Jedną z najważniejszych inwestycji w trakcie budowy domu, czy innej nieruchomości. Często wybieraną opcją są okna trzyszybowe. Co warto o nich wiedzieć? Czy warto się na nie zdecydować? Oceń sam, czytając nasz tekst.
Coraz więcej zamawiających decyduje się na okna trzyszybowe. Szczególnie w przypadku elementów wyposażenia wykonanego z aluminium. Pojawiają się jednak pytania, czy okna trzyszybowe są warte swojej, w ocenie wielu wysokiej, ceny. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.
Okna trzyszybowe – czym właściwie są?
Okna trzyszybowe składają się z trzech tafli szkła znajdujących się w szczelnej ramie. Cechą wyróżniającą okna trzyszybowe jest to, że w przestrzeni pomiędzy każdą z nich jest kieszeń z powietrzem lub gazem, takim jak argon. W jakim celu stosuje się ten zabieg? Argon charakteryzuje się większym ciężarem niż zwykłe powietrze. Dzięki temu lepiej sprawdza się jako warstwa izolująca. Z tego powodu okna trzyszybowe są bardzo dobrym izolatorem, chociażby hałasu i ciepła. Właśnie to wpływa na ich popularność wśród kupujących.
Okna dwu- czy trzyszybowe?
Specyfika okien trzyszybowych jest atrakcyjna, jednak czy są aż tak dużo lepsze, niż standardowa wersja dwuszybowa? Odpowiedź da porównanie tych dwóch odmian pod względem energooszczędności. Kluczowej kwestii w kontekście budowy budynku. W przypadku okien jedno-, dwu-, czy trzyszybowych stosuje się tę samą jednostkę pomiaru – U. Z jej pomocą można określić charakterystykę energetyczną powierzchni. Im mniejszy współczynnik U, tym lepsza izolacja.
Wartość U dla różnych odmian okien
Wyniki pokazują, że okna trzyszybowe zapewniają najlepszą izolację. Z tego powodu warto zdecydować się właśnie na nie – a nie na wersję z dwoma szybami. Orientacyjne wartości przypisane poszczególnym odmianom okien to:
- z pojedynczą szybą: wartość U wynosi ok. 5,0 W/m2k;
- z podwójną szybą: wartość U wynosi ok. 1,4 W/m2k;
- z potrójną szybą: wartość U wynosi ok. 0,8 U W/m2k.
Czym jest współczynnik U?
Współczynnik U jest również nazywany współczynnikiem przenikania ciepła. Używa się go do oszacowania, jaka ilość ciepła będzie wydostawać się z pomieszczenia. Dotyczy to nie tylko okien, ale i drzwi, czy dachu.
Współczynnik U oblicza się według następującego wzoru: Wat na metr kwadratowy na 1 Kelwin. W skrócie prezentuje się to w ten sposób: (W/(m2K). Tak oznacza się ilość energii, wyrażonej w Watach, która przedostaje się przez przegrody nieruchomości (okna, drzwi, dach itp.), przy założeniu, że po obu jej stronach różnica temperatur to 1 Kelwin.
Czy przez okna ucieka dużo ciepła?
Pomimo zabiegów producentów i stosowaniu coraz to nowszych technik produkcyjnych, okna są wciąż jedną z tych części budynku, przez które ucieka największa ilość ciepła. Można tutaj porównać okna, chociażby ze ścianami, gdzie współczynnik U wynosi zaledwie 0,3. Właśnie z tego powodu warto zadbać o to, aby wybór okien był dobrze przemyślany i nie wpływał negatywnie na ogólną efektywność cieplną przegród zewnętrznych nieruchomości.
Okna trzyszybowe i cena. Czy warto zapłacić więcej?
Cena za okna trzyszybowe jest zazwyczaj dwa razy większa niż za standardowe odmiany. Jednak, czy warto zapłacić za nie więcej? Patrząc na poprzednie, orientacyjne wyniki współczynnika U, można stwierdzić, że najmniej ergonomiczną wersją, są okna jednoszybowe – w porównaniu z dwu, czy trzyszybowymi. Dlatego zmiana na którąkolwiek z bardziej zaawansowanych odmian będzie się opłacała. Trzyszybowa wersja zapewni mniejszą utratę ciepła niż odmiana dwuszybowa, jednak będzie to nieduża różnica.
Zalety ekonomiczne okien trzyszybowych
Okna trzyszybowe pozwolą poprawić ogólną charakterystykę cieplną nieruchomości o około 5%. Przechodząc bezpośrednio do kwestii finansowych, jest to około 200 złotych rocznie mniej, wydanych na zapewnienie ciepła w budynku. Wartość ta jest jednak zmienna – zależy głównie od zapotrzebowania na energię i jej zużycie w konkretnej nieruchomości. Biorąc pod uwagę wymienione cechy, można stwierdzić, że okna trzyszybowe są najbardziej ekonomiczną wersją spośród tych dostępnych na rynku. Z tego powodu sprawdzą się w każdym domu, czy firmie, której zależy na jak najbardziej oszczędnej charakterystyce energetycznej budowanej lub posiadanej nieruchomości.
Okna trzyszybowe – to dobry wybór?
Wydając dużo pieniędzy na izolację ścian, dachu, czy podłogi, błędem byłoby bagatelizowanie roli okien. Z tego powodu warto zdecydować się na model, który jakością będzie odpowiadał pozostałym częściom izolacji. Okna trzyszybowe będą z tego powodu dobrym wyborem dla każdego, kto chce posiadać w pełni energooszczędną nieruchomość. Jedynym wyrzeczeniem może być wyższa cena.
Jest jeszcze jedna ważna cecha, którą mają okna trzyszybowe – montaż jest prosty i nie powinien sprawić żadnych kłopotów ekipie remontowej, czy budowlanej. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety okien trzyszybowych, można stwierdzić, że to atrakcyjna propozycja i warto się na nią zdecydować.