Poznaj domy w technologii skandynawskiej
Skandynawska wizja designu od lat cieszy się zainteresowaniem pozostałej części Europy. Widać to w wielu dziedzinach życia, a szczególnie mocno w budownictwie mieszkaniowym. Po modzie na wnętrza skandynawskie przychodzi zainteresowanie aranżacjami typu hygge. Bezpośrednio z nimi związane są domy drewniane skandynawskie, które stopniowo pojawiają się w naszym kraju. Ich wyraźnych zalet jest dużo, ale wielu inwestorów wciąż nie jest do nich przekonanych. Skąd wynika ten sceptycyzm wobec domów w stylu skandynawskim? Przeczytaj!
Dom w systemie skandynawskim – najważniejsze cechy
Nie trzeba się wysilać, żeby odróżnić skandynawskie domy od tradycyjnych konstrukcji. Mają minimalistyczny wygląd, zwartą bryłę i duże przeszklenia. Te budynki wznoszone są w systemie szkieletowym drewnianym. Oznacza to, że do ich wykonania nie potrzeba murowania ścian czy stropów. Całość wykonana jest z drewna i płyt drewnopochodnych. Budynki nie są podpiwniczone, a całość opiera się na płycie fundamentowej.
Skandynawskie domy modułowe
Często słyszy się o skandynawskich domach modułowych. To określenie dotyczy konstrukcji o podobnej charakterystyce. Te budowle są jednak wykonywane z prefabrykatów. Przygotowywane wcześniej elementy trafiają na plac budowy w postaci gotowych ścian i stropów. Tam są składane, co pozwala przeprowadzić prace jeszcze szybciej. Skandynawskie domy w konstrukcji modułowej opierają się jednak na kilku prostych projektach, co ogranicza możliwości wyboru nietypowej formy.
Dom w stylu skandynawskim, kanadyjskim czy szkieletowe?
Poza określeniem „skandynawskie domy” często spotykane są inne, które nazywają taką samą konstrukcję. Możesz usłyszeć o domach kanadyjskich lub szkieletowych. Czy każdy z nich wskazuje na jakieś różnice? Nie, wszystkie określenia odnoszą się do takich samych domów. Różnice mogą wynikać z pochodzenia projektu lub stylistyki. Nazewnictwo jest związane z obszarami, na których najczęściej są budowane takie konstrukcje.
Popularność drewnianych domów skandynawskich
W naszym kraju dom w stylu skandynawskim nie jest traktowany całkiem poważnie. W dalszej części tekstu wskażemy na kilka cech, które mają na to wpływ. Największe zainteresowanie konstrukcjami można zauważyć w częściach świata, które mają bogate złoża drewna głównie iglastego. Mówimy o obszarze Ameryki Północnej, skąd wzięło się określenie domy kanadyjskie. Z kolei w Skandynawii w podobnej technologii budowane są nawet obiekty użyteczności publicznej. Sporym zainteresowaniem skandynawskie domy cieszą się także w Niemczech.
Zalety domu w stylu skandynawskim
Dlaczego domy w stylu norweskim cieszą się taką popularnością w całej Europie? Same konstrukcje mają wiele zalet i nie chodzi tylko o modę na minimalizm. Jeśli rozważasz inwestycję w skandynawski dom, poznaj kilka zalet tego typu konstrukcji:
- łatwo dostępne surowce – drewno i płyty drewnopochodne są materiałami ogólnodostępnymi. Są też ekologiczne, ponieważ uznaje się je za źródło odnawialne i nietworzące uciążliwych odpadów. Do produkcji elementów konstrukcyjnych nie są potrzebne skomplikowane procesy produkcyjne, a wystarczy jedynie tradycyjna obróbka ciesielska;
- szybkie wzniesienie budynku – skandynawskie domy buduje się znacznie szybciej niż tradycyjne budynki murowane. Nie trzeba czekać na wiązanie mieszanek betonowych, a mocowanie poszczególnych elementów przebiega sprawniej. Dom w technologii skandynawskiej może być gotowy nawet po trzech miesiącach od rozpoczęcia prac. Konieczne jest jednak wcześniejsze przygotowanie ławy fundamentowej;
- przystępna cena – brak kilku skomplikowanych procesów sprawia, że skandynawskie domy są tańsze od tradycyjnego budownictwa. Często konstrukcje szkieletowe reklamowane są jako domy w cenie mieszkania. Rzeczywiście, metr kwadratowy w cenie około 2000 złotych to konkurencyjna oferta;
- mikroklimat – drewniane domy mają zdolność regulacji wilgotności powietrza, co wpływa na poprawę klimatu wewnątrz. Dodatkowo, do produkcji nie stosuje się tworzyw sztucznych czy płyt styropianowych, co poprawia jakość powietrza;
- koncentracja na oszczędności energii – dobrze wybudowane skandynawskie domy zatrzymują więcej ciepła niż te wzniesione w tradycyjnym budownictwie. Izolacja prowadzona wewnątrz ścian zmniejsza ryzyko powstawania mostków cieplnych. Na poprawę poziomu izolacji wpływa także minimalistyczna i regularna bryła;
- trwałość – przy dobrym wykonawstwie i regularnych przeglądach nie ma problemu ze słabą trwałością obiektów. Choć producenci gwarantują użytkowanie przez 30 lat, można znacznie wydłużyć ten okres poprzez pielęgnację czy szybkie naprawy.
Dom w stylu skandynawskim – najważniejsze wady
Sceptycy skandynawskich domów jednym tchem mogą wymienić różnorodne wady takiej konstrukcji. Jednak część z nich to mity, które narosły wokół tych budynków w naszym kraju. Wynika to z nieudolności wykonawców, którzy budowali domy w latach 90. XX wieku. Można jednak wymienić kilka rzeczywistych wad obiektów wykonywanych w tej konstrukcji. Większość z nich jest jednak pokłosiem niewielkiego zainteresowania domami w technologii skandynawskiej.
Brak możliwości budowy etapami
Nie da się wybudować domów w konstrukcji szkieletowej tak zwaną metodą gospodarczą. Budowa domu skandynawskiego musi być przeprowadzona za jednym razem od początku do końca. W innym wypadku niezabezpieczone drewno będzie niszczało. Jedynym elementem, który powstaje wcześniej, jest płyta fundamentowa. Jeśli masz problem ze zgromadzeniem kwoty potrzebnej na budowę lub z uzyskaniem kredytu, pewnie nie zainteresują cię skandynawskie domy.
Niewielka grupa specjalistów
W naszym kraju wielu inwestorów traktuje poważnie tylko domy murowane. Dlatego dom w systemie skandynawskim nie cieszy się wielkim zainteresowaniem. Z tego wynika brak specjalistów, którzy zajmują się budową w tej technologii. Błędy popełnione przy budowie skandynawskich domów mogą znacznie obniżyć komfort ich użytkowania. Ponadto, sama technologia uważana jest za trudną i wymagającą doświadczenia. To wszystko przekłada się na brak dobrych specjalistów w tej dziedzinie.
Jak budowany jest dom w technologii skandynawskiej?
Budowa skandynawskich domów pozornie wydaje się bardzo prosta. Do łączenia i mocowania elementów wystarczą standardowe narzędzia ciesielskie i monterskie. Jednak należy uważać szczególnie przy zabezpieczaniu obiektu przed wilgocią. Abyś mógł łatwiej wyobrazić sobie charakter wykonywanych prac, przedstawiamy poszczególne etapy tworzenia domów skandynawskich:
- projekt;
- wylanie płyty fundamentowej i konstrukcja szkieletu;
- budowa poszycia;
- prace montażowe i instalacyjne;
- roboty wykończeniowe.
Domy skandynawskie – projekty
Wiele firm oferuje gotowe projekty domów skandynawskich. Z łatwością możesz kupić projekt zarówno domów modułowych, jak i tych ze szkieletów wykonywanych na budowie. Najczęściej budynki są parterowe lub z poddaszem do zagospodarowania. W większości przypadków skandynawskie domy to konstrukcje o prostych i minimalistycznych formach.
Szkielet domu w systemie skandynawskim
Pierwszym krokiem w budowie domów w technologii skandynawskiej jest wylanie płyty fundamentowej. To do jej powierzchni za pomocą kotew montowane są pierwsze elementy drewniane. Najczęściej do konstruowania szkieletu wykorzystuje się deski o grubości 4 cm, które tworzą konstrukcję ścian, stropów i połaci dachowej. Elementy łączy się za pomocą wkrętów do drewna, a czasem śrub lub gwoździ.
Budowa poszycia
Po ułożeniu szkieletu montuje się poszycie ścian zewnętrznych. Najczęściej wykorzystywane są tu płyty drewnopochodne sprzedawane w standardowych wymiarach. Budowa poszycia w skandynawskich domach obejmuje także ułożenie połaci dachowej.
Prace montażowe i instalacyjne
Kolejny etap to prace montażowe. To w nim skandynawskie domy zyskują wszystkie instalacje, okna i drzwi, a także ściany wewnętrzne. To etap, w którym ściany wypełnia się wełną izolacyjną.
Roboty wykończeniowe
Na końcu pozostaje wykonanie izolacji paroszczelnej i wykończenie ścian od wewnątrz. W tym wypadku używa się głównie płyt gipsowo-kartonowych, które można wykończyć w dowolny sposób. Często prace wykończeniowe wieńczy nałożenie tynków na ściany i sufity.
Domy skandynawskie – opinie
Skandynawskie domy zyskują coraz więcej sympatyków także w naszym kraju. Coraz mniejsza grupa inwestorów słucha opinii, że te konstrukcje są podobne do domów letniskowych lub altan. Skandynawskie domy modułowe nie muszą być też mniej żywotne od domów murowanych, ponieważ wiele zależy od tego, jak dba o nie właściciel. Po analizie zalet i wad warto zastanowić się nad wyborem tej konstrukcji.
Domy w stylu norweskim są konstrukcjami nieskomplikowanymi, które mają więcej zalet niż wad. Problemem może być jednak nadal niezbyt duża liczba kompetentnych ekip, które zajmują się wznoszeniem skandynawskich domów. Jeśli jednak jesteś przekonany, że jest to coś dla ciebie, realizuj swoje plany!