Schody z kostki brukowej – sprawdź, czy możesz zrobić to sam!

schody z kostki brukowej

Schody z kostki brukowej nadal mają się świetnie, a zainteresowanie nimi nie słabnie. Trwałość to jedna z cech, które decydują o ułożeniu schodów właśnie z takiego materiału. W tym poradniku znajdziesz kilka wskazówek, jak wykonać schody z kostki!

Wylanie betonu na podjazd, chodnik lub schody nie wygląda zbyt estetycznie. Inaczej rzecz wygląda z kostką brukową na schody, która przecież też jest wykonana z betonu. Często jednak składa się ona nie tylko z mieszanki betonowej, lecz również z warstwy wykończeniowej. Ta ostatnia pozwala na stworzenie niepowtarzalnego stylu, który pasuje do elewacji lub ogrodu. Kostka sprawdzi się też na schodach i nie ma znaczenia, czy są one w ogrodzie, na tarasie, czy też prowadzą do domu. Co więcej, taki projekt schodów z kostki brukowej możesz wykonać samodzielnie, o ile masz do tego smykałkę.

Jak zrobić schody z kostki brukowej?

Zasady tworzenia konstrukcji schodów nie odbiegają zbytnio od tradycyjnego sposobu układania chodnika lub innych elementów z kostki brukowej. Konieczne jest na początku zaprojektowanie całości i rozrysowanie wszystkiego na kartce. Pomoże ci to ustalić wysokość, oraz głębokość stopni. Będziesz mógł także skonstruować dzięki temu palisadę stabilizującą kolejne stopnie i obliczyć, ile materiału potrzeba.

Z czego ułożyć schody z kostki brukowej?

Schody z kostki brukowej możesz ułożyć na podsypce z piachu i cementu lub na samym piasku. Niektórzy preferują podbudowę z suchego betonu, który gwarantuje lepszą stabilizację podłoża. Sporo zależy od tego, czy rujnujesz stare schody, których grunt jest już wyprofilowany, czy usypujesz pod nie miejsce.

Schody zewnętrzne z kostki – o czym jeszcze musisz pamiętać?

Jest kilka kwestii, które powinieneś uwzględnić. Przede wszystkim, kostka na schody wymaga bardzo stabilnego i dobrze zagęszczonego gruntu. Kolejna sprawa to sposób ich układania. W przypadku schodów musisz stworzyć obrys stopni z palisady, którą ustawia się na suchym betonie.

Dobierz wymiary schodów z kostki brukowej

Aby całość przebiegła sprawnie, pamiętaj o harmonii i dopasowaniu wymiarów do użytkowników schodów. Jeśli schody z kostki brukowej prowadzą do domu, nie powinny być szczególnie rozległe i długie. Zazwyczaj wystarczy wtedy kilka stopni wysokich na ok. 15-18 cm i głębokich na ok. 25-30 cm. Nieco inaczej jest, gdy planujesz schody tarasowe lub ogrodowe. Zejście z tarasu do ogrodu może być płynne i nieco dłuższe. Stopnie i palisady będą wówczas użyteczne, ale przede wszystkim stylowe. Planuj ich wymiary tak, by nie przycinać kostki, lecz zmieścić pomiędzy stopniami całe elementy.

Schody i tarasy z kostki brukowej – prace krok po kroku

Przedstawiamy kolejne etapy montażu kostki brukowej na schodach tarasowych, wejściowych i ogrodowych. Jeśli zastosujesz się do nich, będziesz mógł samodzielnie przeprowadzić te prace. Potrzebne ci do tego będą następujące narzędzia:

  • paliki lub pręty zbrojeniowe do wytyczania poziomów;
  • sznurek lub żyłka;
  • szpadel;
  • taczka;
  • poziomice (najlepiej jedna ok. 60-80 cm i dłuższa, np. na 2 metry);
  • listwa i mniejsze narzędzie do ściągania nadmiaru podsypki spomiędzy stopni;
  • narzędzie ręczne do zagęszczania;
  • kielnia;
  • młotek gumowy;
  • szlifierka z tarczą do betonu;
  • miara;
  • marker;
  • materiały na podsypkę (żwir, piasek, cement).

Schody z kostki brukowej – krok 1 – przygotowanie podłoża

Na początku koniecznie zdejmij humus (to warstwa wierzchnia gruntu), byś mógł dotrzeć do ziemi rodzimej. Dzięki temu podsypka, którą ułożysz na ziemi, będzie jeszcze bardziej ją stabilizowała. Jeśli w twojej okolicy przeważają piachy, użyj suchego betonu na spód. Gdy już wybierzesz nasypową ziemię, możesz wytyczyć najwyższy i najniższy punkt. Najlepiej jest rozpoczynać pracę od dołu i właśnie od najniższego stopnia oznaczać wysokości palisady i kostki.

Jak ustabilizować podłoże pod schody z kostki?

Grubość podsypki z cementu lub żwiru powinna mieć 10-15 cm. Zapewni to odpowiednią stabilizację dla elementów brukowych, z których powstaną twoje nowe schody. Nie zapomnij o zagęszczeniu podsypki. Najlepiej wykorzystaj do tego zagęszczarkę talerzową lub inne narzędzie. Schody z kostki brukowej będą się zapadać, jeśli podłoże nie będzie właściwie ustabilizowane.

Schody zewnętrzne z kostki brukowej – krok 2 – układanie palisady

Warstwa brzegowa jest szkieletem dla całych schodów. Wytycza ich zarys i stabilizuje kostkę, którą zamierzasz położyć. Palisada nie może być położona na piasku lub ziemi. Musisz wykorzystać do prac suchy beton. Wytyczając stopnie, oznaczaj sobie zawsze lico zewnętrzne stopni. Dzięki temu łatwiej będzie ci układać elementy bez naruszania sznurka. Wskaże ci on jednocześnie wysokość palisady i linię, w jakiej powinna być ułożona.

Jak zachować symetrię?

Najlepiej jest rozpocząć układanie od narożnika. Rozmierz sobie wcześniej długości poszczególnych elementów tak, by w kolejnym narożniku nie wyszła ci przycinka. Co zrobić, jeśli nie jesteś w stanie tego wyeliminować? Najlepiej przyciąć dwa narożne fragmenty, które są od czoła, by schody z kostki brukowej po każdej stronie były symetryczne. Staraj się dostosować plan do zakupionego materiału, aby maksymalnie ograniczyć przycięcia.

Jak i czym układać palisadę?

Palisada wymaga suchego betonu i musisz ją ułożyć solidnie. Im głębiej będzie w betonie, tym stabilniejsza okaże się konstrukcja. Używaj do tego tylko gumowego młotka, a jeśli go nie masz, możesz posłużyć się zwykłym i dobijać elementy przez deseczkę. Najpierw ułóż wszystkie elementy palisady na całych schodach, zanim przystąpisz do układania kostki.

Schody wejściowe do domu z kostki – krok 3 – równanie podsypki

Ułożona palisada pozwala ci układać kolejne stopnie z wykorzystaniem kostki brukowej. Najpierw ułożoną wcześniej podsypkę musisz uzupełnić, zagęścić i wyrównać. Oczywiście, wszystko zależy od głębokości schodów. Możesz do tego użyć różnych narzędzi, jednak zazwyczaj będą to ręczne modele. Schody tarasowe z kostki albo schody wejściowe z kostki są delikatne na etapie układania, dlatego pomiędzy palisadą nie powinieneś używać zagęszczarki ani nawet większej siły ręcznej.

Schody z kostki brukowej – wzory do ułożenia

Pamiętaj, by wysokość podsypki nie sprawiła, że kostka zapadnie się poniżej jej poziomu. Brukarze zalecają niemal zrównanie kostki brukowej z palisadą – chodzi o to, by wystawała nad jej poziom kilka milimetrów np. 1 lub 2. Przekraczanie granicy 5 milimetrów nie jest wskazane. Układanie rozpocznij od narożnika, jeśli schody są wąskie a długie. Kiedy stopnie są bardzo głębokie, powinieneś zacząć od środka.

Jakie są zalety jodełki od narożnika?

Zwężone schody tarasowe z kostki brukowej lub stopnie prowadzące do wejścia do domu zazwyczaj są niewielkie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest tu jodełka od narożnika. Kiedy wykonasz właśnie taki wzór, łączenia kolejnych płytek nie będą się przecinać. Jeśli twoje schody będą szersze albo nawet owalne, możesz do tego wykorzystać kostkę o nieregularnych kształtach i prowadzić ją po łuku.

Schody z kostki brukowej – co zrobić po ich ułożeniu?

Kolejna sprawa to właściwa pielęgnacja. Po ułożeniu wszystkich stopni trzeba zagęścić kostkę. Konieczne będzie też zasypanie piaskiem szczelin między kostką. Jest to najpopularniejszy sposób, jeśli chodzi o schody z kostki brukowej, choć nie jedyny. Możesz skorzystać też z polecanej przez producenta fugi lub zaprawy. Przygotuj się na kilkukrotne powtarzanie czynności i pamiętaj o wcieraniu piasku miotłą w szczeliny, by dobrze je wypełnił. Chociaż układanie kostki nie wydaje się łatwym zajęciem, to jednak przy odrobinie umiejętności i skupienia możesz sobie z tym poradzić. Pomocne będą nasze wskazówki, co z pewnością pozwoli ci na spore oszczędności. Schody z kostki brukowej możesz wykonać sam. Cena robocizny nie będzie wtedy konieczna do zapłacenia, co na pewno jest dużą zaletą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
odbiór mieszkania na co zwracać uwagę

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Next Article
jak odpowietrzyć kaloryfer

Zimny grzejnik? Dowiedz się, jak odpowietrzyć kaloryfer!

Related Posts