Ogrzewanie podłogowe – alternatywa dla tradycyjnych grzejników

Ogrzewanie podłogowe to jedna z propozycji projektantów i instalatorów, jeśli chodzi o rodzaje instalacji grzewczych. Montaż sieci wymaga sporo uwagi, jednak przynosi sporo korzyści. Jakie są wady i zalety podgrzewania podłogowego? Przeczytaj nasz poradnik!
ogrzewanie podłogowe

W domach jednorodzinnych, wielorodzinnych czy większości budynków użytkowych wykonuje się instalację grzewczą, w której ciepło oddają grzejniki ścienne. Jednak drugie pod względem popularności jest ogrzewanie podłogowe, które zyskuje coraz szersze grono zwolenników. Takie sieci wykorzystują podobne akcesoria i mechanikę działania co klasyczne sieci C.O. Różnice są widoczne i odczuwalne, jeśli chodzi o ulokowanie instalacji i odczuwanie ciepła. Czy podgrzewana podłoga to lepsze rozwiązanie od grzejników? Przeczytaj i zdecyduj!

Co to jest ogrzewanie podłogowe wodne?

Jak sama nazwa wskazuje, ogrzewanie podłogowe ma instalację umieszczoną w podłodze. Najczęściej sieci montowane są na pierwszej użytkowej kondygnacji w budynku, jednak czasem znajdują się również na stropach wyżej położonych. Instalacja jest izolowana i pokrywana wylewką, a na koniec powierzchnię można wykończyć w dowolny sposób.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Zasada działania takiej instalacji jest prosta i bardzo podobna do tradycyjnych instalacji wykorzystujących grzejniki. Centralne ogrzewanie podłogowe podłączone jest do pieca grzewczego, a także wyposażone w pompę i serię zaworów. Woda ogrzewana jest do temperatury ponad 40 stopni i następnie tłoczona do instalacji. Stopniowo wypełnia rurki instalacyjne, wypierając z nich zimną wodę. Dzięki temu podłoga szybko staje się ciepła i automatycznie ogrzewa całe pomieszczenie.

Planowanie ogrzewania podłogi

Prace montażowe są trudne, a instalacja musi zostać ułożona pod posadzką, dlatego ogrzewanie podłogowe musi być zaplanowane wcześniej, czyli przed rozpoczęciem prac budowlanych. Wówczas można zaprojektować akcesoria instalacyjne w niewidocznych miejscach, które nie będą kolidować z innymi instalacjami. Znajdzie się również miejsce na osprzęt, zawory, rozdzielacze czy zbiornik wyrównawczy.

Podgrzewana podłoga w domach użytkowanych

Można także wykonać ogrzewanie podłogowe w budynkach już istniejących, gdzie używana jest inna instalacja. Jednak będzie to wymagało:

  • przebudowy sieci;
  • wykonywania odwiertów przez stropy;
  • zaplanowania miejsca na akcesoria instalacyjne.

Potrzebna będzie również całkowita modernizacja podłogi. Dlatego musisz się zastanowić, czy budowa takiej sieci w domu będzie opłacalna.

Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

Nie ma rozwiązań idealnych, także w zakresie ogrzewania pomieszczeń. Instalacje doskonale sprawdzające się w jednych miejscach nie są skuteczne w innych. Dlatego dla ułatwienia wyboru i podjęcia ostatecznej decyzji przedstawiamy wady i zalety ogrzewania podłogowego. Plusy i minusy pozwolą ci zdecydować, czy to rozwiązanie jest dla ciebie.

Ogrzewanie podłogowe wodne – zalety

Można wymienić wiele zalet, które sprawiają, że ogrzewanie podłogowe cieszy się rosnącą popularnością. Jest to technologia znana od dawna, dlatego nietrudno znaleźć specjalistów w dziedzinie jej montażu. Ponadto, na rynku łatwo można kupić produkty do instalacji, a także znaleźć fachowców od ewentualnych napraw. Zalety to przede wszystkim:

  • komfort w użytkowaniu;
  • więcej miejsca w pomieszczeniu;
  • niskie koszty eksploatacji.

Przyjemna w użytkowaniu podgrzewana podłoga

Ciepło generowane przez ogrzewanie podłogowe wychodzi bezpośrednio z podłogi i unosi się w górę. Dzięki temu pomieszczenie łatwiej i szybciej się ogrzewa niż w przypadku stosowania grzejników ściennych. Powierzchnia podłogi ułożonej na instalacji jest ciepła, co należy uznać za zaletę szczególnie w łazienkach i sypialniach.

Estetyka pomieszczenia

Brak grzejników montowanych do powierzchni ścian to także zaleta tego typu instalacji. Puste ściany docenią przede wszystkim inwestorzy planujący minimalistyczne aranżacje pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe sprawi, że nie będzie trzeba tworzyć osłon na grzejniki i spowoduje, że zyskasz nieco więcej wolnej przestrzeni wewnątrz pomieszczeń.

Podgrzewanie podłogowe – cena użytkowania

Już w czasie użytkowania docenisz niskie koszty eksploatacji ogrzewania podłogowego. Niezależnie od tego, czy wybierzesz ogrzewanie podłogowe gazowe, czy ogrzejesz wodę kotłem na paliwa stałe, przyniesie to wymierne korzyści. W tym systemie powietrze jest ogrzewane znacznie skuteczniej. Nie trzeba nagrzewać wody do bardzo wysokich temperatur, a wynoszenie ciepłego powietrza sprawia, że ciepło trafia dokładnie w wymagającą ogrzewania przestrzeń.

Ogrzewanie podłogowe wodne – wady

Gorsze strony to przede wszystkim:

  • konieczność stałej kontroli pieca;
  • wysoki koszt wykonania instalacji;
  • konieczność wczesnego planowania budowy.

Jakie wady ma ogrzewanie podłogowe? Opinie części użytkowników i instalatorów wskazują na potrzebę stałej obsługi pieca grzewczego. Nawet jeśli wybierzesz paliwo gazowe, będziesz musiał kontrolować temperaturę i zmieniać ustawienia w zależności od warunków na zewnątrz. Kłopot to także potrzeba wczesnego planowania budowy ogrzewania podłogowego.

Podgrzewanie podłogowe – cena wykonania

Niewątpliwie wadą, która wymaga osobnego rozpatrzenia, jest wysoki koszt podgrzewania podłogowego. Cena wynika z kosztów projektu instalacji, materiału, a także akcesoriów do zasilania sieci. Zapłacisz oczywiście również montaż instalacji przez wykwalifikowanych instalatorów, który wyceniany jest wyżej niż tradycyjna instalacja z grzejnikami ściennymi.

Ogrzewanie podłogowe wodne – montaż instalacji

Zastanawiasz się, w jaki sposób montuje się ogrzewanie podłogowe? Chciałbyś podjąć się tego zadania, jednak nie masz doświadczenia? Niezależnie od tego, czy ogrzewanie podłogi wykonasz samodzielnie, czy zlecisz je profesjonalnej ekipie, warto poznać zakres i przebieg prac. Pozwoli to zrozumieć, jak to wszystko działa, a także ułatwi ci rozmowę z budowlańcami.

Dobór materiałów do instalacji

Z uwagi na stosunkowo niską temperaturę wody ogrzewającej pomieszczenia do budowy instalacji ogrzewania podłogowego wykorzystywane są rury z tworzyw sztucznych. Najczęściej spotykany jest polipropylen i polietylen, jednak w projekcie instalacji mogą znajdować się również rury z polistyrenu sieciowego.

Centralne ogrzewanie podłogowe – połączenie z piecem

Przed układaniem instalacji warto przygotować połączenie pieca z rozdzielaczem. To właśnie do niego będzie doprowadzona woda z pieca. Do rozdzielacza przypina się poszczególne obwody ogrzewania podłogowego. Skrzynkę z rozdzielaczem musisz umieścić na poziomie, na którym będzie montowane ogrzewanie. Musisz o tym pamiętać, bo to także ma wpływ na późniejszy układ pomieszczenia.

Przygotowanie podłoża

Niezwykle istotne w budowie instalacji ogrzewania podłogowego jest przygotowanie podłoża. Powierzchnia musi być sucha i zwięzła. Trzeba ją pokryć membraną lub zabezpieczyć przed wilgocią. Wypoziomowanie podłogi jest zaś kluczowe dla prawidłowego działania instalacji.

Dobór izolacji termicznej

Tworzenie izolacji termicznej przy podgrzewaniu podłogowym nie sprawia problemu. Pod rurkami należy umieścić odpowiednią warstwę styropianu, która zabezpieczy przed ucieczką ciepła do gruntu. Najczęściej potrzebna jest warstwa 10 centymetrów, a w przypadku instalacji na stropie wystarczy 5 centymetrów styropianu.

Układanie wężownicy

Po przygotowaniu podłoża i ułożeniu płyt styropianowych czeka cię najważniejszy etap prac, czyli układanie wężownicy. Ilu wykonawców i projektantów ogrzewania podłogowego, tyle sposobów na układanie rur. W związku z tym warto trzymać się założeń projektowych, pamiętając o kilku zasadach.

Jak układać wężownicę

Skuteczne ogrzewanie podłogowe nie wymaga bardzo gęstego układanie rur grzewczych. Zachowując między nimi odległość od 10 do 30 centymetrów, wyważysz idealnie skuteczność i minimalne wykorzystanie materiału. Musisz pamiętać, że najcieplejsze rurki będą zawsze w miejscu wyjścia z rozdzielacza, dlatego warto rozpocząć układanie od najzimniejszego punktu.

Układanie wężownicy przy ścianach

Najzimniejszymi miejscami wewnątrz pomieszczeń są przestrzenie przy ścianach zewnętrznych i wewnętrznych. To w tych miejscach podgrzewana podłoga powinna być ułożona bardzo starannie. Możliwe są dwa rozwiązania. Częściej stosowanym jest układanie dodatkowego obwodu wokół pomieszczenia. Czasem niektórzy wybierają drugą metodę. Ogrzewanie podłogowe układa się gęściej w obrębie ścian, stosując mniejsze odległości między rurami.

Próba ciśnieniowa

Po ułożeniu wszystkich obwodów i podpięciu ich do rozdzielacza sprawdź, jak działa ogrzewanie podłogowe. Przed napełnieniem instalacji wodą i sprawdzeniem jej szczelności pozostaje jeszcze zamocować rury do podłoża. Dzięki temu nagłe napełnienie nie spowoduje, że się przemieszczą. Po napuszczeniu wody należy dokładnie przejrzeć całą instalację pod kątem wycieków lub pustych przestrzeni.

Prace wykończeniowe

Prace z układaniem instalacji dobiegają końca. Na finiszu trzeba ułożyć warstwę folii przeciwwilgociowej i pokryć ją wylewką. Potem można działać przy kolejnych pracach wykończeniowych. Przy ogrzewaniu podłogowym nie ma żadnych ograniczeń w kwestii materiałów użytych do wykończenia podłogi. Możesz zastosować płytki ceramiczne jako najdłużej utrzymujące temperaturę. Jednak powszechne jest także stosowanie paneli czy wykładzin.

Samodzielny montaż ogrzewania podłogowego – opinie

Część inwestorów decyduje się na samodzielny montaż ogrzewania podłogowego w swoich domach. Jednak ten typ pracy wymaga sporej uwagi, wielkiej precyzji i doświadczenia wykonawcy. Jedynie wówczas można stworzyć instalację skuteczną i trwałą. Tylko tak możesz uniknąć kłopotów przy jej eksploatacji.

Ogrzewanie podłogowe samodzielne czy wykonane przez fachowców?

Jeśli zatem nie masz wielkiego doświadczenia w pracach instalacyjnych, montaż ogrzewania podłogowego wodnego powierz specjalistom. Koszty wzrosną, ponieważ do ceny materiałów będziesz musiał doliczyć robociznę. Nie jest również pewne, czy termin wykonania prac będzie zgodny z twoimi wymaganiami. Liczy się jednak przede wszystkim efekt i solidność. Specjaliści mogą popełnić mniej błędów podczas montażu, prace przebiegną szybciej, a w razie problemów możesz liczyć na naprawy w ramach gwarancji.

Każdy sposób ogrzewania pomieszczenia znajdzie swoich zwolenników i przeciwników. Ogrzewanie podłogowe jest drogie i do jego obsługi potrzebna jest stała kontrola pieca grzewczego. Jednak przyjemność płynąca z poruszania się boso po podłodze, minimalizm wnętrza i ograniczenie kosztów eksploatacji to jego spore zalety. Ponadto, możesz rozważyć montaż takiej instalacji nawet w remontowanych obiektach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
koszt remontu mieszkania 2023

Koszt remontu mieszkania – 2023. Ile wyniesie?

Next Article
okna aluminiowe

Czy warto zdecydować się na okna aluminiowe?

Related Posts