Żywica na balkon – praktyczna i estetyczna alternatywa dla płytek

żywica na balkon

Wykończenie powierzchni balkonu lub tarasu jest ważne nie tylko ze względów estetycznych. Chroni to także przed działaniem różnorodnych czynników zewnętrznych. Jednym z nowoczesnych sposobów jest epoksydowa lub poliuretanowa żywica na balkon. Jakie korzyści niesie ze sobą wybór takiej nawierzchni i jak ją wykonać?

Czy żywica na balkon zamiast płytek to dobry pomysł?

Dzięki odpowiedniemu i przemyślanemu wykończeniu, balkon przestanie już być miejscem magazynowania zbędnych przedmiotów, a stanie się przyjemną strefą odpoczynku. Żywica na balkon może być strzałem w dziesiątkę!

Płynna membrana hydroizolacyjna albo wykończenie typu kamienny dywan są znakomitą alternatywą dla płytek ceramicznych. Posadzki żywiczne na balkon zamiast płytek będą równie estetyczne. Ponadto wykazują się większą odpornością na czynniki atmosferyczne. W związku z tym nie jesteś skazany na ceramikę z jej wadami i niedociągnięciami.

Zalety żywicy na taras i balkon

Żywica na balkon to pojęcie, które określa wszystkie masy wodoodporne i szybkowiążące, które stosuje się na zewnątrz. Mogą różnić się składem, kolorystyką czy sposobem aplikacji. Niezależnie od tego, czy twoim wyborem będzie żywica epoksydowa na taras, czy żywica poliuretanowa na balkon, ich zalety są podobne. Należą do nich, między innymi:

  • brak spoin i połączeń – wpływa to bezpośrednio na lepszą szczelność i mniej miejsc do ucieczki wilgoci
  • estetyczna powierzchnia – odpowiednio wykończony taras będzie miał inną stylistykę od płytek ceramicznych, jednak równie atrakcyjną wizualnie;
  • trwałość – żywica na taras jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i szkodliwe czynniki atmosferyczne;
  • antypoślizgowość – powierzchnia wykończona kruszywem ma nieregularną strukturę, co zapobiega poślizgnięciu się nawet na mokrym balkonie;
  • łatwość w utrzymaniu czystości – żywica na balkon może być czyszczona z użyciem detergentów lub domowych środków chemicznych;
  • elastyczność – posadzka żywiczna na balkonie pozostaje elastyczna w pewnym zakresie niemal przez cały czas eksploatacji;
  • łatwa aplikacja – przy opanowaniu podstaw nakładania żywicy cały proces nie sprawia większych problemów;
  • przyczepność do podłoża;
  • brak obróbek blacharskich.

Żywica na balkon – jak położyć?

Zanim zdecydujesz się na wykończenie podłoża w ten sposób, zastanów się jaka żywica na balkon będzie najlepsza. Na rynku dostępnych jest kilka wariantów, które różnią się między innymi trwałością i sposobem aplikacji. Wylewając żywicę na balkon powinieneś wcześniej zadecydować o rodzaju kruszywa wieńczącego warstwę i o tym, czy pozostanie ono widoczne. Pracę przy wykładaniu membrany z żywicy można podzielić na kilka etapów.

Przygotowanie podłoża

Podłoże powinno być suche i zwięzłe, pozbawione luźnych elementów i zanieczyszczeń. W starych budynkach może być konieczne wykonanie wylewki samopoziomującej lub szlifowanie nierówności. Musisz także wyznaczyć obszar aplikacji żywicy na tarasie czy balkonie.

Gruntowanie

Przygotowane podłoże należy zagruntować preparatem dedykowanym do konkretnego rodzaju materiału budowlanego. Dzięki temu ograniczysz chłonięcie żywicy przez podłoże i wpłyniesz na prawidłowe wiązanie.

Oczyszczenie po gruntowaniu

Na drugi dzień po zagruntowaniu możesz już rozprowadzać żywicę na balkonie. Całe podłoże musisz dokładnie odkurzyć i zmyć acetonem, żeby usunąć z niego pył oraz tłuste plamy. Dzięki temu będzie ono odpowiednio przyczepne, a żywica trwale przylegnie do podłoża. 

Nakładanie pierwszej warstwy membrany

Żywicę na balkon w formie membrany możesz aplikować pędzlem lub wałkiem. Pierwszą warstwę nałóż, zaczynając od miejsc trudno dostępnych, czyli pionowych części ścian, progów czy przestrzeni na krawędzi balkonu.

Nakładanie drugiej warstwy

Kolejna warstwa żywicy przykryje ewentualne niedociągnięcia i wzmocni całą strukturę. Z jej nakładaniem poczekaj aż będziesz pewien, że pierwsza powłoka całkowicie wyschła. W zależności od rodzaju żywicy może to trwać od kilku do kilkunastu godzin. Przy niewielkich balkonach odczekaj dobę i na drugi dzień aplikuj olejną warstwę.

Wysypanie kruszywa

To jeden z najtrudniejszych i najważniejszych momentów w nakładaniu żywicy na balkon. Możesz wybrać różne typy piasku kwarcowego lub innego kruszywa w zależności od pomysłu na aranżację balkonu. Dostępnych jest wiele wariantów kolorystycznych i kilka frakcji grubości kruszywa. Ziarna nakładaj obficie na niezwiązaną drugą warstwę i pozostaw do wyschnięcia na kolejną dobę.

Ostatnia warstwa dekoracyjna

Przed nałożeniem ostatniej warstwy zbierz nadmiar piasku kwarcowego za pomocą miotełki. Możesz wykorzystać go ponownie w innym miejscu. Teraz nadszedł czas, żebyś zdecydował o kolorystyce ostatniej warstwy. Możesz wybrać żywicę na balkon w wybranym kolorze zmieszaną z pigmentem. Jeśli chcesz podkreślić wygląd kruszywa dekoracyjnego, ostatnia warstwa powinna być przezroczysta. Powierzchnia możesz użytkować już po kolejnej dobie.

Kamienny dywan na balkon – co to jest?

Wcześniej wspominaliśmy o możliwości wykończenia tarasu przezroczystą masą żywiczną. Dzięki temu widoczna będzie warstwa kruszywa dekoracyjnego. Jednak jeszcze ciekawszym i bardziej dekoracyjnym elementem jest kamienny dywan na balkon. Taki sposób wykończenia polega na stworzeniu wylewki samopoziomującej z żywicy. W kilkucentymetrowej warstwie zatapia się dekoracyjne kruszywo, kamienie kolorowe czy nawet pokruszone kolorowe szkło. Dzięki grubej warstwie żywicy na balkonie widoczne będzie nawet głębiej położone kruszywo, co tworzy ciekawy efekt.

Posadzki żywiczne – ceny

Żywica na balkon ma także swoje słabsze strony, z których największą jest koszt ułożenia posadzki żywicznej. Ceny za metr kwadratowy powierzchni wykończonej w ten sposób, ozdobionej dekoracyjnym kruszywem i zabezpieczonej często przekracza 50 złotych. Problemem może być także znalezienie wykonawców, którzy mają doświadczenie w tym sposobie wykończenia przestrzeni. To również podnosi koszt wykonania.

Żywica na balkon – czy warto?

Dla wielu osób wykończenie balkonu kończy się na wylewce poziomującej. Często brawurą staje się wyłożenie płytek ceramicznych, a co dopiero poliuretanowa czy epoksydowa żywica na balkon. Jeśli jednak chcesz cieszyć się piękną powierzchnią balkonu lub tarasu i na wiele lat mieć spokój z jej wykańczeniem, rozważ żywicę epoksydową na balkon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
malowanie dachów

Malowanie dachów – pędzlem czy pistoletem? Ile kosztuje malowanie dachu?

Next Article
tynk ozdobny

Tynk ozdobny, czyli ściany z pazurem

Related Posts