Renowacja mebli – samodzielne odnawianie krok po kroku

Renowacja mebli to coś co wyobrażasz sobie jako żmudny proces? To błąd! Kilka prostych czynności wystarczy, żeby przywrócić ich dawny wygląd albo nadać nowego. Jak powinno przebiegać restaurowanie mebli i co zrobić, żeby nie pogorszyć ich stanu? Przeczytaj!
renowacja mebli

Odnawianie mebli – przywrócić meblom dawny blask

Znalazłeś na strychu starą komodę, o której zapomnieli już wszyscy domownicy? A może otrzymałeś w spadku stary dom babci, w którym roi się od przedwojennych mebli? Zanim zdecydujesz o wyrzuceniu ich na śmietnik lub sprzedasz jakiemuś amatorowi staroci, zastanów się, czy nie dać im drugiego życia. Renowacja mebli to nic trudnego, a możesz dzięki temu zyskać ciekawe elementy wyposażenia do swojego mieszkania.

Odnawianie mebli niekoniecznie zabytkowych

Odrestaurowanie mebli to niekoniecznie praca z antykami. Wiele mebli stosunkowo nowych ulega zniszczeniu podczas standardowej eksploatacji. Wylana woda czy nieumyślnie ustawiony gorący garnek zostawiają widoczne ślady. Do tego dochodzą zarysowania eksploatacyjne, które możesz usunąć poprzez odrestaurowanie mebli

Jednak renowację mebli możesz przeprowadzić także przy zmianie aranżacji pomieszczenia. Ciemne drewno komody nie pasuje do prowansalskich wnętrz? Dowiedz się, jak w kilku krokach zamienić je w biały mebel inspirowany francuską wsią.

Jakie meble warto odnawiać?

Nie wszystkie meble nadają się do tego, żeby nadać im drugie życie. Odnawianie mebli w domu warto prowadzić tylko na konstrukcjach wykonanych z litego drewna. Wszelkie płyty meblowe wiórowe czy nawet pokryte fornirem nie przetrwają takich prac. Najczęściej pokrywane są folią albo okleiną papierową, pod którą znajdują się sklejone wióry. Dlatego nie uda się z nich wyciągnąć tego, co interesujące, czyli naturalnego rysunku drewna.

Odnawianie mebli z politury czy lakierowanych?

Stare meble były wykańczane różnymi technikami. Najczęściej pokrywał je lakier, ale w starszych modelach występuje także politura. Nie usuniesz jej domowymi sposobami i wówczas musisz skierować się do specjalistów. Zatem renowację starych mebli zacznij od zbadania, czy masz do czynienia z politurą, czy może z powierzchnią lakierowaną.

Jak sprawdzić wykończenie mebli?

Do przeprowadzenia testu wystarczy szmatka nasączona spirytusem. Jeśli po przetarciu zacznie się kleić do powierzchni, oznacza to roztopienie politury. Lakierowana powierzchnia nie ulegnie zniszczeniu i na szmatce pozostanie tylko brudny ślad.

Renowacja mebli – jak zacząć?

Renowacja antyków, podobnie do innych prac budowlanych, nie powinna zaczynać się bez planu. Zastanów się, co chcesz zrobić z danym meblem i jaki efekt masz zamiar osiągnąć. Renowacja mebli może obejmować zaledwie odnowienie jednej części mebla, np. drzwi czy blatu. Z kolei bardziej spektakularne będą zmiany kolorystyki lub zamalowanie naturalnej struktury drewna. Co musisz zrobić, niezależnie od zakresu prac? Kolejne etapy to:

  • przygotowanie narzędzi i farb;
  • zbieranie starej powłoki;
  • impregnacja surowego drewna;
  • odnowa mebli lakierem kryjącym.

Przygotuj narzędzia i farby

Do odnawiania mebli musisz się przygotować. W zależności od zakresu prowadzonych prac powinieneś zebrać odpowiednie narzędzia i preparaty. Zawsze zewnętrzna warstwa jest zdejmowana lub choćby zmatowiona. Konieczne będą więc narzędzia do prowadzenia prac szlifierskich. Do renowacji mebli musisz przygotować także właściwe preparaty, o których nieco więcej powiemy w dalszej części tekstu.

Zbieranie starej powłoki

Prace szlifierskie i zbieranie starej powłoki to zawsze pierwszy etap renowacji mebli. Jak zacząć? Najpierw oceń, czy powłokę trzeba zbierać. Jeśli jest w dobrym stanie, wystarczy zwiększyć szczelność powierzchni. Wiele zależy też od twojego pomysłu na aranżację. Jeśli chcesz zamalować widoczną dotychczas strukturę naturalnego drewna, nie musisz bardzo dokładnie usuwać warstwy lakieru.

Dopasuj elektronarzędzia do powierzchni

Do renowacji mebli będziesz potrzebował elektronarzędzi. Większe płaskie powierzchnie dobrze ściera się szlifierkami mimośrodowymi lub oscylacyjnymi. A czego użyć przy pracy z antykami o licznych zdobieniach i nieregularnym kształcie? Konieczne będą ściernice listkowe, które montuje się do wkrętarek lub wiertarek. Podczas szlifowania uważaj, żeby nie uszkodzić powierzchni drewna. Nie chcesz przecież pozostawić na meblu żadnych widocznych śladów tego rodzaju.

Impregnacja surowego drewna

Zebranie całego lakieru sprawia, że odkrywa się surowe drewno, z którego wykonany jest mebel. Dlatego będziesz musiał nałożyć na niego impregnat, który zabezpieczy przed chłonięciem wilgoci. Możesz użyć preparatów przezroczystych lub takich, które wydobędą i podkreślą naturalny kolor drewna. Przy renowacji mebli nie zaleca się bejcowania, chyba że zamierzasz zasłonić strukturę drewna.

Odnowa mebli lakierem kryjącym

Ostatnim etapem renowacji mebli jest pokrycie powierzchni lakierem kryjącym. W tym wypadku masz dwie drogi. Pierwszą z nich jest przezroczysty lakier, który ochroni materiał i ukaże strukturę drewna. To najlepszy sposób na wykończenie mebli z drewna egzotycznego lub układanego w dekoracyjne wzory. Jaka jest druga możliwość? Jeżeli interesuje cię tylko bryła i trwałość drewna, sięgnij po lakier z pigmentem w wybranym kolorze.

Odnawianie mebli tapicerowanych

Nieco więcej problemów sprawia renowacja mebli tapicerowanych. Najczęściej w ten sposób wykończone są fotele i krzesła. Są pokryte warstwą tkaniny i wypełnione gąbką, dlaczego nie zawsze wyglądają na łatwe do odnowienia. Przed przystąpieniem do pracy musisz ocenić stan tapicerki. Jeśli nie ma na niej przetarcia, i są tylko plamy, wystarczy odpowiedni środek czyszczący. Usunie on zabrudzenia i pozwoli poradzić sobie z poplamionymi miejscami.

Co zrobić z wygniecioną tkaniną w meblach tapicerowanych?

Tkanina wygnieciona z jednej strony, która jednak nie jest potargana, to także mały problem. Często stare tapicerki wykonywane były z tkanin dwustronnych. Dlatego musisz ocenić, czy nie wystarczy jej zdjąć i obrócić na drugą stronę. Wówczas renowacja mebli przebiegnie sprawnie, ponieważ po obróceniu nawet zagięcia czy łączenia na płótnie powinny pokrywać się z nowymi.

Odnawianie mebli ze zniszczoną tapicerką

Nie zawsze będziesz miał tyle szczęścia i przeważnie tapicerka będzie potargana. Nie pozostaje ci nic innego, jak tylko połączyć odnowę mebli z wizytą w zakładzie tapicerskim. Najpierw jednak zdejmij delikatnie elementy tapicerskie i przeprowadź wcześniej wymienione prace związane z odnową starych mebli. Dopiero po naniesieniu nowej warstwy lakieru dostarcz ramę do tapicera. Pozwoli to łatwiej dobrać kolor tkaniny do barwy mebla.

Odnawianie starych mebli – żyj w duchu less waste

Renowacja mebli to jedno z zachowań, które wpisują się w nurt less waste, który stawia na ograniczenie produkcji odpadów. Wiele mebli można nadal wykorzystać do urządzania wnętrz. Jeśli nie są mocno uszkodzone, a odpowiada ci ich funkcjonalność, z pewnością staną się ciekawym elementem dekoracji. Zwłaszcza że obecnie można zauważyć modę na pomieszczenia w stylu retro.
Jeśli nie masz antyków, a zależy ci na odnawianiu starych mebli i masz pomysł na klasyczny wystrój kawiarni lub restauracji, musisz je zdobyć. Czasem na aukcjach internetowych można wyszukać ciekawe propozycje. Jeszcze więcej okazji znajdziesz na popularnych ostatnio wyprzedażach garażowych czy pchlich targach. Często trafiają tam używane komody i szafy w przyzwoitym stanie, które po renowacji mogą być interesującym elementem wyposażenia lokalu. Jeśli od razu po zakupie chcesz przystąpić do renowacji mebli, poradnik przez nas stworzony powinien ułatwić ci zadanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
remont starego domu z cegły

Remont starego domu z cegły – czy warto kupić dom z myślą o odnowieniu?

Next Article
remont starej podłogi na legarach

Remont starej podłogi na legarach – kiedy warto i jak to zrobić?

Related Posts