Solidne schody na poddasze – wymagania, modele, koszty, funkcjonalność

Masz w swoim domu poddasze użytkowe lub przeznaczone na domowy magazyn? Z pewnością przydadzą ci się schody na poddasze. Z tego artykułu dowiesz się, jakie modele są obecnie w modzie. Sprawdzisz także, w jaki sposób stworzyć schody samodzielnie.
schody na poddasze

Bez względu na to, czy poddasze jest użytkowe czy funkcjonuje jako składzik na najpotrzebniejsze rzeczy, warto wykonać do niego solidne schody. Poddasze przyda się nawet w sporych powierzchniowo domach. Będzie to ciepłe i suche miejsce do przechowywania najróżniejszych rzeczy. Projekty schodów na poddasze uwzględniają nie tylko funkcjonalność, lecz również pasujący do wystroju design. Jak wybrać odpowiednie schody?

Schody na poddasze – wymiary związane z bezpieczeństwem

Pokonywanie kolejnych stopni w obu kierunkach musi być bezpieczne. Dlatego schody na poddasze powinny zostać stworzone na podstawie konkretnych wymagań konstrukcyjnych. Według prawa maksymalna wysokość stopnia nie powinna przekraczać 19 cm. Eksperci są zgodni, że najbardziej wygodne są stopnie o wysokości od 15 do 17 cm. Kolejny bardzo ważny parametr to szerokość konkretnego stopnia. Jeśli w domu są osoby wysokie, to wąskie schody na poddasze mogą być mało wygodne. Najlepsze będzie wtedy użycie sporych desek. Optymalny przedział to 15-30 cm.

Bezpieczeństwo a ustawienie szczebli

Duże znaczenie dla komfortu użytkowania poddasza ma też szerokość biegu. Jest mierzona pomiędzy ścianą a balustradą lub pomiędzy dwoma balustradami. Są one konieczne, aby można było bezpiecznie poruszać się po schodach, dlatego szczególnie przy wąskich konstrukcjach ich rozmiar i kształt ma duże znaczenie. Prawo wymaga, by takie schody miały szerokość przynajmniej 80 cm. W praktyce jednak chodzenie po takich stopniach jest uciążliwe, nie mówiąc już o mijaniu się lub wnoszeniu gabarytów. Sama balustrada też jest obarczona pewnymi ograniczeniami. Maksymalny rozstaw szczebli to 12 cm.

Schody na poddasze użytkowe – modele, które można wziąć pod uwagę

Skoro wiesz już, jakie są wymagania związane z bezpieczeństwem, kolejna sprawa to poszukiwanie odpowiednich konstrukcji. Schody na poddasze możesz zrobić samodzielnie, jednak wiąże się to ze sporym nakładem pracy. Czasem lepiej po prostu wykorzystać gotowe projekty. Do wyboru masz schody:

  • składane;
  • rozsuwane;
  • młynarskie;
  • modułowe;
  • jedno- i wielobiegowe;
  • wachlarzowe;
  • spiralne.

Tak wiele możliwych opcji do wyboru sprawia, że decyzja o instalacji konkretnego modelu w swoim domu może nie być łatwa. Aby ci pomóc, zestawiamy najważniejsze cechy poszczególnych propozycji.

Schody drewniane na poddasze – charakterystyka

We wnętrzach najczęściej używane są schody drewniane. Są jednocześnie solidne i bardzo estetyczne. Dobrze komponują się z innymi elementami pomieszczenia. Schody na poddasze w formie drewnianej można wybrać w każdej z powyższych kategorii. Bardzo ważne jest pokrycie ich materiałem antypoślizgowym, jeśli producent nie przewidział w danym egzemplarzu takiego rozwiązania.

Składane schody na poddasze – mało miejsca to nie problem

Jedna z najpopularniejszych drewnianych konstrukcji to składane schody na poddasze. Mogą występować w formie harmonijkowej, wysuwanej lub po prostu nakładanej segmentowo na siebie. Takie rozwiązanie jest optymalne, gdy planujesz schody na poddasze, ale masz mało miejsca. Nie są one bowiem widoczne stale, a ich konstrukcję możesz ukryć w koszu na poddaszu. Gdy tylko są potrzebne, możesz je szybko rozłożyć, a to duża zaleta. Na co dzień pozostają poza zasięgiem wzroku. Ta konstrukcja ma jednak wadę – składane schody są wąskie i wnoszenie ich jest bardzo kłopotliwe.

Młynarskie schody na poddasze

Ten segment może występować zarówno w formie drewnianej, jak i stalowej. To bardzo proste i jednocześnie popularne rozwiązanie w miejscach, gdzie wnętrze pozwala na umieszczenie konstrukcji na stałe. Tego typu schody drewniane na poddasze użytkowe wzięły swoją nazwę od młynów, w których pierwotnie były montowane. Są bowiem bardzo proste i jednocześnie solidne. Nie ma w nich podstopnic, co dodatkowo zmniejsza wagę konstrukcji. Zazwyczaj są wyposażone w balustradę. Schody młynarskie przypominają nieco drabinę ustawioną pod sporym kątem. Są proste do wykonania i estetyczne.

Modułowe schody na poddasze użytkowe

Taką konstrukcję pomiędzy kondygnacjami możesz zainstalować samodzielnie. Producenci przygotowują gotowe zestawy, które można złożyć w domu i dostosować do warunków fizycznych domowników. W modułowych schodach na poddasze możesz regulować wysokość stopnia i w zasadzie każdy z nich może być na innej wysokości. Dlatego jeśli bierzesz pod uwagę samodzielny montaż takiego modelu, upewnij się, czy na pewno sobie z nim poradzisz.

Jak wykonać modułowe schody?

Rozwiązania modułowe możesz instalować w wybranej siebie formie np. jako schody spiralne, wielobiegowe lub wachlarzowe. Ich podstawa wykonana jest z metalu, a elementy skręca się do siebie nawzajem, rozpoczynając od najwyższego stopnia. Bardzo ważne jest stemplowanie kolejnych schodów, zanim połączy się je w całość i zamocuje do podłogi i ścian.

Schody kręcone na poddasze

To rozwiązanie dla tych, którzy traktują przestrzeń pod dachem jako składzik na drobne rzeczy lub mają dodatkowe wejście z innej strony. Są to schody na poddasze, gdy jest mało miejsca. Do ich montażu potrzebujesz niewielkiego otworu w stropie, a sama konstrukcja jest wręcz pionowa. Taki produkt możesz nabyć w formie gotowych elementów do skręcenia, o ile twoje umiejętności majsterkowicza są na dobrym poziomie.

Wady i zalety kręconych schodów na poddasze

Schody kręte są bardzo estetyczne i nie zabierają dużo miejsca, jednak o wnoszeniu mebli przy ich użyciu możesz zapomnieć. Zazwyczaj są wąskie i nadają się do użytku tylko przez jedną osobę. Za to ich styl jest minimalistyczny i świetnie komponuje się z pomieszczeniami o niewielkiej kubaturze. Schody kręte mogą być drewniane, mocowane na pionowej rurze lub metalowe. Są ze sobą zespolone odpowiednimi łącznikami i balustradą.

Schody na poddasze jedno- i wielobiegowe

Propozycja dobra głównie dla osób, które mają sporo miejsca w pomieszczeniu. Takie konstrukcje zazwyczaj sprawdzają się, gdy poddasze jest użytkowe i domownicy często korzystają ze schodów. Jest to konstrukcja przestronna, wyposażona w wiele stopni o sporej rozpiętości nachylenia. Najczęściej jednak nie są jednak bardzo strome. Szerokość kolejnych schodów jest spora, a wysokość niewielka, co czyni je bardzo wygodnymi nie tylko dla jednej, lecz także dla wielu osób jednocześnie.

Kiedy planować wielobiegowe schody na poddasze?

Minusem schodów wielobiegowych jest konieczność wygospodarowania dużej przestrzeni. Nie chodzi jedynie o pomieszczenie, gdzie takie schody się zaczynają, ale również otwór w stropie. Bardzo często trzeba wygospodarować wąski, ale długi właz, co ma wpływ na konstrukcję stropu. Wielobiegowe schody na poddasze często trzeba planować już na etapie budowy domu. W przeciwnym wypadku konieczne jest umiejętne wycięcie stropu. Pomyłka może spowodować zaburzenia konstrukcyjne, gdy dojdzie do przecięcia belek żelbetowych.

Schody na poddasze zabiegowe i wachlarzowe

Konstrukcja zabiegowa przypomina schody wielobiegowe. Nie występują w nich jednak miejsca na odpoczynek, a skręcone stopnie mają różną szerokość. Może to być dla niektórych uciążliwe, inni z kolei będą cieszyć się nieregularnymi kształtami stopni. Te schody na poddasze użytkowe nie zabierają tak wiele miejsca, jak wielobiegowe, a oferują nieznacznie mniejsze możliwości transportowe i komunikacyjne.

Jakie są cechy schodów wachlarzowych?

Typ wachlarzowy to wybór dla osób, które chcą wyeksponować schody jako część wnętrza. Schody te będą dobre do najbardziej przestronnych pomieszczeń, ponieważ zabierają sporo miejsca. W zamian jednak zapewniają niebywały komfort użytkowania, zdobią wnętrze niesamowitym stylem i podkreślają design przestrzeni. To właśnie schody wachlarzowe były bardzo często wykorzystywane w obiektach uznawanych dzisiaj za zabytkowe.

Idealne schody na poddasze użytkowe

Skoro kondygnacja pod dachem ma służyć jako pełnoprawne pomieszczenie mieszkalne, schody muszą pozwolić ci na swobodne przemieszczanie się między poziomami. Poza tym, weź pod uwagę wnoszenie mebli, a co za tym idzie – po prostu wygodę rozwiązania. Poddasze użytkowe to nie magazynek na strychu, gdzie mogą prowadzić dowolne schody składane. Jeśli masz użytkową przestrzeń, najlepiej wybierz gotowe projekty schodów na poddasze. Będą miały odpowiednią szerokość i można je dostosować do konkretnej wysokości.

Schody na poddasze – podsumowanie

Bardzo dobrze sprawdzą się więc schody na poddasze młynarskie, jedno- lub wielobiegowe, a także wachlarzowe, które cechuje styl i elegancja. Oczywiście, ważna jest też ich cena. Patrz na nią, szczególnie gdy zależy ci na budżetowym rozwiązaniu. Pamiętaj jednak, że ciągi komunikacyjne muszą spełniać pewne wymagania co do bezpieczeństwa. Planując pomieszczenie użytkowe, zadbaj o przestronny bieg i poręcz o odpowiedniej wysokości. Wykorzystaj też maty antypoślizgowe, które umożliwią wszystkim domownikom bezpieczeństwo.

Jeśli nie masz większego doświadczenia w samodzielnym montażu schodów, najlepiej zleć to odpowiednim osobom. Wybierając konkretny model schodów na poddasze, zadbaj o wygodę i zachowanie jednolitej kompozycji z wnętrzem, szczególnie gdy będzie to konstrukcja montowana na stałe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
folia paroizolacyjna

Folia paroizolacyjna dachowa – jak układać i po co?

Next Article
ile kosztuje wybudowanie domu 70m2

Ile kosztuje wybudowanie domu 70m2? Fakty i porady

Related Posts