Materiał, jakim jest pianka pod panele, występuje w różnych formach. Gąbka jest też produkowana z wielu surowców. Czy pod panele można wybrać dowolne podłoże? Jak je dopasować do konkretnej podłogi? Przeczytaj, by to sprawdzić!
Może się wydawać, że stworzenie podłogi przy użyciu paneli jest bardzo proste. To prawda, że ich montaż nie trwa długo, a z układaniem można poradzić sobie nawet w pojedynkę. Trzeba wybrać model paneli, materiał ich wykonania, wzory, kolory i sposobu montażu, ale to nie wszystko. Musisz także odpowiednio przystosować podłoże przed układaniem. Nie bez znaczenia jest też pianka pod panele występująca w różnych formach. Ten artykuł powie ci wszystko o właściwym podkładzie pod panele.
Jaki podkład pod panele możesz wybrać?
Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, sprawdź, co na temat podkładu mówi producent wybranych przez ciebie paneli. Może się okazać, że dla zachowania gwarancji i odpowiedniego ułożenia oraz zachowywania się podłogi, rekomenduje on wąski zakres rozwiązań. Niektórzy producenci polecają jedynie własne podkłady, jako skuteczne materiały pod panele.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem podkładu?
Poza tym, o czym wspomina karta techniczna produktu, uwzględnij również:
- nierówności podłogi;
- izolację cieplną;
- izolację przeciwwilgociową;
- wygłuszenie podłogi.
Co pod panele na nierówną podłogę?
Oczywiście, najlepszym sposobem na wyrównanie powierzchni jest wykonanie wylewki. W niektórych wypadkach wystarczy cienka warstwa samopoziomująca. Wtedy pianka pod panele może być naprawdę niewielkiej grubości. W praktyce jednak wykonanie takiej posadzki jest nieosiągalne lub obarczone sporym nakładem pracy.
Zalety grubszych podkładów
Dla zniwelowania niewielkich nierówności wybiera się grubsze podkłady. Przykładem takiego produktu są płyty ekologiczne, które występują w wariantach o grubości nawet 7 mm. Zapewniają dobrą izolację akustyczną i przeciwwilgociową, a jednocześnie są elastyczne i mogą zapewnić odpowiedni podkład przy panelach.
Czym jest pianka pod panele XPS?
Inną propozycją jest pianka pod panele podłogowe w formie polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Zazwyczaj tego typu produkt, nazywany również styrodurem, jest wykorzystywany do izolowania fundamentów. Używa się go zwłaszcza w domach mieszkalnych, gdzie występują podpiwniczenia. W formie produktu pod panele występuje zazwyczaj o grubości maksymalnej 6 mm. Bardzo dobrze sprawdzają się na podłodze bez ogrzewania lub w takich pomieszczeniach, gdzie zimno „ciągnie” od podłogi.
Pianka poliuretanowa pod panele na ogrzewanie podłogowe
W wypadku pokrywania posadzki ogrzewanej panelami zdecyduj się na taki podkład, który będzie miał niski opór cieplny. Dzięki temu zachowasz efektywność ogrzewania podłogowego i domownicy będą cieszyć się ciepłem. Świetnym pomysłem w tym przypadku jest poliuretanowo-mineralna pianka pod panele. Cena tego rozwiązania nie jest najniższa, jednak zapewnia świetną odporność na ściskanie. Przy użyciu tego produktu uzyskasz dodatkowe wyciszenie swoich kroków.
Gęsta pianka pod panele do „podłogówki”
Inną opcją jest materiał polietylenowy o zwiększonej gęstości. Również bardzo dobrze radzi sobie z przewodzeniem ciepła, dlatego powinien być układany szczególnie na posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Uważaj, jeśli taka pianka pod panele ma być położona w miejscu bezpośrednio nad piwnicą lub nieogrzewaną podłogą – prawdopodobnie będzie doskwierało ci zimno. Za to świetnie sprawdzi się w miejscach często odwiedzanych, np. w kuchni lub korytarzu, bo jest materiałem wytrzymałym.
A może naturalna mata pod panele podłogowe?
Jakie korzyści ma wykorzystanie materiałów pochodzenia naturalnego? Przede wszystkim są jednymi z tańszych produktów, więc jeśli zależy ci na jak najniższych kosztach, to rozwiązanie jest dla ciebie. Do ułożenia podkładu możesz wykorzystać tekturę karbowaną, papier falisty, matę korkową lub eko-płytę.
Wady i zalety tanich materiałów naturalnych
Niektóre modele, takie jak tektura karbowana i papier falisty, sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym. Są jednocześnie niezwykle tanie, więc niskim kosztem możesz skomponować solidny podkład pod panele. Jaki jest jednak z nimi problem? Przede wszystkim, taki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe nie wybacza nierówności. Grubość tego materiału jest minimalna, więc w przypadku krzywej powierzchni trzeba zrobić wylewkę. Nie ma mowy również o izolacji akustycznej.
Jaki podkład pod panele układane na innym materiale?
Czasem zdarza się, że ktoś chce niskim kosztem i bardzo szybko wykonać remont podłogi w swoim mieszkaniu, dlatego decyduje się nie zrywać starej powierzchni. Czy to w ogóle ma sens? Trzeba przyznać, że pozbywanie się starej warstwy jest praktyczne, bo dzięki temu można wyrównać ewentualne uskoki lub naprawić błędy w poprzednich montażach (np. dołożyć izolację przeciwwilgociową). Jednak gdy w grę wchodzi zupełne rujnowanie pomieszczeń i wynoszenie mebli robionych na wymiar (w kuchni), czasem położenie paneli na płytki lub panele ma sens.
Pianka pod panele na panelach – sprawdź, czy ma to sens!
Co wtedy należy położyć jako piankę pod panele? Najpierw upewnij się, czy podłoga rzeczywiście jest równa. Stare panele mogły się odkształcić przez lata, gdy leżą na podłodze. Może się okazać, że trzeba będzie zastosować tak gruby podkład, aby wyrównać całość, że nie będzie to miało sensu. Różnica w poziomach między pomieszczeniami nie będzie wtedy do zniwelowania żadnym progiem. W przypadku płytek może okazać się konieczne zaciągnięcie fug klejem, aby zniwelować szczeliny.
Jak aplikować podkład na takim podłożu?
Jeśli podłoże jest równe, układanie nie różni się od takiego, które wykonuje się na betonowej posadzce. Najpierw oczyść podłogę z zabrudzeń i dokładnie je odkurz. Po tym zabiegu możesz ułożyć podkład. Jaki będzie najlepszy? Uwzględnij powyżej wymienione zasady. Najczęściej jednak nie trzeba stosować tak grubych podkładów. Zwróć uwagę na to, czy zachodzi potrzeba wyciszenia podłogi, odizolowania cieplnego lub wręcz odwrotnie (przy ogrzewaniu podłogowym).
Jak układać pianki pod panele podłogowe?
Zasady dla układania podłogi z paneli na posadzce lub starej warstwie materiału są bardzo podobne. Pierwszym krokiem zawsze jest dokładne sprzątnięcie podłoża. Pozostawienie najdrobniejszych stałych zabrudzeń może powodować uskoki paneli (to zależy od grubości podkładu). Pianka pod panele może występować w rolkach lub w arkuszach. Jeśli jest rolkowana, układaj ją wzdłuż paneli. Najlepiej nie umieszczaj jej od razu na całej podłodze, by nie narazić jej na uszkodzenia. Łączenia sklejaj do czoła taśmą wodoodporną.
Pamiętaj o folii
W większości wypadków konieczne jest wcześniejsze ułożenie folii przeciwwilgociowej na samej posadzce. Jest to warunkiem gwarancji na panele wielu producentów. Są też produkty zespolone w formie podkładu z naklejoną folią. Można z nich skorzystać dla usprawnienia prac.
Jak układać arkusze?
Układanie podkładu wygląda trochę inaczej, gdy wybierasz materiał w formie arkuszy. Najczęściej producent zaleca ich układanie pod kątem 45o w stosunku do położenia paneli. Oznacza to, że musisz je przyciąć przy każdej ścianie. Łączenia nie powinny na siebie zachodzić, najlepiej zostawić mikroskopijną szczelinę dylatacyjną. Łącz panele na taśmę.
Można pomyśleć, że wszystko, co ułożysz pod panelami, spełni swoją funkcję. Trudno się nie zgodzić, jednak wybór pianki pod panele ma znaczenie dla twojego komfortu, trwałości podłogi i izolacji cieplnej oraz akustycznej. Pamiętaj o tym, by bardzo dobrej jakości podkłady znalazły się w miejscach narażonych na największą eksploatację. Mowa tu o kuchni i korytarzu.