Płot z kamienia jako funkcjonalna dekoracja ogrodu

Płot z kamienia to ciekawa opcja dla tych, których nie przekonują konstrukcje panelowe i płoty murowane. Kamień jest bardzo trwały i docenisz jego walory estetyczne. Jak budować płoty z kamieni, aby konstrukcja była stabilna? Przeczytaj!
płot z kamienia

Ogrodzenia wokół domu mają za zadanie wydzielić przestrzeń posesji i chronią przed wejściem obcych osób na teren ogrodu. Jednak współczesne ogrodzenia zyskują jeszcze jedną funkcję – stają się dekoracją całego budynku. Jedną z najbardziej wyrazistych i najciekawszych konstrukcji jest płot z kamienia. Choć jego podstawa z reguły jest murowana, to wykończenie kamieniem naturalnym nadaje mu widowiskowego wyglądu. W jaki sposób go zbudować? Dowiedz się z naszego artykułu!

Płoty z kamienia – najważniejsze cechy

Ploty z kamienia cenione są głównie za naturalny wygląd. Uformowane w odpowiedni sposób będą imitowały dawne ogrodzenia, które były wznoszone przed wiekami. Wybrany przez ciebie sposób układania kamieni będzie miał wpływ na estetykę. Należy dodać, że płot z kamienia jest bardzo trwały. Jeśli wykonasz go w solidnej konstrukcji i osądzisz na fundamentach, wytrzyma dłużej niż ogrodzenia panelowe czy te z profili stalowych.

Konstrukcje płotów z kamieni

Wbrew temu, co widać na pierwszy rzut oka, płot kamienny nie jest w całości wykonany z kamienia. Ten materiał naturalny osadzony jest na wzniesionej wcześniej konstrukcji z betonu. Bazę stanowi właśnie żelbet. Rzadziej jest nią surowy beton. To na takiej konstrukcji za pomocą mieszanek cementowych mocuje się naturalne kamienie. Dzięki temu płot z kamienia ma większą trwałość, a nawet wykruszone elementy jej nie zmniejszają.

Dylatacje w płotach z kamienia

Podczas budowy płotu z kamienia należy pamiętać o wszystkich podstawowych zasadach sztuki budowlanej. Jedną z nich jest montaż dylatacji pomiędzy większymi fragmentami muru. Taka szczelina podzieli ogrodzenie na kilka mniejszych części. Jeśli poszczególne części nie będą osiadały równomiernie, kamienny płot dzięki szczelinom i tak nie ucierpi. Dylatacje można zintegrować także ze wzorem układanych kamieni na powierzchni ogrodzenia. Dzięki temu różnice w osiadaniu poszczególnych części nie będą widoczne.

Minimalna szerokość kamiennego płotu

Wśród wad płotów z kamieni często wymienia się to, że konstrukcje zajmują wiele miejsca. Rzeczywiście, minimalna szerokość muru to 30 centymetrów. Do tego często dochodzi dodatkowo grubość kamieni mocowanych do powierzchni konstrukcji. W porównaniu z ogrodzeniami panelowymi czy siatkowymi płot z kamienia zajmuje wiele miejsca. Jednak ceniony jest za inne zalety.

Płoty z kamieni na fundamencie

Aby płot z kamieniami nie zwalił się po pierwszych ulewach, konieczne jest osadzenie go na fundamencie. Zaleca się budowę fundamentu osadzoną poniżej głębokości przemarzania gruntu. Tylko w ten sposób płot z kamienia będzie w stanie stabilnie utrzymać swoją pozycję nawet przy grząskim gruncie. Szerokość fundamentów nie powinna być mniejsza niż szerokość całkowita muru.

Płot z kamienia polnego – sposób układania

Jedną z zalet płotów z kamienia jest możliwość wykonania na nich dowolnych wzorów. Chodzi tu nie tylko o kolorystykę i rozmiar kamieni naturalnych. Ciekawy efekt przyniesie już samo układanie ich według specjalnego schematu. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych sposobów na układanie kruszywa. Pamiętaj, żeby traktować je jedynie jako inspirację. To ty ostatecznie wybierzesz, jaki wygląd będzie miał płot z kamienia. Do wyboru masz chociażby:

  • dziki mur;
  • mur cyklopowy;
  • mur warstwowy;
  • mur rzędowy.

Dziki mur

Jak sama nazwa wskazuje, w tym sposobie trudno doszukać się schematu. Taki płot z kamienia polnego ma najbardziej naturalny wygląd. Aby go stworzyć, wykorzystuje się kamienie nieobrobione lub łamane. Jeśli chcesz wykonać taki płot z kamienia, najpierw ułóż największe kamienie, łącząc je ze sobą dowolnie. Następnie wolne przestrzenie między nimi wypełnij drobniejszym kruszywem.

Mur cyklopowy

Taki płot z kamienia bardzo przypomina mur dziki, choć jest bardziej regularny. Wykorzystuje się do niego kamień przyciosany. Zasada jest taka, żeby kamienie przylegały do siebie największymi krawędziami. Każdy kamień powinien sąsiadować z możliwie najmniejszą liczbą innych. Ponadto, musisz pilnować, aby spoiny były rozmieszczone w różnych miejscach. Nie mogą tworzyć prostych linii poziomych czy pionowych.

Mur warstwowy

Ten typ muru można poznać po tym, że tworzą go głównie duże i płaskie kamienie. Najczęściej umieszczane są w narożach i kilku przypadkowych miejscach na prostych odcinkach ogrodzenia. Te duże elementy tworzą warstwy. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się mniejszymi kamieniami już bardzo dowolnie.

Mur rzędowy

W tej konstrukcji wykonuje się płot z kamienia o bardzo regularnym wyglądzie. Kamienie w pierwszych rzędach układane są podobnie do cegieł w klasycznych murowanych ścianach. Do wykonania takiego płotu z kamienia łupanego potrzebny jest odpowiedni materiał. Najczęściej stanowią go kamienie łupane i ciosane o podobnych wymiarach. Po dokładnym ułożeniu niższych warstw kolejne można już mocować elementy z większą dowolnością.

Płot z kamienia – jaki materiał wybrać?

Skoro wiesz już, co to jest płot z kamienia polnego, jak zrobić taką konstrukcję i osiągnąć wymarzony efekt, teraz pora na dobór materiału. Do wykończenia konstrukcji możesz użyć niemal dowolnego materiału. Może to być kamień dekoracyjny lub polny. Dobre będą nawet płytki imitujące ten naturalny materiał. W zależności od efektu, na którym najbardziej ci zależy, możesz wybrać odpowiednie kruszywa. Najbardziej może liczyć się:

  • trwałość płotu – gdy szukasz wyjątkowej trwałości i odporności na czynniki atmosferyczne, wybierz granit, sjenit lub kwarcyt. Takie kamienie są trudne w obróbce i najczęściej dostarczane w wersji nieprzetworzonej. Dlatego ogrodzenie może wydawać się zimne;
  • wyjątkowa dekoracja – jeśli chcesz stworzyć niespotykany płot z kamienia, użyj kruszyw dekoracyjnych. Możesz sięgnąć po piaskowiec lub wapieniec, które mogą mieć bardzo różnorodne i ciekawe formy. Są łatwe w obróbce, i mają przyjemną strukturę. Są jednak stosunkowo mało wytrzymałe;
  • naturalny charakter – kamień polny pozwoli ci stworzyć ogrodzenie o najbardziej naturalnym charakterze. Ten materiał dostępny jest w wielu kolorach i wielkościach. Możesz dowolnie zestawiać ze sobą poszczególne elementy, dzięki czemu stworzysz unikalną kompozycję.

Bardzo często płot z kamienia wykonywany jest z kruszyw, które zostały pozyskane czasie prac ziemnych. Ma to szczególną wartość, jeśli budynek wznoszony jest na charakterystycznych skałach wapiennych czy piaskowcu. Jednak w przypadku płotu z kamienia w zasadzie wszystkie możliwości są godne uwagi. To ty nadajesz charakteru miejscu, w którym mieszkasz. To, jak wykończysz kamienne ogrodzenie, także zależy od ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wiązary dachowe

Czy warto wykorzystać wiązary dachowe podczas budowy domu?

Next Article
jaki beton na strop

Jaki beton na strop? Polecane klasy

Related Posts