Biegi schodów prowadzone wewnątrz pomieszczeń zawsze są problematyczne. Zajmują wiele miejsca i trzeba się bardzo postarać, żeby stanowiły dekorację wnętrza. Nieco inaczej pod tym względem prezentują się schody ażurowe. Ich stylistyka jest znacznie lżejsza i przyjemniejsza w odbiorze. Nietypowy sposób mocowania sprawia, że mogą zajmować mniej miejsca, niż standardowe schody żelbetowe. Czy mają jednak same zalety? Przeczytaj i przekonaj się!
Właściwości schodów ażurowych wewnętrznych i zewnętrznych
Schody ażurowe wewnętrzne w minimalnym stopniu zajmują przestrzeń mieszkalną. Konstrukcję stanowią pojedyncze stopnie prowadzone wzdłuż budowli nośnej. Brak im klasycznych elementów, jakie mają standardowe schody, czyli podstopnic. Często także mocowane są do konstrukcji nośnej tylko z jednej strony. Bywają prowadzone wzdłuż ściany, mogą być również mocowane bezpośrednio do niej. Wyjątek to schody ażurowe zabiegowe, które są prowadzone wokół słupa lub kolumny.
Ażurowe schody – zalety
Nie zawsze możesz sięgnąć po taki element dekoracyjny, na jaki masz ochotę. Często będziesz musiał wziąć pod uwagę warunki techniczne. Schody ażurowe najczęściej projektowane są w pomieszczeniach niewielkich, gdzie standardowe schody mogłyby dodatkowo zabrać cenną przestrzeń. Takie schody ażurowe nowoczesne mają wiele zalet:
- nie ograniczają wolnej przestrzeni – ich konstrukcja pozwala na zagospodarowanie przestrzeni pod biegiem schodów. Jest to idealne miejsce na umieszczenie mebli na wymiar lub stworzenie miejsca do wypoczynku. Z kolei schody ażurowe prowadzone wokół słupów trudniej jest dodatkowo zaaranżować, jednak cały ich bieg zajmuje bardzo małą przestrzeń;
- można je w dowolny sposób wykończyć – schody ażurowe to wszystkie konstrukcje bez podstopnic, niezależnie od materiału wykonania i konstrukcji. Dlatego możesz spotkać schody drewniane ażurowe lub takie z nowoczesnymi szklanymi stopniami. Odpowiedni dobór materiałów i konstrukcji pozwoli wykonać bardzo estetyczne biegi stopni;
- są w pełni funkcjonalne – nietypowa konstrukcja umożliwia swobodne poruszanie się między poziomami. Szczególnie ażurowe schody jednobiegowe nie sprawiają większych problemów nawet osobom starszym lub z dolegliwościami ruchowymi.
Ażurowe schody – wady
Chociaż sprzedawcy i producenci takich konstrukcji woleliby pominąć wady, takie schody mają kilka słabszych stron. Do największych wad schodów ażurowych można zaliczyć:
- brak podstopnic – powstaje ryzyko upadku drobnych przedmiotów na niższe kondygnacje. U wielu osób spoglądanie w dół przez schody powoduje dyskomfort w czasie poruszania się po stopniach. To nie najlepszy sposób na aranżację domów, gdzie mieszkają małe dzieci;
- widoczny spód stopni – na schody ażurowe spogląda się głównie od spodu. Poza prześwitami między stopniami widoczne będą także części od spodu stopni. Dlatego podczas ich montażu pozostaje niewiele miejsca na niedociągnięcia;
- montaż – konstrukcje schodów ażurowych wykonuje się później niż montaż pozostałych biegów schodów, czyli dopiero w czasie urządzania wnętrz. To będzie powodowało trudności z dostaniem się na wyższe kondygnacje w czasie prowadzenia prac wykończeniowych.
Schody zewnętrzne ażurowe
W niektórych projektach schody ażurowe pojawiają się na zewnątrz budynku. Montowane są do ściany elewacyjnej i łączą ze sobą dwie kondygnacje. Trudności w poruszaniu się nimi przez osoby starsze czy w okresie zimowym sprawiają że, nie można stosować ich jako głównego biegu łączącego piętra. Wykorzystywane są często jako schody dodatkowe dla obsługi w obiektach restauracyjnych lub hotelach. Mogą prowadzić także do trudno dostępnych pomieszczeń w budynkach przemysłowych.
Z jakich materiałów wykonuje się schody ażurowe?
Konstrukcje schodów można wykonywać z wielu materiałów. Popularne są schody ażurowe drewniane, ale w wielu pomieszczeniach można znaleźć konstrukcje metalowe. W nowoczesnych minimalistycznych aranżacjach powszechnie montowane są schody ażurowe wykonane ze szkła. Ten przezroczysty materiał stosuje się do budowy stopni i balustrad.
Ażurowe schody – najpopularniejsze konstrukcje
Przeglądając oferty producentów i sklepów budowlanych znajdziesz wiele konstrukcji schodów ażurowych. Różnią się sposobem wykończenia, wymiarami, ale także konstrukcją. Większość z nich można zakwalifikować do jednej z dwóch grup:
- jednobiegowe – najpopularniejsze proste schody opierane na słupie lub mocowane do ściany. Mogą różnić się długością, jednak standardowo pozwalają na pokonanie wysokości około 2,8 metra. W rzucie mają kształt prostokąta;
- schody kręcone – stopnie ułożone są wokół pionowego słupa i prowadzą spiralnie w górę. Zajmują znacznie mniej miejsca od jednobiegowych, ponieważ średnica najmniejszych modeli nie przekracza 2 metrów. Są jednak mniej wygodne, łatwo z nich spaść i nie da się wnieść ze sobą mebli lub większych przedmiotów.
Schody ażurowe – cena konstrukcji
Różnorodność modeli schodów ażurowych sprawia, że nie da się porównać ich ceny do kosztu innych produktów. W wielu marketach budowlanych możesz znaleźć gotowe schody zabiegowe ażurowe lub proste, które są wykonane z aluminium. Często producenci oferują także schody na słupie o wysokości dopasowanej do standardowych wymiarów pomiędzy poziomami. Takie konstrukcje nie zawsze są wystarczająco estetyczne, ale bez wysiłku zmieścisz się w kosztach do 1000 złotych.
Schody ażurowe – cena zamówienia na wymiar
Standardowe schody, które mają mało oryginalny wygląd, nie każdemu odpowiadają. Może się okazać, że dysponujesz nietypową przestrzenią lub wyjątkowym projektem. Wówczas będziesz musiał wybrać schody ażurowe wykonywane na wymiar. W tym wypadku możesz pozwolić sobie na znacznie więcej, jeśli chodzi o stylistykę konstrukcji. Cena jest jednak znacznie wyższa i musisz się na to przygotować.
Schody ażurowe w salonie udekorowane przezroczystymi balustradami wyglądają znakomicie. Sprawią, że zapomnisz o ciężkiej żelbetowej konstrukcji, z jaką zazwyczaj kojarzą się stopnie. Jednak dla wielu osób starszych, dzieci i domowników mających problemy ruchowe schody ażurowe są prawdziwym utrapieniem. Jeśli masz odpowiednio dużo miejsca, zastanów się nad tradycyjnymi schodami. Nie masz wyboru? Postaraj się stworzyć stopnie możliwie najwygodniejsze do poruszania.