Tynk ozdobny, czyli ściany z pazurem

tynk ozdobny

Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić tynk dekoracyjny samemu, a może interesuje cię to, który tynk imitujący beton najbardziej będzie pasować do twoich wnętrz? Przeczytaj dalej ten tekst i sprawdź, jaki efekt możesz uzyskać stosując tynk strukturalny wewnętrzny.

Czym jest tynk ozdobny wewnętrzny?

Tynk ozdobny różni się od tradycyjnych tynków gipsowych oraz tynków cementowo-wapiennych. Przede wszystkim inna jest grubość warstwy, którą pokrywa się ścianę. Wpływ na to, jaki efekt wizualny osiągniesz ma to jakich użyjesz narzędzi do zacierania. Często o wyborze tynku strukturalnego decyduje jego trwałość. Tynki ozdobne do wnętrz są trwalsze niż ich standardowe odpowiedniki. Są również bardziej odporne na uszkodzenie. Co więcej te, które możesz położyć w kuchni lub w salonie są odporne na wilgoć oraz kontakt z wodą.

Jak używać tynk strukturalny wewnętrzny?

Tynk strukturalny wewnętrzny nakłada się zazwyczaj w dwóch warstwach. Dla uzyskania właściwego efektu używa się specjalnej pacy. Narzędzie to zazwyczaj wykonane jest z tworzywa sztucznego. Możesz go też rozcierać przy pomocy gąbki, wałka lub kielni. Wykorzystując tego typu narzędzia można sprawić, że ozdobne tynki na ścianę przybiorą swoiste ozdobne wzory.

Różne rodzaje tynku dekoracyjnego wewnętrznego

Ozdobne tynki mają różne formy. Różny jest też sposób ich wykorzystania. Można na przykład zacierać go za pomocą packi z tworzywa sztucznego lub też pędzla lub gąbki. Tworzy się w ten sposób specjalne karby oraz nietuzinkową fakturę ściany. Tynk ozdobny na ścianę może odwzorowywać najróżniejsze postaci, wzory lub figury. Wszystko zależy od wyobraźni i umiejętności fachowca. Im będzie bardziej kreatywny i bardziej doświadczony, tym tynk dekoracyjny wewnętrzny będzie przykuwać więcej uwagi.

Tynk ozdobny na ścianę – przykładowe wzory

Tynk ozdobny może także przyjmować formę tynku ciągnionego. Jest to specjalna odmiana, która posiada dodatkowy wypełniacz ziarnisty. Podczas zacierania masy tynku ziarna tworzą rozmaite wzory. Bardzo często kładąc korzysta się tu ze wzoru tak zwanego kornika. To idealne rozwiązanie do wszelkich wykończeń kamiennych. Doskonale komponuje się też z płytkami ceramicznymi na podłodze lub też dole ściany.

Tynk ozdobny – co na ściany w przedpokoju?

Jeśli zastanawiasz się, co położyć na ściany w przedpokoju, to podpowiadamy, że tynk ozdobny może być odpowiednio wyborem. Zwłaszcza tynk mozaikowy będzie wkomponowywał się doskonale w otoczenie w tym pomieszczeniu i nie tylko. Sprawdzi się również w łazienkach i w kuchni. Drobne kamyczki, które posiada w swojej strukturze, mogą być rożnokolorowe, dzięki czemu efekt będzie naprawdę zjawiskowy. To prosty sposób na barwny przedpokój, pełen pozytywnej atmosfery i z odrobiną szaleństwa.

Gotowy tynk dekoracyjny – zalety

Ogromną zaletą takiego rodzaju tynku jest jego elastyczność, przez co jest odporny na wszelkie uszkodzenia. To, jak wykorzystasz tynk ozdobny na ścianę, zależy tylko od ciebie. Kombinacji może być multum. To imponujące rozwiązanie, gwarantujące różnorodne efekty.

Specyficzny tynk ozdobny na ścianę – tynk japoński

Specyficznym połączeniem jest tak zwany tynk japoński. To rozwiązanie ekologiczne, czerpiące sporo z naturalnych składników. Ozdobne tynki tego typu składają się z włókien mineralnych i celulozowych, różnych minerałów, miki, a także strzępków bawełny i jedwabiu. Sprzedawane są jako gotowe do użycia mieszanki. Dodatkowo tynk japoński można zabarwić, dodając do mieszanki pigmentów.

Gotowy tynk dekoracyjny stiuk

Tynk ozdobny może być także wykonany z zaprawy wapienno-gipsowej z dodatkiem drobnoziarnistego piasku. Zamiast piasku można dodać również pył marmurowy. Taki tynk strukturalny wewnętrzny nazywa się stiukiem. Można go kupić w postaci gotowej mieszanki.

Stiuk często jest wykorzystywany w łazienkach, ponieważ gwarantuje doskonały efekt estetyczny. Klienci często się na niego decydują przez wzgląd na jego delikatnie błyszczącą powierzchnią. Co więcej, jest idealnie gładki, dzięki czemu wszelkie wzory i żłobienia, które uzyska się podczas nakładania go na ścianę, będą niezwykle wyraźne.

  1. Tynki ozdobne do wnętrz typu stiuk – wady

Niestety, ozdobne tynki typu stiuk mają też sporą wadę. Taki tynk ozdobny należy nakładać w pięciu warstwach, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Jego nakładanie to proces niezwykle czasochłonny i wymagający sporo cierpliwości, a także nieco doświadczenia. Nie każdy zdecyduje się, aby położyć go samodzielnie. Oczywiście fachowcy od lat zajmujący się wykończeniem wnętrz nie będą mieli z tym problemu.

Jak zrobić tynk dekoracyjny samemu?

Jeżeli jesteś zwolenniczką lub zwolennikiem nieszablonowych rozwiązań to z pewnością zastanawiasz się, jak zrobić tynk dekoracyjny samemu. Każdy tynk ozdobny wyrabia się w nieco inny sposób. Najlepiej jest dokładnie przeczytać informację na opakowaniu, warto też zapytać o radę kogoś doświadczonego w tym temacie.

Staraj się, by preparaty pochodziły od sprawdzonych producentów. Jeżeli tynk ozdobny na ścianę będzie wymagał, aby go rozdrobnić, to pamiętaj o czystości wiaderka. Mieszaj dokładnie, by nie pozostawić grud. Tynk ozdobny najlepiej rozdrobnić wiertarką z założonym mieszadłem, a całość powinna znajdować się w stosunkowo wysokim wiadrze, tak, aby nie ochlapać przy tym wszystkiego wokół.

Jak kłaść tynki ozdobne na ścianę?

Tynk ozdobny, który wymaga najwięcej wysiłku skupienia podczas samodzielnego wyrabiania, to stiuk. Tutaj niezbędny jest także dodatkowy rekwizyt, jakim jest pistolet natryskowy. Będzie to dość skomplikowane zadanie, ponieważ zazwyczaj konieczne jest położenie min. trzech warstw.

O wiele prostsze do samodzielnego wyrobienia i nałożenia na ścianę są ozdobne tynki mozaikowe. Jeśli kładziesz tynk strukturalny wewnętrzny oraz tynki ozdobne do wnętrz jednowarstwowe to masz uproszczone zadanie. Potrzebujesz jednej warstwy, aby uzyskać imponujący efekt. Wszystko zależy od stylu i kreatywności podczas zacierania tynku ozdobnego na ścianę.

Jak kłaść gotowy tynk dekoracyjny japoński?

Tynki japońskie nakłada się łatwo. Tynk dekoracyjny łatwo też usuniesz ze ściany w razie poprawek. Dodatkowo, nie będzie powodować on także odbarwień powierzchni, co jest sporym plusem, zwłaszcza, jeżeli kładziesz taki tynk ozdobny po raz pierwszy.

Jak przygotować podłoże pod ozdobne tynki?

Pamiętaj o tym, że tynk ozdobny powinien być nakładany na przygotowane podłoże. Co to znaczy? Coż, przede wszystkim ściana powinna być pozbawiona wszelkich ubytków oraz zagłębień. Co więcej, należy ją przetrzeć z kurzu oraz wszelkich zanieczyszczeń. Podłogę warto zabezpieczyć, kładąc na niej na przykład folię malarską, karton lub gazety.

O czym pamiętać kładąc tynk imitujący beton?

Przede wszystkim, kładąc tynk ozdobny nie spiesz się. Dokładnie zaplanuj każdy krok. Zdecyduj, czy samodzielnie będziesz barwić tynk ozdobny czy może kupisz tynk ozdobny na ścianę już zabarwiony.

Jeżeli czujesz się na siłach, aby położyć samodzielnie tynk ozdobny, to z pewnością przyniesie to wiele satysfakcji. W trakcie prac możesz wpaść także na nowe pomysły związane ze wzornictwem. Jednak w większości przypadków zalecamy, aby tynk strukturalny wewnętrzny kładli fachowcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
żywica na balkon

Żywica na balkon – praktyczna i estetyczna alternatywa dla płytek

Next Article
jak zabezpieczyć niezamieszkały dom przed zimą

Jak zabezpieczyć niezamieszkały dom przed zimą, aby uniknąć poważnych zniszczeń?

Related Posts