Wykładanie kostki brukowej – czy można to zrobić samodzielnie?

wykładanie kostki brukowej

Wykładanie kostki brukowej – czy można to zrobić samodzielnie?

Jedną z najpopularniejszych metod na wykończenie podjazdów, placów i parkingów jest wykładanie kostki brukowej. Stosuje się ją w przestrzeni miejskiej, ale także przed domami jednorodzinnymi. Podpowiadamy, jak ułożyć kostkę brukową, żeby powierzchnia była estetyczna i trwała.

Czy warto decydować się na położenie kostki brukowej?

Błoto przed domem, budowanie nowego parkingu czy rozjeżdżenie żwirowej nawierzchni. Można znaleźć wiele powodów do położenia kostki brukowej. Najczęściej ten sposób wykończenia dotyczy powierzchni związanych z transportem. Z kostek wykonuje się parkingi, podjazdy czy nawet fragmenty dróg dojazdowych.

Jakie korzyści przynosi wykładanie kostki brukowej?

Jak każde rozwiązanie architektoniczne, wykładanie kostki brukowej ma swoje plusy i minusy. Zacznijmy zatem od zalet.

Powierzchnia odporna na obciążenia

Dobrze ułożona nawierzchnia z kostki brukowej zapewnia trwałość .Układanie kostki brukowej z odpowiednią podbudową wytrzyma spore obciążenia zmienne. podłożaUmożliwi to poruszanie się po podłożu nawet ciężkich maszyn budowlanych i samochodów ciężarowych. Same elementy wykonane z betonu czy kruszyw keramzytowych są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zabezpieczone przed wilgocią, nie chłoną wody i nie pękają w czasie mrozu. Dodatkowo ich kolorów nie zmieni oddziaływanie promieni słonecznych.

Układanie kostki to sposób na odprowadzenie wilgoci

Struktura powierzchni brukowanych składająca się z wielu elementów, dobrze radzi sobie z odprowadzaniem deszczówki. Często położenie kostki brukowej na podjazdach czy parkingach ma na celu uchronienie przestrzeni przed wilgocią. Nawierzchnia ułożona z lekkim spadkiem pozwoli na swobodne spływanie wody. Ponadto szczeliny pomiędzy kostkami ułatwiają wchłanianie wilgoci w głąb, dzięki czemu na powierzchni nie pozostają kałuże.

Łatwiejsze utrzymanie czystości

Kostki brukowe dostępne są w ogromnej gamie kolorów, rozmiarów i kształtów. Ponadto kostki mogą charakteryzować się różną odpornością na ściskanie czy uszkodzenia mechaniczne. Pozwoli to na dobór odpowiednich materiałów, zgodnie z gustem i oczekiwaniami, i stworzenia niemal dowolnej powierzchni. Wykładanie kostki brukowej związane jest też z długotrwałym utrzymaniem estetyki. Płytki nie chłoną tłustych plam, dlatego praktycznie się nie brudzą. Plamy z asfaltu czy innych materiałów przylepionych do powierzchni można usunąć z użyciem myjki ciśnieniowej.

Walory estetyczne wynikające z położenia kostki brukowej

Różnorodność wzorów sprawia, że układanie kostki brukowej może mieć charakter dekoracyjny. Stosowanie różnych kolorów kostek na parkingach zastąpi potrzebę malowania linii oddzielających stanowiska. Na placach i podjazdach można tworzyć ciekawe wzory, wybierając odpowiedni sposób układania. Istnieje też szansa tworzenia napisów lub symboli z kostek charakterystycznych dla danego przedsiębiorstwa. Dlatego wykładanie kostki brukowej często stosowane jest przed obiektami firmowymi.

Układanie kostki – wady

Po wymienieniu kilku zalet, pora dla równowagi wskazać wady wykładania kostki brukowej na placach.

Nienaturalny charakter przestrzeni

Przede wszystkim wielu użytkowników może narzekać na mało naturalny charakter przestrzeni. W porównaniu do powierzchni żwirowej czy nawet płyt ażurowych, kostka brukowa nadaje typowo miejskiego charakteru. Może to stanowić spory problem dla osób, którym zależy na otoczeniu zieleni wokół budynku.

Zaburzenie gospodarki wodnej

Wykładanie kostki brukowej na dużych placach i parkingach może prowadzić do problemów z gospodarką wodną otoczenia. Jest to szczególnie widoczne podczas budowy parkingów przed nowymi marketami. Zaburzony zostaje dotychczasowy rytm odbierania wody deszczowej przez kanały, rowy czy naturalne cieki. Dlatego potrzebne jest dodatkowe wykonanie odprowadzenia wody lub uregulowanie cieków.

Wysoki koszt zakupu kostki brukowej

Część inwestorów po stronie wad wykładania kostki brukowej zalicza także wysoką cenę. Za sam materiał trzeba zapłacić od 30 zł za m², choć często ceny liczone są za tonę materiału.

Dodatkowy koszt układania kostki brukowej

Jeżeli nie jesteś przysłowiową złotą rączką, nie znasz się na układaniu czy ubijaniu kostki brukowej albo po prostu nie masz ochoty się tym zajmować, to dodatkowym kosztem jest zlecenie tych prac specjalistom. Tutaj koszt za m² waha się pomiędzy 50 a 100 złotych. Rozsypanie żwiru czy bitych cegieł istotnie może okazać się tańsze.

Samodzielne układanie kostki brukowej krok po kroku

Wiele firm budowlanych zajmuje się wykładaniem kostki brukowej. Jednak analizując koszt realizacji tego przedsięwzięcia, być może dojdziesz do wniosku, że wolisz samodzielnie ułożyć kostkę brukową. Przy niewielkich podjazdach, straty wynikające z ewentualnych pomyłek, będą niewielkie. Z kolei poświęcając kilka wolnych dni możesz oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. Podpowiadamy, jak ułożyć kostkę brukową krok po kroku.

Przygotuj akcesoria

Zanim przystąpisz do prac ziemnych, musisz przygotować potrzebne materiały. Przede wszystkim dobierz i zamów odpowiednie kostki brukowe. Pamiętaj także o pozostałych materiałach, jak krawężniki, czy kruszywa na podbudowę i piasek do posypki.

Rozplanuj wzór

Jeśli wykładanie kostki brukowej będzie miało charakter dekoracyjny, rozplanuj wzór i orientacyjnie oblicz zapotrzebowanie na poszczególne elementy. Pamiętaj o przyjęciu około 10 procent naddatku, który przyda się w przypadku uszkodzenia kostek lub potrzeby docinek przy krawędziach.

Sprawdź stan kostek brukowych przy dostawie

Kiedy dostawa z materiałem już dotrze, dobrze przejrzyj zawartość. Sprawdź, czy na powierzchni kostek nie ma widocznych pęknięć. Wykładanie kostki brukowej takimi materiałami nie tylko będzie mało estetyczne, ale także może nie spełnić parametrów wytrzymałościowych. Jeśli zauważysz jakieś problemy, natychmiast zgłoś reklamację do dostawcy.

Jakich narzędzi potrzebujesz do położenia kostki brukowej?

Do wykładania kostki brukowej będzie ci potrzebnych kilka narzędzi ręcznych i elektronarzędzia. Najważniejsze to:

  • narzędzia do zbierania warstwy murawy;
  • poziomica z łatą;
  • młotek gumowy;
  • sznurek do wyznaczania poziomu;
  • szlifierka lub pilarka z tarczą do betonu.

Podbudowa pod wykładanie kostki brukowej

Prace ziemne musisz rozpocząć od zdjęcia wierzchniej warstwy. Urodzajną ziemię z góry możesz przenieść do ogrodu lub wykorzystać do wyrównywania działki. Ilość zebranej warstwy będzie zależała od tego, jaką grubość będzie miała podbudowa. Ta część całej konstrukcji ma największy wpływ na trwałość powierzchni bruku. Dlatego planując układanie kostki brukowej krok po kroku, dobrze przygotuj się do stworzenia podbudowy.

Charakterystyka podbudowy pod kostkę brukową

Podbudowa powinna być wykonywana z kruszyw frakcji 30-60 milimetrów już z lekkim spadkiem. Najczęściej wykorzystuje się do tego żwir lub tłuczeń, ale sprawdza się również żużel i grys. Niezwykle istotna dla stabilności powierzchni z kostki brukowej będzie grubość podbudowy. W tym przypadku nie warto szukać oszczędności i lepiej przesadzić z grubością niż stworzyć zbyt cienką. Wówczas wykładanie kostki brukowej może zakończyć się ciągłymi kłopotami ze stabilnością.

Grubość podbudowy

Podbudowa najczęściej ma grubość od 20 do 40 centymetrów. Na grubość podbudowy pod wykładanie kostki brukowej mają wpływ dwa zasadnicze czynniki. Pierwszym z nich jest wilgotność podłoża, na którym będzie wykładana kostka brukowa. Bardziej wilgotne powierzchnie wymagają grubszej nawierzchni, tymczasem na suchych i kamienistych gruntach można wykonać cieńszą warstwę. Istotna jest także waga pojazdów, które będą poruszały się po powierzchni. Przy parkingach dla samochodów ciężarowych warto stworzyć podbudowę nawet przekraczającą 40 centymetrów.

Podsypka pod kostkę brukową – proporcje i materiały

Zanim na podbudowie znajdzie się kostka brukowa, układanie musisz poprzedzić nałożeniem warstwą podsypki. Wykorzystaj do tego drobny żwir lub piasek o frakcji do 4 milimetrów. Sama warstwa podsypki pod kostkę brukową powinna mieć od 3 do 5 centymetrów i nie należy jej zagęszczać. Na tak przygotowanym podłożu możesz rozpocząć wykładanie kostki brukowej.

Jak ułożyć kostkę brukową – sposoby

Istnieją rozmaite sposoby układania kostki brukowej i wiele z nich zależy od kształtu kostek. Inaczej układa się kostki nazywane kocimi łbami, sześciany czy prostokąty. Większej uwagi wymaga także wykładanie kostki brukowej w celu osiągnięcia wzorzystej powierzchni. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz, kilka zasad jest niezmiennych.
Wykładanie kostki brukowej rozpoczyna się od krawędzi stopnia czy krawężnika i prowadzi kolejno całą szerokością w stronę spadku. Pomiędzy poszczególnymi kostkami musisz pozostawić szczelinę o szerokości 3-5 milimetrów, która jest gwarancją stabilności podłoża. Zbyt duża przerwa będzie prowadziła do braku współpracy pomiędzy elementami. Z kolei ciasne układanie płytek przyczyni się do powstawania pęknięć w ich strukturze podczas obciążenia. Szczeliny pomiędzy kostkami wypełni się piaskiem lub drobnym kruszywem.
Powierzchnię musisz cały czas kontrolować za pomocą poziomicy umieszczonej na łacie. Może ci pomóc także sznurek rozprowadzony pomiędzy dwoma punktami na długości. Pamiętaj, że wykładanie kostki brukowej zawsze musi być prowadzone z niewielkim spadkiem o wartości 2 do 3%.

Zagęszczanie kostki brukowej

Finalnym etapem prac budowlanych jest zagęszczanie kostki brukowej. To w tym procesie ubijana jest podsypka, co zapobiega pływaniu kostek. Można użyć do tego zagęszczarki płytowej lub stopy. Pamiętaj, by ubijanie kostki brukowej prowadzić równomiernie, aby uniknąć nadmiernego zagęszczenia w jednym miejscu. Musisz pamiętać też o konieczności przeprowadzenia prac z wykorzystaniem podkładki z tworzywa sztucznego. W ten sposób unikniesz miażdżenia drobinek kruszywa na powierzchni kostek, co może prowadzić do powstawania plam.

Wykładanie kostki brukowej nie wydaje się skomplikowane ani bardzo trudne. Musisz jednak pamiętać o kilku zasadach, które unikną uszkodzenia elementów i zapewnią trwałość podłoża. Dlatego na początek zacznij od niewielkiej powierzchni, co pozwoli ci wychwycić niedociągnięcia i poprawić je.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Ściana z luster – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Next Article
remont domku holenderskiego

Remont domku holenderskiego od A do Z

Related Posts