Jak zrobić stiuk wenecki na ścianie i czym on właściwie jest?

Wykończenie ścian w domu lub w mieszkaniu może przyjmować różne formy. Jedną z nich jest klasyczny stiuk wenecki, czyli odmiana tynku dekoracyjnego. Czym on jest, jak go wykonać i z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Sprawdź.

Bez dwóch zdań większości z nas zależy na ładnym i praktycznym wykończeniu wnętrz. W kontekście ścian jedną z możliwości jest wykonanie stiuku weneckiego. Wygląda on niezwykle estetycznie i dodaje wnętrzom elegancji oraz oryginalnego charakteru. Jak nałożyć stiuk wenecki na powierzchnię, czym się on charakteryzuje oraz ile kosztuje jego przygotowanie?

Czym jest stiuk wenecki?

Stiukiem weneckim nazywa się dekoracyjną masę, która powstaje z różnych materiałów. Do tworzenia tynku weneckiego można wykorzystać m.in. zaprawy:

  • gipsową;
  • gipsowo-wapienną;
  • wapienną;
  • piasek marmurowy;
  • proszek akrylowy.

Ten ostatni jest bardzo wygodny w nakładaniu, a stiuk syntetyczny dobrze imituje dużo droższy marmur. Prawidłowo wykonany stiuk wenecki to materiał dekoracyjny, który posiada gładką powierzchnię, jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i liczne zabrudzenia, a także bardzo twardy. Na etapie tworzenia tynku dekoracyjnego można barwić go na wybrany kolor. W tym celu wykorzystuje się dedykowany barwnik w postaci pigmentu. Ten typ tynku nazwę zawdzięcza temu, że nakłada się go za pomocą pacy weneckiej.

Czego potrzebujesz do wykonania stiuku weneckiego?

Zanim przystąpisz do układania stiuku weneckiego, musisz się odpowiednio do tego przygotować. W związku z tym przygotuj niezbędne materiały budowlane oraz narzędzia. Na tym etapie na miejscu pracy powinny znajdować się m.in.:

  • podkład akrylowy;
  • mieszanka tynkowa (zaprawa);
  • ew. pigment barwiący;
  • stalowa paca wenecka;
  • wosk impregnująco-zabezpieczający;
  • szmatka do czyszczenia;
  • folia do zabezpieczenia powierzchni;
  • minimum jedno wiadro;
  • pędzel lub wałek do nakładania gruntu;
  • taśma malarska do zabezpieczenia;
  • mieszadło do masy;
  • ewentualnie dodatkowe oświetlenie w postaci reflektora.

Jak wykonać stiuk wenecki na ścianie?

Standardowo prace rozpoczyna się od przygotowania stanowiska pracy. Warto wyłożyć podłogę w okolicy ściany grubą folią malarską. Dzięki czemu uniknie się ewentualnych zabrudzeń i strat. Podłogę, sufit oraz pobliskie ściany należy zabezpieczyć dokładnie, ponieważ grunt trudno schodzi z zachlapanych powierzchni. Kolejnym krokiem jest pokrycie ściany warstwą gruntu akrylowego oraz pozostawienie jej do wyschnięcia. Zadbaj o to, aby zagruntować całą powierzchnię ściany, dzięki czemu masa będzie lepiej do niej przywierała. Gdy podkład wyschnie, można przejść do pokrywania ściany tynkiem dekoracyjnym. Masę należy dokładnie wymieszać zgodnie ze wskazaniami producenta, po czym od razu nakładać.

Tynk dekoracyjny nakłada się długimi pociągnięciami raz przy razie, aby dokładnie pokryć nim całą ścianę. Warstwa nie może być zbyt gruba. Po jej wyschnięciu przechodzi się do szlifowania. Można wykonywać je szybkimi ruchami ręcznie. Możemy użyć również dedykowanego sprzętu do szlifowania, np. popularnej żyrafy. Kolejnym krokiem jest dokładne odpylenie powierzchni przed położeniem drugiej warstwy. Następnie powtarzamy proces nakładania i szlifowania. Czynność tą można ponowić również w przypadku trzeciej warstwy, jeżeli dotychczasowy efekt nie będzie wystarczający. Ostatnim krokiem może być położenie wosku zabezpieczającego i następnie polerowanie, co prowadzi do uzyskania lustrzanego połysku i dodatkowej odporności na wilgoć. Starannie położony stiuk wenecki swoją estetyką przypomina płyty marmurowe.

Metoda nakładania warstwy stiuku weneckiego zależy od wybranego rodzaju tynku dekoracyjnego. W związku z tym rekomenduje się dokładne zapoznanie się ze wskazaniami producenta. W ten sposób można uniknąć ewentualnych błędów w procesie oraz nadać wybranej powierzchni pożądanej estetyki. Szlifowanie należy przeprowadzać z odpowiednią siłą i przesadnie nie dociskać sprzętu do ściany. Wówczas może dojść do powstawania niechcianych rys na powierzchni, co zaburzy jej estetykę. Cały proces przypomina klasyczne cekolowanie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca. Wykonanie idealnego stiuku wymaga odpowiedniego doświadczenia i precyzji.

Na co można nakładać stiuk wenecki?

Tynk dekoracyjny o nazwie stiuk wenecki z powodzeniem można aplikować na różnego rodzaju powierzchnie. Doskonale sprawdzi się na takich podkładach, jak:

  • tynki cementowo-wapienne;
  • tynki gipsowe;
  • płyty gipsowo-kartonowe;
  • beton lub inne ściany pokryte gładzią szpachlową.

Co ciekawe, stiuk wenecki to wyjątkowa dekoracja wnętrz, która stosowana jest nie tylko na pionowych powierzchniach. Odpowiednia aplikacja umożliwia nakładanie zaprawy także na sufit. Tego typu ozdobę można spotkać m.in. w domowych salonach, sypialniach, łazienkach, kuchniach, czy też w otwartych przestrzeniach biznesowych i restauracyjnych. Jeżeli zdecydujesz się na jego położenie w kuchni lub łazience, to zadbaj o aplikację dodatkowej warstwy wosku zabezpieczającego. To niezwykle istotne w przestrzeniach, gdzie panuje podwyższona wilgoć.

Tynk dekoracyjny najlepiej eksponuje swoje walory w przestronnych wnętrzach. Dzięki estetycznemu nawiązaniu do wyglądu naturalnego kamienia, dodaje pomieszczeniom elegancji i prestiżu. Odpowiednio przygotowany pasuje do wielu aranżacji, choć nadal wykorzystywany jest najczęściej w stylach takich jak:

  • chabby chic;
  • klasyczny;
  • nowoczesny minimalistyczny o surowych akcentach.

Sprawdzonym sposobem na ozdobę wnętrza jest m.in. pokrycie stiukiem weneckim filarów czy zabudowy kominka.

Dostępne kolory

Standardowo stiuk wenecki daje efekt marmuru. Dostępne są jednak różne pigmenty, które barwią zaprawę. Największym powodzeniem od lat cieszy się stiuk w kolorze białym. Wpływa na to jego uniwersalność, naturalność oraz duża swoboda aranżacyjna. Taką zaprawę łatwo barwić na inne popularne kolory, w tym m.in.: szary, czarny i piaskowy. To one królują wśród polskich konsumentów. Dobrze sprzedają się również różne odcienie pastelowe, odcienie brązu, czy też mniej standardowe i intensywne fiolety i czerwienie. Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych preferencji klienta, stylu wykończenia jego wnętrz, a także aktualnych potrzeb.

Farby imitujące stiuk wenecki

Producenci prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach, które ułatwiają codzienne prace wykończeniowe i remontowe. Stąd też powstały dedykowane farby, które imitują swoim wyglądem stiuk wenecki. Nie są nim, jednak na pierwszy rzut oka nie widać dużej różnicy. Jeżeli zależy Ci jednak na efekcie zbliżonym do prawdziwego marmuru, to warto postawić na wysokiej jakości stiuk nakładany na ścianę w formie tynku dekoracyjnego.

Ile to kosztuje?

Cena materiałów na stiuk wenecki różni się od ich rodzaju. Standardowo niższa cena dotyczy substancji syntetycznych, w tym m.in. proszku akrylowego. Wówczas można znaleźć zaprawy już w cenie około kilkudziesięciu złotych za m2. Jeżeli chcesz postawić na wysokiej jakości stiuk wenecki, to warto wybrać zaprawy oparte na naturalnych składnikach, czyli wapienne, gipsowe lub gipsowo-wapienne oraz piasek marmurowy. Wówczas ich cena oscyluje nawet wokół 300 złotych za m2, a czasem ją przekracza. Jeżeli chcesz wykonać stiuk na ścianę o powierzchni 10 m2, to musisz liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Wlicz to nie tylko zaprawę, ale także grunt, wosk, materiały zabezpieczające i niezbędne narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Czy można wykonywać prace remontowe podczas zwolnienia lekarskiego?

Next Article
koszt generalnego remontu mieszkania 60m2

Koszt generalnego remontu mieszkania 60m2 – z jakimi wydatkami się liczyć?

Related Posts