzędzie do czyszczenia układów kominowych

Next Article
czyszczenie kostki brukowej

Jak samodzielnie wyczyścić kostkę brukową?

Related Posts