Remont starego domu – jak przywrócić blask zniszczonym budynkom?

remont starego domu

Każdy remont starego domu związany jest ze sporą ilością pracy i dużymi nakładami finansowymi. Jednak efekt w postaci stworzenia domu marzeń wart jest wyrzeczeń. Na jakie prace musisz się przygotować, jeśli planujesz remont starego domu na wsi?

Opuszczony stary budynek w jednych wzbudza strach, a dla innych jest wyzwaniem. Remont starego domu i przywrócenie mu dawnego blasku związane są jednak z licznymi formalnościami. Nie możesz zapominać także o wysokich kosztach i stosunkowo długim czasie prowadzenia prac remontowych. Jak zabrać się do pracy i na które elementy starego domu musisz zwrócić szczególną uwagę?

Remont starego domu – podstawowe informacje 

Nietrudno znaleźć stary i opuszczony budynek, który lata świetności ma już dawno za sobą. Nie trzeba wybierać się na peryferia czy wieś, ponieważ nawet w centrach miast znajdują się budowle z początku ubiegłego wieku lub starsze. Remont starego domu można potraktować jako wyzwanie, którego celem będzie przywrócenie świetności obiektu. Zakup zniszczonego budynku i odnowienie go, a następnie sprzedaż z zyskiem – to także sposób na biznes.

Jeśli zaplanowałeś remont starego domu i masz na oku taki budynek, powinieneś mieć świadomość zakresu prac, który cię czeka. Modernizacja elewacji i przywrócenie jej pocztówkowego wyglądu to nie wszystko. Sporo roboty będzie czekało na ciebie także wewnątrz budynku. 

W szczególnych przypadkach mogą być potrzebne prace konstruktorskie związane z odnawianiem fundamentów i ścian, a także przebudową nadproży. Jeśli decydujesz się na remont starego domu na wsi, musisz dysponować odpowiednim zapleczem finansowym, a także mnóstwem czasu i cierpliwości.

Remont starego domu z cegły lub drewna – zakres prac

Zakres prac przy remoncie starego domu na wsi zależy od stanu budynku. Najwięcej pracy czeka cię przy budynkach opuszczonych, które nie były użytkowane przez wiele lat. Jeśli obiekt jest nadal zamieszkany – a zatem regularnie odnawiany i ogrzewany – może się okazać, że najbardziej kosztowne prace nie będą konieczne. 

Badania techniczne i prace przygotowawcze 

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace, musisz ocenić przewidywany zakres robót. Pomogą ci w tym specjaliści. Remont starego domu powinien rozpocząć się od badań technicznych najważniejszych elementów konstrukcyjnych. Musisz sprawdzić, czy fundamenty nie są namoknięte i zapewniają odpowiednią nośność. Przed remontem starego domu oceń też, czy konstrukcja więźby dachowej nadaje się do dalszego użytkowania. 

Prace wyburzeniowe 

Pierwszym etapem remontu starego domu z cegły jest wyburzenie pozostałości po dawnym wykończeniu. Musisz wyburzyć wszystkie ściany działowe, skuć płytki, a jeśli tynk jest w kiepskim stanie, konieczna będzie również jego wymiana. W nieogrzewanych budynkach ściany są zawilgocone, dlatego będzie niezbędne ich osuszenie. 

Wymiana instalacji

Przyjmuje się, że kompleksowa wymiana instalacji jest absolutnym minimum przy remontach starego domu. Najlepiej będzie w czasie demontażu wyciąć instalacje ciepłownicze, wodne, gazowe i elektryczne. Jeśli rury prowadzone są w ścianie, można je zaślepić i wypełnić pianką izolacyjną. 

Wymiana i montaż stolarki

To kolejny punkt, którego nie można pomijać przy remontach. Szczególnie okna drewniane w nieogrzewanych budynkach mogą pęcznieć i zmienić swój kształt, dlatego ich wymiana jest konieczna. Nie wahaj się także z wymianą drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Jeśli budynek ma zdobione ościeżnice, a twój pomysł na remont starego domu obejmuje ich zachowanie, oceń, czy da się je odnowić. 

Warto dodać, że nowa stolarka poprawi też parametry izolacyjne obiektu. Nowoczesne okna i drzwi wykonuje się obecnie w wyższych klasach izolacji termicznej, co wynika z obowiązujących przepisów. 

Prace tynkarskie i wykończeniowe wewnątrz 

Przy remoncie starego domu konieczne będzie nałożenie tynków w miejscach występowania ubytków. Często prace tynkarskie obejmują wszystkie ściany nośne, zarówno z wewnątrz, jak i od strony elewacji, zatem zakres prac będzie zależał od ich jakości. Oprócz tego na wszystkich ścianach wewnętrznych trzeba nałożyć gładź i przeprowadzić prace charakterystyczne dla wykończenia wnętrza w stanie deweloperskim. Tu także możesz przyjąć uśrednione ceny rynkowe za takie prace. 

Remont starego domu drewnianego – formalności 

Stary opuszczony budynek stał się już twoją własnością? Pora zatem przejść do kwestii formalnych związanych z rozpoczęciem prac. Jeśli przeanalizowałeś podany przez nas zakres robót, z pewnością wiesz już, jakie prace będziesz musiał wykonać w całym obiekcie. Dokładna ocena ich zakresu pozwoli ocenić to, jakie formalności cię czekają.

W świetle przepisów budowlanych remont starego domu zamyka się w pojęciach remontu lub przebudowy. Określenie, do którego z tych zadań należą planowane prace, jest kluczowe. Do remontu zaliczają się prace mające na celu przywrócenie jego stanu pierwotnego, jednak można używać do nich materiałów innych, niż pierwotnie zastosowane. 

Z kolei przebudowa to według prawa prace, w wyniku których pewne elementy architektoniczne ulegają modernizacji. Następuje wówczas zmiana parametrów użytkowych budynku, a także jego wygląd, jednak dotychczasowa kubatura, powierzchnia i wymiary zewnętrzne pozostają bez zmian. 

Znacznie mniej formalności czeka cię, jeśli dom będzie remontowany. Tutaj wystarczy zgłoszenie prac do odpowiedniego urzędu, a następnie 21 dni oczekiwania, czy urzędnicy nie zgłoszą zastrzeżeń. Jeśli nie będzie odzewu z urzędu, możesz zabierać się do pracy. Przy przebudowie potrzebne będzie uzyskanie zgody na przeprowadzenie prac. Tutaj formalności jest znacznie więcej, potrzebny będzie projekt budowlany, a także plan zagospodarowania. Wydłuża się także czas rozpoczęcia remontu starego domu.

Remont starego domu na wsi – ile kosztuje marzenie?

Trudno precyzyjnie określić, ile będzie kosztował remont starego domu. Prace wykończeniowe i wymiana instalacji są stosunkowo łatwe do policzenia. Także cennik wykończenia elewacji za metr kwadratowy znajdziesz bez problemu. Jednak te koszty są niczym w porównaniu z koniecznością wymiany więźby dachowej, izolacją fundamentów czy wzmacnianiem konstrukcji ścian i stropów. 

Koszt każdego z etapów to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.  Przy podsumowaniu kosztów możesz dojść do wniosku, że koszt starego domu wraz z remontem jest wyższy niż zakup nowej nieruchomości. 

Czy możesz liczyć na dofinansowanie remontu starego domu?

Gdy rozpoczynasz obliczanie wydatków na remont starego domu, pamiętaj o uwzględnieniu w nich zwrotu kosztów poniesionych na niektóre etapy prac. Chodzi o program Czyste Powietrze, który jako jedyny można uwzględnić jako dofinansowanie remontu starego domu. Dotyczy on dopłat na termomodernizację budynku, a zatem w twoim przypadku może to być ocieplenie ścian i stropów, a także wymiana pieca na ekologiczny model. W ramach tego programu możesz uzyskać zwrot na poziomie nawet 37 tysięcy złotych. 

Na koniec należy kolejny raz podkreślić, że remont starego domu to wyzwanie. W trakcie mogą pojawić się problemy, których nie przewidziałeś, co wpłynie na podniesienie kosztów i wydłużenie czasu realizacji. Jeśli zatem chcesz w miarę szybko wprowadzić się do budynku i zależy ci na przewidywalnych kosztach, remont starego domu drewnianego lub murowanego nie jest dla ciebie. 

Jeśli jednak masz sporo czasu, cierpliwości i czerpiesz satysfakcję z takiej działalności, podejmij wyzwanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ile kosztuje wybudowanie domu 100m2

Ile kosztuje wybudowanie domu 100 m2? Obliczamy wartość inwestycji

Next Article
bojler elektryczny

Montujemy bojler elektryczny. Który wybrać i dlaczego?

Related Posts