Osuszanie budynków – metody na suche ściany

Osuszanie budynków jest konieczne, aby ściany nie nasiąkały nadmiernie wilgocią. Gdy ta jest odczuwalna, trzeba zacząć działać. Jak się do tego zabrać i którą metodę na usuwanie wilgoci wybrać? Poznaj sposoby na osuszanie pomieszczeń!
osuszanie budynków

Zniszczona lub wadliwa izolacja, zmiany w poziomie wód gruntowych, nieszczelna instalacja czy brak ogrzewania w pomieszczeniu. Przedstawione przypadki to najpopularniejsze przyczyny zawilgocenia budynków. Jednak czy od razu konieczne jest osuszanie budynków? Może wilgoć wcale nie jest zła, skoro nawet w powietrzu znajduje się około 20% wody? Czytaj dalej i sprawdź, kiedy problemu nie powinieneś lekceważyć!

Osuszanie pomieszczeń – dlaczego to takie ważne?

Problemem nie jest sama woda, ale jej nadmiar. Wilgoć wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń nie zbiera się nagle. W większości mury mają zdolność do gromadzenia i oddawania wody do atmosfery. Problem z wodą pojawia się wtedy, gdy mur otrzymuje więcej wody, niż jest w stanie oddać.

Dlaczego osuszanie budynku jest konieczne?

Zawilgocone ściany często można poczuć na własną rękę. I to dosłownie, bo wilgoć jest odczuwalna nawet przy dotknięciu powierzchni dłonią. Usuwanie jej ze ścian mieszkania jest konieczne dla utrzymania korzystnego klimatu w pomieszczeniu. Zbyt duża wilgotność jest uciążliwa dla domowników, a do tego sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Kiedy się one pojawią, czeka cię odgrzybianie domu, czyli nieciekawa perspektywa. Jeśli zależy ci na trwałości ścian, osuszanie budynków jest konieczne, aby nie niszczały.

W jakich okolicznościach osuszanie ścian z wilgoci to podstawa?

Osuszanie budynku najczęściej prowadzone jest w czasie prac remontowych. Wiele materiałów budowlanych (np. tynki silikonowe czy systemy termoizolacji) nie pozwala na dostawanie się wody do ścian. Jednak po ich zastosowaniu zgromadzona wewnątrz wilgoć nie będzie miała się dokąd wydostać, dlatego konieczne jest wcześniejsze osuszanie murów.

Miejsca, w których ściany muszą być suche

Często prowadzone jest osuszanie budynków technicznych i magazynowych przed zmianą ich zagospodarowania. Ściany starych i nieogrzewanych magazynów nabierają wilgoci. Jeśli masz zamiar w budynku przechowywać produkty suche czy spożywcze, najpierw musisz przeprowadzić osuszanie muru.

Metody osuszania ścian z wilgoci

Skoro wiesz już, że osuszanie budynków jest ważne i kiedy należy je przeprowadzić, pora przejść do konkretów. Jak osuszyć ściany? Sposobów na to jest wiele i pewnie sam mniej lub bardziej świadomie stosowałeś kilka z nich. Wszystkie prace można podzielić na metody:

  • bezinwazyjne;
  • inwazyjne.

W tych pierwszych nie ma konieczności prowadzenia prac remontowych. Te drugie ich wymagają.

Osuszanie budynku metodami nieinwazyjnymi

Jak wspomnieliśmy, nieinwazyjne metody osuszania budynków to takie, w których nie trzeba prowadzić prac remontowych. Nie będzie konieczne wykonywanie odwiertów ani stosowanie środków chemicznych. Cały proces osuszania ścian wewnętrznych odbywa się dzięki zmianom temperatury, wilgotności i położenia mas powietrza. Do osuszania domów wykorzystywane są urządzenia mechaniczne ustawione wewnątrz obiektu.

Nagrzewanie budynku

Podniesienie temperatury wewnątrz pomieszczenia to pierwszy krok do osuszania budynków. Wyższa temperatura ułatwi odparowanie wilgoci ze ścian. Do pracy wykorzystywane są nagrzewnice. Ich moc dostosowana jest do wielkości pomieszczenia, które ma zostać wysuszone. Podczas prowadzenia prac musisz pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Dzięki temu wilgoć będzie uciekała na zewnątrz. Jeśli wilgoć znajduje się w głębi ścian, ta metoda zawiedzie. To największa jej wada.

Urządzenia do osuszania budynków poprzez ogrzewanie

Do prac związanych z osuszaniem budynku poprzez jego ogrzewanie stosowane są nagrzewnice. To urządzenia wykorzystujące procesy spalania paliw płynnych, gazów lub energii elektrycznej. Wyposażone są w palniki lub grzałki oraz wentylatory. Dzięki nim wtłaczają do pomieszczenia nagrzane masy powietrza. Powinieneś pamiętać, że nagrzewnice spalinowe muszą mieć wyloty spalin wystawione na zewnątrz budynku.

Kondensacja i absorpcja wilgoci

Obie metody opierają się na zmianie wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia. Osuszanie budynku polega na pobraniu wilgotnego powietrza z pomieszczenia i przepuszczenie go przez środek skraplający lub przez urządzenia kondensacyjne. Następnie maszyna wypuszcza powietrze o mniejszej wilgotności, które znów odbiera wodę ze ścian. Cały proces należy powtarzać tak długo, aż ściany osiągną odpowiednią wilgotność. Musisz pamiętać również o uszczelnieniu pomieszczenia.

Nagrzewanie mikrofalami

Jeszcze skuteczniejszym (choć bardziej kosztownym) sposobem jest osuszanie budynków mikrofalami. To takie same promienie, jakie stosuje się w kuchenkach mikrofalowych. Za ich pomocą ściana ogrzewa się nie tylko z zewnątrz. Ciepło wnika także do warstwy położonej głębiej. Dzięki temu wilgoć wydobywa się szybciej z głębszych warstw. Przy stosowaniu tej metody musisz mieć jednak świadomość, że mikrofale są szkodliwe dla organizmów żywych. Zachowaj więc ostrożność.

Usuwanie wilgoci ze ścian metodami inwazyjnymi

Osuszanie ścian z wilgoci polegające na ingerencji w jej strukturę zawsze jest wybierane w drugiej kolejności. Jeśli nieinwazyjne metody nie przynoszą rezultatu, trzeba sięgnąć po maszyny budowlane. Większość prac polega na wprowadzeniu środków chemicznych do ścian, co jest określane jako iniekcja. Jak osuszyć ścianę? Metody to:

  • termoiniekcja;
  • iniekcja krystaliczna.

Termoiniekcja

Najbardziej popularna metoda na inwazyjne osuszanie budynku, która stosowana jest w obiektach starych i nowych. W ścianie wykonuje się przelotowe otwory w niewielkich odległościach. Następnie przez dziurki jest przepuszczane ciepłe powietrze o odpowiednim ciśnieniu. Właśnie ono po pewnym czasie usuwa ze ścian nadmiar wilgoci. Kolejnym etapem jest wprowadzenie do ściany roztworów żywic, dzięki czemu tworzy się dodatkowa izolacja wodna. Metoda termoiniekcji pozwala na osuszanie domu zaledwie w kilka godzin.

Iniekcja krystaliczna

Ta metoda osuszania budynków jest stosowana w miejscach, które z wiekiem straciły trwałość i podciągają wodę z gruntu. Najczęściej wykonuje się ją przy starych fundamentach. Proces prowadzenia prac jest podobny, jak przy termoiniekcji, ale tutaj nie prowadzi się ogrzewania i wentylacji. W otwory przygotowane w formie kanalików są wpuszczane preparaty krzemionkowe. Preparat wchłania się w ścianę i w ten sposób powstaje izolacja pionowa.

Osuszanie ścian z wilgoci – którą metodę wybrać?

Zazwyczaj osuszanie budynków zaczyna się od metod nieinwazyjnych. Jeśli zawilgocenie murów nie jest aż tak odczuwalne, może to wystarczyć do osiągnięcia sukcesu. Jednak wielu specjalistów prowadzi osuszanie mieszkań kilkoma metodami jednocześnie. Poza nagrzewaniem wprowadzane są także metody absorpcyjne. Jedna z tych metod zalecana jest także przy pracach inwazyjnych.
Niezależnie od tego, ile różnych urządzeń wykorzystasz do osuszania budynków i jak sumiennie podejdziesz do pracy, efekt nie zawsze okaże się długotrwały. Jeśli izolacja fundamentów jest nieszczelna, to w miejsce odprowadzonej wody pojawi się nowa. Osuszanie budynków nie ma sensu również w miejscach, gdzie nieszczelna jest instalacja i woda stale zalewa obiekt. Dlatego osuszanie pomieszczeń musi poprzedzić diagnoza. Podstawowa kwestia to usunięcie przyczyny pojawiania się wilgoci. Dopiero później trzeba przejść do dalszych prac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
paliwo do biokominka

Jakie paliwo do biokominka wybrać?

Next Article
Narzędzia_remontowe

Jak działają wypożyczalnie sprzętu budowlanego?

Related Posts