Farba poliuretanowa do malowania metalu, betonu i drewna? Sprawdź, czy to możliwe!

farba poliuretanowa

Przy poszukiwaniu dobrych, zabezpieczających powłok malarskich możesz natrafić na farbę poliuretanową. Nie jest ona stosowana jedynie w przemyśle. Można jej użyć również w warunkach domowych. Jak to zrobić?

Produkty poliuretanowe do malowania powierzchni można podzielić na:

  • jednoskładnikowe;
  • dwuskładnikowe.

Dla ciebie, jako użytkownika, nie ma to większego znaczenia, ponieważ obydwa produkty sprawdzą się równie dobrze. Ważny podczas jej nakładania jest czas. Farba poliuretanowa jest wrażliwa na kontakt z powietrzem, a w szczególności z parą wodą. Pora więc dowiedzieć się nieco więcej na temat tego produktu.

Dlaczego farba poliuretanowa do metalu jest tak chętnie wybierana?

Kluczem dla skuteczności i popularności tego rozwiązania jest wytworzenie trwałej powłoki antykorozyjnej. Istotne są produkty użyte do skomponowania mieszanki tj. żywice:

  • poliestrowe;
  • akrylowe;
  • polieterowe.

Dzięki nim i zastosowaniu odpowiednich substancji utwardzających, powłoka poliuretanowa sprawdza się świetnie na powierzchniach intensywnie użytkowanych. Jest dobra w miejscach narażonych na powstawanie korozji, a także mających ciągły kontakt z wodą i środowiskiem agresywnym.

Jak nakładać farbę poliuretanową do metalu?

Drugą kwestią jest łatwość w nakładaniu farby poliuretanowej. Można do tego wykorzystać po prostu pędzel lub wałek. Takie akcesoria przydadzą się najczęściej podczas malowania prostych i niewielkich elementów w przydomowym otoczeniu. Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy konieczne jest uzyskanie jednolitej powłoki na sporych powierzchniach. Są nimi blaszane konstrukcje, kontenery, jachty, łodzie, czy maszyny rolnicze. W takich momentach jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest natrysk pistoletem.

Farba poliuretanowa do drewna, metalu i betonu – zastosowanie

Farba poliuretanowa jest wykorzystywana do malowania elementów metalowych, ale stosować ją możesz także do innych materiałów. Przykładem takiego zastosowania jest nakładanie jej na posadzki betonowe w garażu lub w innych miejscach wokół domu. To produkt bardzo chętnie wykorzystywany w infrastrukturze drogowej ze względu na wyjątkowe właściwości zabezpieczające i odporność na uszkodzenia.

Malowanie poliuretanem drewnianego tarasu

Nie ma przeciwwskazań do tego, by emalia poliuretanowa była wykorzystywana na drewnianym tarasie. To substancja bardzo dobrze pokrywająca drewno, przez co nadaje się do pokrywania dekoracyjnego, jak i zabezpieczającego. Nie ma obaw o zniszczenie powierzchni nawet w miejscach intensywnego użytkowania.

Ile schnie farba poliuretanowa – właściwości substancji

Producent danej farby szczegółowo określa czas schnięcia do momentu nałożenia następnej warstwy. Wskazuje także możliwości użytkowania powierzchni lub danego elementu. Zazwyczaj w temperaturze 25o C farba poliuretanowa schnie do kolejnej warstwy ok. 8 godzin. Im jest chłodniej, tym dłużej trzeba czekać na możliwość ponownej aplikacji. Można przyjąć ogólną zasadę, że temperatura otoczenia niższa od normy o 10c C powoduje podwójnie wydłużenie okresu utwardzania powłoki.

Farba poliuretanowa a niskie temperatury

Nie oznacza to jednak, że poliuretanowa farba powinna być nakładana tylko w bardzo ciepłe dni. Jest to substancja, która wyjątkowo dobrze znosi niskie temperatury i można nią malować powierzchnie nawet na delikatnym mrozie (maksymalnie -5cC). Nie zmienia to jednak faktu, że wystawienie powłoki na takie warunki powoduje, że czas sieciowania (schnięcia) znacznie się wydłuża. Powłoka malarska jest wtedy wrażliwa na zabrudzenia, uszkodzenia i zarysowania.

Malowanie poliuretanem a bezpieczeństwo pracy

Chociaż ten rodzaj farby nakłada się przyjemnie i łatwo, to musisz przestrzegać odpowiednich zasad podczas kładzenia powłoki ich na powierzchnię. Przede wszystkim, postaraj się o dobrze wentylowane pomieszczenie (oczywiście nie dotyczy to malowania na zewnątrz). Farba poliuretanowa podczas nakładania emituje toksyczne substancje, których wdychanie może podrażniać drogi oddechowe. Powinieneś wietrzyć pomieszczenie, jak również nosić specjalny stroju malarski, okulary i maskę ochronną, jeśli masz zamiar malować taką właśnie farbą.

Pamiętaj o ochronie bez względu na metodę

Oczywiście, ulatnianie się szkodliwych oparów jest bardziej intensywne podczas natryskowego malowania, jednak nawet gdy używa się do tego wałka i pędzla, należy stosować się do powyższych podpowiedzi.

Powłoka poliuretanowa – wybrać farbę jedno- czy dwuskładnikową?

Dla większości użytkowników decydującym kryterium będzie cena i kolor. Emalia poliuretanowa wykazuje podobne właściwości zarówno w wersji jednoskładnikowej, jak i dwuskładnikowej. Wybór należy do ciebie. Pamiętaj jednak, że są różnice w przechowywaniu obu produktów, które wynikają z ich właściwości. Zadecydują one o tym, jak dużo farby kupisz i czy będziesz chciał wykorzystać ją w danej chwili albo również za jakiś czas.

Farba dwuskładnikowa a jednoskładnikowa

Farba jednoskładnikowa jest łatwa w aplikacji na różne powierzchnie, a jej utwardzanie jest możliwe dzięki parze wodnej zawartej w powietrzu. Dlatego, jeśli dobrze i szczelnie ją przechowujesz, może być użyta również w późniejszym czasie. Trochę inaczej wygląda to w przypadku farby dwuskładnikowej, która ulega sieciowaniu pod wpływem utwardzacza. Dlatego trzeba go wykorzystać jak najszybciej po zmieszaniu substancji.

Lakiery poliuretanowe do metalu – kiedy zastosować?

Oprócz farb poliuretanowych do dodatkowego zabezpieczania powierzchni przydadzą się również lakiery. To bezbarwne substancje stworzone po to, aby aplikować je na wyjątkowo mocno eksploatowane elementy. Możesz je stosować na powierzchnie wystawiane na oddziaływanie szczególnie agresywnych substancji i warunków atmosferycznych. Oczywiście, farba poliuretanowa zwykle wystarcza do pełnego zabezpieczenia powierzchni, jednak lakiery dodatkowo wzmacniają je przed uszkodzeniami.

Lakier czy farba poliuretanowa w sprayu?

Produkty te wykorzystuje się często do pokrywania statków na zewnątrz lub we wnętrzach, konstrukcji stalowych, żeliwnych i blaszanych. Dzięki nim dodatkowo wzmacnia się podłoże i zabezpiecza kolor wcześniej nałożony na element.

Ciekawym sposobem zabezpieczania bezbarwnego jest farba poliuretanowa w sprayu w formie lakieru. Możesz wykorzystać taki produkt do aplikacji miejscowej np. na elementy elektryczne, aby ochronić je przed wilgocią. Do malowania niewielkich powierzchni farbami kolorowymi bez problemu wykorzystasz także produkty poliuretanowe w sprayu.

To, czy zdecydujesz się kupić farbę poliuretanową, zależy od twoich oczekiwań. Zazwyczaj po tego rodzaju produkt sięgają osoby świadome potrzeb i szukające określonych efektów. Farba tego typu zapewni ci ochronę powierzchni na długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Article
koszt remontu starego domu

Koszt remontu starego domu – ile wynosi i od czego zależy?

Related Posts