Remont generalny domu obejmuje zazwyczaj prace wewnątrz i na zewnątrz. Zwykle muszą być one skoordynowane, ponieważ jednych czynności nie da się wykonać przed innymi. Dlatego określenie harmonogramu prac jest niezbędne. Jeśli remont domu obejmuje tylko określone pomieszczenia lub na przykład poddasze, wówczas planowanie jest dużo łatwiejsze. Nadal jednak wymaga podstawowej wiedzy budowlano–remontowej.
Remont domu – od czego zacząć?
Proste prace remontowe na terenie naszego domu możemy wykonywać bez odpowiednich pozwoleń i dodatkowych formalności. Nieco inaczej mają się sprawy, jeśli chodzi o remontowanie starego domu, o czym więcej dowiesz się z następnego podrozdziału.
Gdy uporasz się z formalnościami, możesz rozpocząć cały proces. Kluczowe jest określenie zakresu prac, a także znalezienie odpowiedniej ekipy, która będzie w stanie szybko oraz sprawnie zrealizować zlecenie. Stworzenie kosztorysu również jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na określenie – oczywiście mniej więcej – jak drogi będzie remont domu.
Formalność
W przypadku gruntownego remontu domu wystarczy złożenie odpowiedniego zgłoszenia. To prosty dokument, który pełni funkcję informacyjną, ale jest niezbędny przy większości prac – na przykład przy różnego rodzaju instalacjach. Jeśli jednak remont ma formę przebudowy, wówczas niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. To jest konieczne na przykład podczas zmiany położenia dachu lub okien, czy jakichkolwiek dobudówek.
Zakres prac
Remont domu może obejmować wiele różnych prac, które koniecznie trzeba uwzględnić w momencie jego planowania. To, jak już zostało wspomniane, ważne, ponieważ pozwala ekipie remontowej na odpowiednie rozplanowanie poszczególnych zadań. Z reguły prace dzielą się na te wykonywane na zewnątrz, a także wewnątrz. Czasem jedne mogą bezpośrednio wpływać na drugie, dlatego wcześniejsze doprecyzowanie jest kluczowe.
Remont zewnętrzny
Od tego zwykle zaczyna się remonty generalne domów, ponieważ część prac właśnie na zewnątrz musi być wykonana wcześniej, żeby ekipa mogła zająć się wnętrzem. Do prac remontowych zewnętrznych zalicza się między innymi:
- Wymianę okien;
- Remont lub wymianę dachu;
- Podbijanie fundamentów;
- Termomodernizację;
- Tynkowanie.
To oczywiście ogólne pojęcia, które obejmują szereg różnego rodzaju prac. Ich celem jest poprawa jakości samego budynku, a także polepszenie jego właściwości z zakresu odporności na czynniki zewnętrzne czy dotyczące wymiany ciepła. Nie wspominając o poprawie wyglądu.
Wnętrze
We wnętrzu wykonać można mniejsze lub większe prace remontowe, których celem jest doprowadzenie wnętrz do stanu używalności. Oczywiście w przypadku mniejszych remontów chodzić może o odświeżenie lub na przykład zmianę układu pomieszczeń. Prace wykonywane we wnętrzach to między innymi:
- Wymiana instalacji;
- Renowacja podług;
- Malowanie ścian;
- Remont ścianek działowych (w tym wyburzanie i stawianie nowych);
- Osuszanie (w starych budynkach);
- Wymiana stolarki drzwiowej;
- Adaptacja niezamieszkałych pomieszczeń (na przykład poddasza).
Znalezienie ekipy remontowej
Wydaje się, że to sprawa kluczowa. Od ekipy remontowej zależy, czy prace zostaną wykonane prawidłowo oraz w terminie. Obecnie znalezienie dobrych fachowców wymaga czasu i cierpliwości. Przy dużych remontach oczekiwanie na wolny termin może trwać do kilku miesięcy. Warto jednak czekać, ponieważ od tego może zależeć powodzenie całego przedsięwzięcia.
Oczywiście, niektóre prace wstępne można wykonać samodzielnie, ale nie oszukujmy się – mało kto będzie w stanie w pojedynkę zająć się takimi zagadnieniami, jak naprawa dachu czy wymiana okien. Najlepiej, jeśli ekipa zajmie się wszystkimi zagadnieniami we własnym zakresie, ale nie jest to zasadą. Możliwe, że niezbędne będzie znalezienie kilku fachowców, którzy będą odpowiedzialni za określoną część pracy. Pamiętaj, że generuje to większe koszty!
Ile kosztuje remont domu?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od zakresu prac. Jednocześnie ceny materiałów budowlanych stale rosną, dlatego wyznaczona dziś kwota może być nieaktualna za kilka miesięcy.
Przyjmuje się jednak, że – jeśli chodzi o remonty domu – wydać trzeba od kilku (mniejszy zakres prac) aż do kilkuset tysięcy złotych. Oczywiście tak duże kwoty dotyczą generalnego remontu starego, bardzo dużego domu. Optymalnie więc założyć należy, że przy większych pracach przy średnich rozmiarów nowym budynku uda się zamknąć w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Remont domu to przedsięwzięcie, które swoim rozmachem i zakresem prac może równać się ze stawianiem nowego budynku. Oczywiście to w przypadku zabytkowych domów, w których większość elementów wymaga naprawy lub wymiany. W przypadku budynków jednorodzinnych, które potrzebują odświeżenia, koszty nie będą aż tak duże, ale jednak musisz liczyć się ze sporym wydatkiem. Ekipy remontowe, zwłaszcza te dobre, mogą mieć wysokie stawki, a materiały budowlane są obecnie bardzo drogie. Pamiętaj więc – remontuj w zakresie swoich możliwości finansowych.