Co przemawia za tym, by wykorzystać ogrzewanie sufitowe w domu?

ogrzewanie sufitowe

Ogrzewanie płaszczyznowe najczęściej kojarzy się z popularną „podłogówką”. Co ciekawe, do systemów tych zaliczane jest również ogrzewanie sufitowe, które można zainstalować na różne sposoby i z wykorzystaniem kilku metod grzewczych. Jak zrobić to w domu?

To naturalne, że w polskich warunkach ogrzewanie przestrzeni mieszkalnej jest wskazane. Klimat na przestrzeni pór roku wymusza zastosowanie odpowiedniego systemu grzewczego. Ludzie starają się używać do tego różnych metod. Alternatywą dla tradycyjnych grzejników jest montaż ogrzewania w podłodze lub suficie. Systemy te są do siebie podobne. Jak działa ogrzewanie sufitowe? Czy warto je zainstalować?

Ogrzewanie sufitowe – na czym polega?

Zasada działania systemu grzewczego instalowanego w suficie jest niezwykle podobna do tego, które jest montowane na podłodze. Ciepło może rozchodzić się na dwa różne sposoby – poprzez rozwiązania elektryczne i wodne. Ogrzewanie sufitowe wodne składa się z paneli lub mat, w których zamontowano kanały wodne o małym przekroju. Takie rozwiązanie często łączone jest z kotłem lub pompą ciepła, jeśli w obiekcie te sposoby wytwarzania ciepła są obecne.

Elektryczne ogrzewanie sufitowe i na podczerwień – jak działa?

Innym sposobem jest ogrzewanie sufitowe elektryczne. Jego konstrukcja składa się z folii i instalacji elektrycznej, która pod wpływem przepływu prądu wytwarza ciepło. Kolejną odmianą jest ogrzewanie na podczerwień sufitowe. Emituje ono fale podczerwone, które (podobnie jak promienie słoneczne) nagrzewają ciało ludzkie i inne obiekty. Chociaż w Polsce takie rozwiązania są stosunkowo rzadko spotykane, ogrzewanie sufitowe może być świetną alternatywą dla tradycyjnych grzejników.

Ogrzewanie sufitowe – cena instalacji

Na cenę zbiorczą całego ogrzewania wpływ mają dwa czynniki:

  • koszt elementów montażowych;
  • robocizna.

Ile kosztuje mata grzewcza? Ogrzewanie sufitowe z matami i panelami nie jest bardzo drogie. Dla przykładu – modele działające na podczerwień są dostępne już za kilkadziesiąt złotych za m2. Maty grzewcze sufitowe na wodę to z kolei koszt ponad 100 zł/m2.

Ogrzewanie sufitowe elektryczne – koszty użytkowania

Ceny prądu w Polsce są raczej wysokie, dlatego eksploatacja takiego systemu jako głównego źródła uzyskiwania ciepła w domu jest mało opłacalna. Możesz jednak wykorzystać elektryczne ogrzewanie sufitowe, gdy jesteś posiadaczem paneli fotowoltaicznych. Wtedy będzie ono zasilane z bezpłatnie otrzymywanego prądu.

Czy takie ogrzewanie sufitowe się opłaca

Modele wodne ogrzewania sufitowego bazujące na kotle lub pompie ciepła jako źródłach energii są tańsze w użytkowaniu. Dużo zależy od instalowanego w konkretnym budynku źródła ciepła. Istotne jest także to, czy maty grzewcze na suficie lub folia są jedynym ogrzewaniem w domu.

Ogrzewanie sufitowe – opinie, zalety i wady

Oczywiście, wśród potencjalnych użytkowników znajdą się zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy rozwiązania. Na ich opinie wpływają cechy tego systemu. Oto kilka zalet takiego ogrzewania:

  • nie ma ograniczeń w emitowaniu ciepła (w ogrzewaniu podłogowym część ciepła odbierana jest przez meble);
  • daje większą przestrzeń użytkowa przez brak grzejników;
  • nie jest widoczna dla użytkowników;
  • nie unosi kurzu, co jest szczególnie istotne dla alergików;
  • jest odporna na uszkodzenia;
  • w niektórych przypadkach nie ma konieczności serwisowania;
  • daje możliwość ogrzewania pomieszczenia zimą i ochładzania latem;
  • łatwo sterować w niej temperaturą.

Wady ogrzewania sufitowego

Jednak ogrzewanie sufitowe może mieć też pewne minusy. Oto kilka takich cech:

  • oddaje ciepło od góry, co może być niekomfortowe ze względu na ograniczoną konwekcję;
  • może nie dogrzewać niższych partii pomieszczenia przy jednoczesnym dobrym nagrzaniu podsufitowym;
  • im wyższe pomieszczenie, tym wyższa temperatura pracy instalacji.

System ogrzewania sufitowego – jak go zamontować?

Są różne sposoby montażu systemu ogrzewania sufitowego. Najczęściej wykorzystuje się do tego sufity podwieszane, szczególnie przy panelach grzewczych na wodę. Ogrzewanie sufitowe wodne musi dać pewną przestrzeń do ułożenia instalacji wodnej. Ta ostatnia zasila bowiem cały układ. Dla zachowania estetyki należy ją schować w suficie podwieszanym.

Jak montować elektryczne maty w ogrzewaniu sufitowym?

Podobnie rzecz ma się w przypadku elektrycznych mat grzewczych. Można je też bez obaw schować pod płytami z karton gipsu. Taka instalacja musi być dodatkowo odizolowana od górnej warstwy sufitu, by całość nie grzała podłogi na górnej kondygnacji, tylko oddawała ciepło do dołu.

Ogrzewanie sufitowe pod tynkiem

Nie są to jedyne sposoby na montaż tego rodzaju systemu cieplnego. Ogrzewanie sufitowe wodne można również schować pod warstwą tynku. Na podobnej zasadzie ogrzewanie podłogowe umieszczane jest w posadzce. Rurki z tworzywa sztucznego nie są wrażliwe na zakamienienie, więc nie ma większego ryzyka ich uszkodzenia lub zwężenia przekroju. Dla pewności w instalacji umieszcza się odmulacze, które filtrują wodę.

Ogrzewanie sufitowe – co jeszcze uwzględnić?

Gdy myślisz nad wyborem tego rodzaju ogrzewania, weź pod uwagę nie tylko jego zalety, ale również wady. Skontaktuj się z osobami, które wykonują montaże ogrzewania sufitowego na co dzień. Taka pomoc będzie nieoceniona w podjęciu decyzji, który system z ukazanych przez nas w artykule będzie lepszy w twoim wypadku.

Ograniczenia systemu ogrzewania sufitowego

W takim ogrzewaniu nie znajdziesz miejsca na ogrzanie nóg lub rąk (chyba że podniesiesz je wysoko pod sufit). Może to być wada, która w twoim wypadku wykluczy zastosowanie ogrzewania sufitowego. Jak wspomnieliśmy, rozkład temperatur w takim pomieszczeniu nie będzie standardowy, czyli uzyskany przy użyciu kaloryferów lub ogrzewania podłogowego. Głowa będzie miała raczej cieplej, jednak dotyczy to tylko takich pomieszczeń, gdzie jest bardzo nisko.

Ogrzewanie sufitowe? Kurz nie będzie ci groził!

Zazwyczaj w sufitowej instalacji grzewczej najcieplejszą warstwą jest wysokość 20-30 cm pod sufitem. W niskich pomieszczeniach, w których przebywają wysokie osoby, może to być nieco męczące. Ogrzewanie sufitowe jest jednak o wiele lepsze od nadmuchu powietrza z góry, który grzeje punktowo i wzmaga ruch kurzu w mieszkaniu.

Do ciebie należy suwerenna decyzja, czy założyć system ogrzewania sufitowego. Taka instalacja sprawdza się najlepiej w przypadku:

  • obecności innych źródeł ciepła (kominek);
  • alternatywnych urządzeń elektrycznych i grzewczych (fotowoltaika, pompa ciepła).

W innych sytuacjach takie ogrzewanie trzeba dobrze przemyśleć i przeliczyć jego opłacalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
cement portlandzki

Cement portlandzki – zastosowanie, ceny, skład i pochodzenie

Next Article
szpachlowanie ścian

Szpachlowanie ścian – jak przeprowadzić prace, żeby osiągnąć dobry efekt?

Related Posts