Do niedawna płyty elewacyjne wykonywane były głównie z azbestu. Wiesz na pewno, jak niebezpieczny jest to materiał. Obecnie produkty do wykończenia ścian zewnętrznych są inne. Czym charakteryzują się płyty na elewacje i jak możesz je wykorzystać?
Sposobów na wykończenie fasad i innych ścian zewnętrznych jest mnóstwo. Ogromny wybór materiałów, nie tylko w postaci tradycyjnych tynków, sprawia, że coraz częściej widać domy o niestandardowym wyglądzie. Nie zawsze okupione jest to większymi kosztami. Jednak podczas tworzenia aranżacji ścian należy stosować się do kilku zasad. O co dokładnie chodzi? I jak mają się do nich płyty elewacyjne?
Płyta elewacyjna a izolacja zewnętrzna domu
W polskich warunkach obserwuje się dynamiczne zmiany temperatur i aury. Ważne jest więc utrzymanie wewnątrz pomieszczeń odpowiedniego ciepła i dobrej izolacji przed wilgocią. Układanie ocieplenia zewnętrznego bazuje na warstwowym stosowaniu materiałów, które charakteryzują się pewnym stopniem paroprzepuszczalności. Ma to zapewnić przepływ, który jest bardzo ważny. Konsekwencją całkowitego blokowania wilgoci byłoby bowiem skraplanie się wody wewnątrz izolacji.
Płyty elewacyjne i ich wpływ na izolację
Z tego właśnie powodu płyty fasadowe nie mogą szczelnie zamykać pomieszczeń. Najczęściej więc, układając płyty włóknowo–cementowe, drewniane, laminowane (HPL), kamienne, czy betonowe, zostawia się szczeliny, czyli tzw. fugi. W ten sposób umożliwia się przepływ wilgoci i „oddychanie” budynku.
Płyty elewacyjne zewnętrzne – rodzaje
Wymieniliśmy już najpopularniejsze typy zdobień elewacyjnych, jednak warto je dodatkowo scharakteryzować. Elementy dekoracyjne na elewacje dzielą się na:
- płyty włóknowo–cementowe – wytwarzane są z cementu portlandzkiego w różnych proporcjach zależnych od producenta, włókien celulozowych i włókien z polialkoholu winylowego. Każdy ze składników nakłada się na siebie, prasuje i w ostateczności utwardza. W ten sposób powstaje płyta mało- lub wielkoformatowa. Charakteryzuje się niepalnością, wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne (różnice temperatur, promienie słoneczne), nie pleśnieje i jest odporna na grzyby;
- płyty elewacyjne HPL (laminowane) – powstają na skutek połączenia ze sobą kilkunastu warstw papieru, który został zaimpregnowany żywicą poliuretanowo–akrylową, stłoczony pod ciśnieniem i określoną temperaturą. W ten sposób otrzymany materiał jest odporny na ścieranie, uderzenia, promieniowanie UV, zmienne temperatury i zawilgocenie;
- płyty elewacyjne drewnopodobne i drewniane – najlepiej nadają się do tego płyty z drewna liściastego. Najczęściej występują w formie sklejki i są zabezpieczone impregnatem. Należy dodatkowo polakierować je już na elewacji budynku;
- płyty elewacyjne kamienne – występują najczęściej na cokołach i fasadach. Do ich produkcji używa się marmuru, granitu lub piaskowca. Cienkie i lekkie elementy kamienne można przytwierdzać przy pomocy kleju, natomiast cięższe produkty muszą być dodatkowo kotwione;
- płyty elewacyjne betonowe – bardzo podobne w montażu do elementów kamiennych, szczególnie pod względem ciężaru. Bardzo często wykorzystuje się je na fasadach, nieopodal drzwi wejściowych lub garażowych. Przy ciężarze nieprzekraczającym 40 kg/m2 możliwe jest klejenie do elewacji (trzeba jednocześnie wzmocnić ścianę dodatkową warstwą siatki).
Płyty na elewacje zewnętrzne – jak układać?
Dowiedz się, jak i gdzie możesz położyć różne rodzaje płyt elewacyjnych.
Płyty elewacyjne włóknowo–cementowe
Te płyty na elewacje układa się najczęściej na specjalnej konstrukcji, czyli ruszcie. Pomiędzy jego elementami umieszczane jest ocieplenie (np. wełna mineralna) i płytę przykrywa się folią paroizolacyjną. W dalszym etapie płyty elewacyjne trzeba zamontować do konstrukcji z zachowaniem odstępów dylatacyjnych. Te ostatnie można później uzupełnić specjalną taśmą. Jednak ostateczną decyzję powinieneś podjąć, gdy dowiesz się, czy pozbycie się szpar dylatacyjnych w przypadku tego produktu jest możliwe.
Płyty elewacyjne HPL
Sposób układania ich na ścianach jest bardzo podobny. Do prac potrzebny jest ruszt (najczęściej aluminiowy) złożony z profili. Pomiędzy nie układa się ocieplenia, a na wierzch montuje się płyty HPL. Technika zależy od zaleceń producenta i zazwyczaj podana jest w zestawie produktów. Najczęściej jednak wykorzystuje się do tego nity.
Płyty elewacyjne drewniane i drewnopodobne
W tym wypadku bardzo często wykorzystuje się klej montażowy. Aby można było go użyć, konieczna jest sztywna izolacja termiczna na styropianie i siatce. W przypadku wełny mineralnej najlepiej wykonać dodatkowy ruszt. Płyty elewacyjne tego rodzaju bardzo łatwo przycinać i przyklejać do ścian. W porównaniu do innych materiałów fasadowych są one bardzo lekkie. Ważne, by w przypadku produktów wykonanych z litego drewna nanieść odpowiedni materiał impregnujący.
Płyty elewacyjne betonowe i kamienne
Klejenie płyt elewacyjnych z betonu jest możliwe, jeśli spełnionych zostanie kilka warunków. Przede wszystkim podłoże musi być wykonane z tynku cementowo-wapiennego. Poza tym, wysokość elewacji wykonanej tym sposobem nie może przekraczać 12 metrów wysokości. Przy wykorzystaniu cięższych elementów stosuje się odpowiednie uchwyty montażowe. Można też stworzyć ruszt, na którym opiera się płyty elewacyjne.
Dlaczego warto zainstalować płyty fasadowe?
Zarówno płyty elewacyjne kamienne, jak i te wykonane z innych materiałów tworzą oryginalną aranżację ścian budynku. Można dzięki nim stworzyć zupełnie autorski projekt, który będzie naprawdę niepowtarzalny. Należy dodać też, że płyty okładzinowe elewacyjne i płyty HPL są bardzo odporne na działanie warunków zewnętrznych. Podobna jest charakterystyka produktów drewnopodobnych, kamiennych i włóknowo–cementowych. A od czego zależy koszt płyt elewacyjnych? Ceny są zróżnicowane głównie ze względu na grubość płyty i jej format.
Możesz zauważyć po przeczytaniu artykułu, dlaczego elewacje stworzone z płyt są tak chętnie realizowane w polskim krajobrazie. Jeśli zdecydujesz się na taki projekt, twój dom zyska niepowtarzalny styl.